Mowa ptaków Xawerego Żuławskiego stała się jednym z najgłośniejszych tytułów tego roku. Do premiery zostało jeszcze kilka tygodni. Film rekomendowała Rada Programowa, a krytycy podkreślali jego wysoki poziom.
Film wściekły na Polskę – pisała o Mowie ptaków Karolina Korwin-Piotrowska. Wyjątkowy film – chwaliła Katarzyna Janowska.
Twórcy
Mowa ptaków powstała na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego, autora takich filmów jak: Trzecia część nocy, Diabeł, czy Opętanie. Za kamerą stanął Xawery Żuławski, który zrealizował m.in. Wojnę polsko-ruską oraz seriale: Krew z krwi, Druga szansa i Diagnoza.
Zostawił mi tekst tuż przed śmiercią, mówiąc:
“Zrób sobie z nim co chcesz. Możesz nawet przeczytać. Albo wyrzucić przed czytaniem”.
Odłożyłem go na jakiś czas na półkę. Nie czytałem, gdyż ważniejsze sprawy, związane z ojca chorobą i odejściem, nie pozwalały mi na niego spojrzeć… Popatrzyłem na ten tytuł i coś mnie tknęło – opisywał reżyser
Film niezakwalifikowany na festiwal w Gdyni – kontrowersje
Film nie został zakwalifikowany do tegorocznego programu Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pominięcie filmu Żuławskiego, który rekomendowała Rada Programowa festiwalu, krytykowali dziennikarze i twórcy.
“Zaczyna dominować narracja narodowo-patriotyczna. Wiadomo, że to się zaczęło kilka lat temu. Teraz zaczynamy zbierać żniwa”
– napisała Agnieszka Smoczyńska. Władza robi ludziom w głowach bagno – ocenił sam Żuławski.
Po kontrowersyjnej decyzji członkowie Rady Programowej zaczęli składać rezygnacje. Scenografka i kostiumografka Jagna Janicka oraz reżyser Kuba Czekaj (Baby Bump, Królewicz Olch) poinformowali, że nie będą dłużej zasiadać w Radzie. Oprócz nich Zespół Selekcyjny (po kadencji Michała Oleszczyka zrezygnowano z funkcji Dyrektora Artystycznego), reprezentujący branżę filmową, tworzyli w tym roku: reżyser Leszek Dawid, operator i reżyser Wojciech Staroń oraz reżyserka i scenarzystka Kinga Dębska.
Po rezygnacji Janickiej i Czekaja Kinga Dębska, przewodnicząca Zespołu Selekcyjnego, ogłosiła, że wszyscy członkowie Rady złożyli rezygnację.
Oświadczenie krytykujące selekcję filmów wydała Gildia Reżyserów Polskich. Zdaniem sygnatariuszy listu wybór produkcji na tegoroczny festiwal jest kolejnym dowodem na rezygnację organizatorów festiwalu z artystycznych priorytetów na rzecz “branżowych” układów.
Obsada
W obsadzie są m.in.: Sebastian Fabijański (Marian), Eryk Kulm (Józef), Jaśmina Polak (Ania), Sebastian Pawlak (Ludwik), Katarzyna Chojnacka (Ala), Andrzej Chyra (Lucjan), Borys Szyc (Jakubiec), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Jakubcowa), Daniel Olbrychski (Gustaw), Bartosz Obuchowicz (Nauczyciel wf-u), Wiktor Zborowski (Ojciec Ludwika), Monika Niemczyk (Nauczycielka biologii) oraz Grzegorz Palkowski i Kacper Olszewski (uczniowie).
Fabuła
Licealny nauczyciel historii Ludwik zostaje upokorzony przez nacjonalistycznie i katolicko nastawionych uczniów. W jego obronie staje polonista i niespełniony pisarz Marian. Zostaje on jednak zwolniony, gdyż ratując historyka, użył w samoobronie noża. Brat Mariana, Józef to ambitny kompozytor, którego nie może się uporać z trądem. Obaj bracia próbują zarobić, napisawszy piosenkę-przebój. Żeby utrzymać Józefa, jego dziewczyna Ania zatrudnia się jako sprzątaczka u dyrektora banku Jakubca, choć musi znosić szykany ze strony jego ciężarnej żony” – czytamy we fragmencie opisu filmu, przygotowanego przez dziennikarza Jacka Szczerbę, który rozmawiał z Xawerym Żuławskim w cyklu Rozmowy na następne 30-lecie.