Zmarł legendarny reżyser, Milos Forman

Forman

Jak donosi portal The Hollywood Reporter, Milos Forman zmarł w wieku 86 lat. 

Urodzony w Czechosłowacji pod nazwiskiem Jan Tomas Forman zaczynał karierę jako wybitny reprezentant nurtu nazywanego Czechosłowacką (lub Czeską) Nową Falą, którego fundamentalnymi przykładami były produkcje Czarny Piotruś (1963), Miłość blondynki (1965) czy Pali się, moja panno (1967). Ówczesne kino Formana cechowało specyficzne, lekkie poczucie humoru i krytyczny ogląd rzeczywistości, wyrażony anty-establishementowym podejściem.

Twórczość w USA

W 1968 roku z powodów politycznych Forman wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i to tam powstały jego najbardziej znane projekty. W 1975 roku wyreżyserował kultowy Lot nad kukułczym gniazdem, następny w kolejce był jeden z najsłynniejszych musicali wszech czasów – Hair. Największe uznanie krytyków przyniosła twórcy szokująca biografia Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którego wcielił się mało znany aktor, Tom Hulce. Amadeusz był nominowany do Oscara w 11 kategoriach, a zdobył 8 statuetek.

To nie jedyna produkcja biograficzna, którą Forman wziął na warsztat. W 1996 roku nakręcił Skandalistę Larry’ego Flynta z Woodym Harrelsonem w roli tytułowego wydawcy pisma pornograficznego Hustler. Trzy lata później zainteresował się sylwetką Andy’ego Kaufmana, jednego z najbardziej znanych amerykańskich komików (Człowiek z księżyca, 1999). Filmografię Milosa Formana zamykają Duchy Goi (2006) z Natalie Portman w roli głównej.

Nagrody i wyróżnienia

Długoletnia kariera przyniosła reżyserowi 3 nominacje do Oscara i dwie statuetki. Wyróżniona przez amerykańską krytykę filmową była już Miłość blondynki, którą nominowano w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wszystkie produkcje Formana zebrały łącznie imponującą liczbę 33 nominacji do Oscara.

Żona reżysera poinformowała czeską agencję prasową, że Forman odszedł po krótkiej chorobie w piątek, 13 kwietnia 2018 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here