15 Festiwal Muzyki Filmowej. Co w programie?

0
222
fot. fmf.fm

Po długim okresie pandemii i trudności związanych z organizacją imprez masowych wreszcie nastał sezon wielkich imprez. Niewątpliwie jednym z najbardziej wyczekiwanych jest Festiwal Muzyki Filmowej, który już w maju wystartuje po raz 15. W programie wiele atrakcji, jednak więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

15 Festiwal Muzyki Filmowej został zaplanowany w tym roku na 23-29 maja. Wydarzenie będzie odbywało się w różnych lokacjach, jednak przeważająca większość wyświetlanych filmów z towarzyszącą im muzyką na żywo będzie się odbywać w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Goście specjalni

W wyjątkowym filmowo-muzycznym wydarzeniu wezmą udział znamienite osobistości. Wśród zaproszonych gości można znaleźć takie nazwiska jak: Jerzy Skolimowski, Zygmunt Konieczny czy choćby John Powell, który w tym roku będzie gościem głównym festiwalu i zarazem bohaterem koncertu monograficznego.

Motywy muzyczne ze znanych filmów

W tym roku wyświetlone zostaną poszczególne fragmenty filmów fabularnych oraz animacji znanych z dużego ekranu. Przygrywać będzie do nich orkiestra na żywo ze światowej sławy dyrygentami. Jak czytamy w programie 15 FMF, możemy spodziewać się takich tytułów filmowych jak choćby: Piotruś. Wyprawa do Nibylandii, Uciekające kurczaki, Dwa tygodnie na miłość, Fernando, Tożsamość Bourney’a, Han Solo: Gwiezdne wojny – historie, Wyścig szczurów, Jak wytresować smoka 2 i 3 czy Rio 2. Jedno jest pewne. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan 15 edycji Festiwalu Muzyki Filmowej, który możecie znaleźć również na stronie organizatora.

15 FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE
23–29 maja 2022 r.

 23–25 maja (poniedziałek–środa)

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Warsztaty dla instrumentalistów i kompozytorów

Zamknięte kursy i sesja nagraniowa dla laureatów konkursów FMF Young Talent Award 2022 oraz OF FMF, które odbywają się w ramach Forum Audiowizualnego FMF.

24 maja (wtorek), godz. 19.30
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Kilar | Glass

Joanna Radziszewska – sopran

Aleksander Dębicz – fortepian

Sinfonietta Cracovia

Michael Riesman – dyrygent

Program:

Philip Glass – suita z filmu Godziny

Philip Glass – suita z filmu Dracula (1931)

Wojciech Kilar – suita z filmu Dracula (1992)

Wojciech Kilar – suita z filmu Portret damy

Wojciech Kilar – wokaliza z filmu Dziewiąte wrota

Wojciech Kilar – II Koncert fortepianowy

Wojciech Kilar – Orawa

Wojciech Kilar i Philip Glass mają wiele wspólnego. Jako młodzi muzycy poznali jedną z najważniejszych nauczycielek kompozycji XX wieku, słynną pedagożkę Nadię Boulanger. Francuzka udzieliła im niezbędnej pomocy – nauczyła ich m.in. nienagannej techniki, która stała się znakiem rozpoznawczym obu artystów.

Kariera Kilara w dziedzinie muzyki filmowej znalazła swój ostateczny wyraz w filmie Francisa Forda Coppoli Dracula z 1992 roku, dzięki któremu miliony ludzi poznały świat twórczy i język muzyczny jednego z największych polskich kompozytorów. Wojciech Kilar obchodziłby tym roku swoje 90. urodziny. W tę szczególną rocznicę pragniemy uczcić zarówno wyrazisty głos Kilara, jak również dorobek o pięć lat młodszego amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa.

Muzyka Glassa zadomowiła się w sercach milionów ludzi ze względu na jego obecność w każdej możliwej dziedzinie muzyki – od dziesiątek partytur filmowych (które przyniosły mu trzy nominacje do Oscara) po oszałamiający dorobek obejmujący 14 symfonii, 13 koncertów, 25 oper, 9 kwartetów smyczkowych oraz partytury baletów i utworów fortepianowych.

Kilar i Glass stanowią wzór kompozytorów z pogranicza sztuki i komercji, co jest poniekąd artystycznym znakiem naszych czasów.

