Modowa uczta filmowa – o filmach z modą w roli głównej

Moda – coś co nigdy się nie nudzi i o czym zawsze dużo się mówi. Od wieków spędza sen z powiek kobietom, które chcą być na bieżąco z aktualnymi trendami. Może dzięki temu na stałe zagościła w przemyśle filmowym. Jakie pozycje kinowe powinny być obowiązkowe dla pasjonatów mody?

Diabeł ubiera się u Prady

Film oparty na debiutanckiej powieści Laury Weisberger o takim samym tytule. To historia kobiety, która – jak zresztą wynika z tytułu, byłaby w stanie ubrać samego diabła. Dla niej projektanci zmieniają całe kolekcje, a dziewczęta zabijają się, żeby móc dla niej pracować. Ciemne strony jej modowego imperium poznaje jej nowa asystentka. W filmie nie ma scen niepotrzebnych, nie ma zbyt przerysowanych bohaterów. Jest dużo humoru i zabawnych dialogów, a rola Meryl Streep przyćmiewa wszystkie niedociągnięcia.

Gia

Film opowiadający o życiu modelki Gii Marrie Carangi, która stała się legendą świata mody. Historia o wielkim sukcesie i tragicznym upadku, oparta na faktach. Wzrusza i skłania do myślenia, chociaż jest przystępna w przekazie dla przeciętnego widza. Nie jest banalną historią modelki o ładnej buzi, a rozbudowanym dramatem zagubionej dziewczyny, która żyła krótko, ale bardzo intensywnie. Przypadnie do gustu fanom Angeliny Jolie, która wcieliła się w tytułową bohaterkę i tak jak ona olśniewała urodą.

Dior i ja

Domu mody Dior nie trzeba przedstawiać nikomu, nawet jeśli ktoś nie podziwiał jego kreacji, to na pewno wiele o nim słyszał. Dior i ja to zakulisowe życie pracowników tego domu mody, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Widzowie śledzą przygotowanie pokazu oraz początek kariery nowego dyrektora kreatywnego Rafa Simonsa. Na ekranie pojawiają się nie tylko piękne suknie, ale przede wszystkim prawdziwe emocje. Twórcą filmu jest Federic Tcheng – mężczyzna, który specjalizuje się w odkrywaniu zagadek świata mody.

Coco Chanel

Biografia znamienitej projektantki, ukazująca ścieżkę jej kariery. Barwna, zagadkowa i kontrowersyjna Coco Chanel w tym filmie odkrywa swoją prawdziwą twarz, o którą wielu wielbicieli nawet jej nie podejrzewa. Oprawa filmu genialnie komponuje się z twórczością projektantki, wprowadzając tym samym w świat epoki, której Chanel wypowiedziała modową wojnę. Z pewnością widzowie nie oderwą wzroku od ekranu do końca seansu.

Projektantka

Projektantka to film, który zapadnie w pamięć nie tylko dzięki samej fabule, ale także zapierającej dech w piersiach australijskiej scenerii. Jest historią kobiety, która po zrobieniu ogromnej kariery w świecie mody powraca do rodzinnego miasteczka, by rozwikłać tajemnicę sprzed lat. Jednocześnie wytacza ona prywatną wojnę złym gustom. Projektantka uzbrojona w maszynę do szycia postanawia nauczyć mieszkańców prowincjonalnej mieściny czym jest elegancja.

Kwiat pustyni

Podejmująca trudną tematykę produkcja jest autobiografią Waris Dirie. Kobieta urodzona w Somalii, obrzezana w wieku 5 lat, oddana za żonę w wieku 13 lat, zostaje w końcu amerykańską supermodelką. Liya Kebede wcielająca się w główną postać wywołuje skrajne emocje i z pewnością niejednego wrażliwego widza doprowadzi do łez. Dodatkowym atutem jest muzyka idealnie współgrająca z tym, co widać na ekranie. Kwiat pustyni powstał na podstawie książki o tym samym tytule.

Do diabła z miłością

Chociaż film opowiada o wojnie toczonej pomiędzy dziennikarką pisma dla kobiet i aroganckim dziennikarzem, a nie dotyka tak bezpośrednio tematu mody, to bez wątpienia przypadnie do gustu jej fanom. Przenosi on w lata 60. – okres, w którym królowały mini, ostre kolory, eyelinery. Miód dla oczu miłośników mody, która jak wiadomo powraca po latach. Fabuła filmu stworzona jest na podstawie komedii z lat 60., które miała parodiować. Nie jest więc przesłodzonym obrazkiem życia, a jego krzywym zwierciadłem. Taki odbiór Do diabła z miłością sprawi, że uśmiech nie zejdzie z twarzy widza do końca seansu.

House of Z

Mało znany House of Z przenosi w świat mody Zaca Posena. Młody projektant w ekspresowym tempie zdobywa ogromną sławę w świecie mody i równie szybko ponosi spektakularną porażkę. Walka o powrót do świata mody, który jak mówi sam bohater ma ciemną stronę, rozgrywa się na oczach widza. Jest to pozycja, która spodoba się szczególnie fanom filmów dokumentalnych, bo właśnie takim jest House of Z. Łączy on zarówno nowo powstałe jak i archiwalne wywiady i wypowiedzi Zaca Posena, członków jego zespołu, dziennikarzy i krytyków.

Wszystkie dotyczą tematu mody, jednocześnie mając zupełnie inny zarys fabuły. Znajdzie się zarówno coś dla pasjonatów komedii, jak również dramatu i bez wątpienia coś idealnego dla pasjonatów mody.