25 maja (środa), godz. 19.30
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków
Scoring4Polish Directors: Jerzy Skolimowski

Gość specjalny: Jerzy Skolimowski

Tomasz Organek – wokal

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Stokłosa Collective Band

Jan Stokłosa – aranżer, dyrygent

Program:

Wojtek Urbański – Hiacynt
Marcin Stańczyk – Ciemno, prawie noc

––––

Krzysztof Komeda – BarieraStartRęce do góry

Andrzej Trzaskowski – Walkower
Ørganek – 11 minut
Cat Stevens – But I Might Die Tonight z filmu Na samym dnie

Tony Banks – Wrzask
Paweł Mykietyn – Essential Killing, 11 minut

Hans Zimmer, Stanley Myers – Fucha

Scoring4Polish Directors w hołdzie dla wybitnego polskiego reżysera – Jerzego Skolimowskiego.

Po koncertach z muzyką do filmów Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Krzysztofa Zanussiego oddajemy hołd kolejnej legendzie polskiego kina, nagradzanemu m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji czy Berlinie reżyserowi Jerzemu Skolimowskiemu.

W pierwszej części koncertu zgodnie z tradycją usłyszymy muzykę stworzoną do polskich premier ostatnich sezonów. Do współpracy zaprosiliśmy znakomitych twórców, którzy przygotowali suity na specjalne zamówienie FMF.

W drugiej części wieczoru przestrzeń ICE Kraków wypełnią motywy i piosenki z kultowych filmów Skolimowskiego. Nie zabraknie jazzu, mrocznych współczesnych brzmień i przejmujących piosenek. Na scenie pojawi się m.in. zaprzyjaźniony z reżyserem muzyk – Tomasz Organek.

Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku – za najlepszy soundtrack 2021 roku powstały do polskiej produkcji.

Koncert przeznaczony jest wyłącznie dla widzów powyżej 16. roku życia.

26 maja (czwartek), godz. 19.30
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków
Composers4Ukraine

Mierzymy się z jednym z najtrudniejszych momentów w naszej współczesnej historii. Wierzymy, że obowiązkiem festiwalu jest docenienie i podkreślenie zarówno ukraińskiego heroizmu, jak i ogromnej bezinteresownej pomocy ludzi z całego świata. Chcemy to zrobić ramię w ramię z naszymi partnerami, tworząc wspólne i mocne oświadczenie kompozytorów muzyki filmowej.

W Polsce przebywa ponad dwa miliony uchodźców, wśród nich wielu artystów, m.in. muzyków z Kijowa, Lwowa czy Charkowa, którzy również szukają miejsca do pracy. Dlatego chór i orkiestra, które wystąpią podczas koncertu, będą tworzone między innymi przez ukraińskich muzyków. Wykonają oni utwory, które skomponują lub zadedykują specjalnie na tę okazję związani z FMF kompozytorzy m.in. John Williams, Howard Shore, Lolita Ritmanis, Laura Karpman, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Trevor Morris, Don Davis, Craig Armstrong, Stephen Warbeck, Dirk Brossé, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Benjamin Wallfisch i Michael Giacchino.

Niech tegoroczna edycja FMF będzie również demonstracją solidarności!

27 maja (piątek), godz. 19.30

Sala Teatralna, Centrum Kongresowe ICE Kraków

Słowińska I AUKSO I Konieczny 

Gość specjalny: Zygmunt Konieczny

Joanna Słowińska – śpiew

Karol Śmiałek – śpiew

Stanisław Słowiński Quintet

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Marek Moś – dyrygent

Program:

Taki pejzaż, sł. Andrzej Szmidt

Grande Valse Brillante, sł. Julian Tuwim

Piosenka Weroniki, sł. Jan Jakub Kolski

Jaki śmieszny, sł. Wincenty Faber

Już ja z tobą nie zostanę, sł. Wojciech Młynarski

Pocałunki, sł. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Diabły, sł. Zbigniew Książek

Karuzela z madonnami, sł. Miron Białoszewski

Wiersze wojenne, sł. Krzysztof Kamil Baczyński

Nie ma w świecie prawdy, sł. trad., tłum. z ukr. W. Nakoneczny

Pallas i Nike, sł. Stanisław Wyspiański

Chcę, sł. Stanisław Wyspiański

Niech nikt nad grobem mi nie płacze, sł. Stanisław Wyspiański

Ta nasza młodość, sł. Tadeusz Śliwiak

Kołysanka dla Jaszy, sł. Agnieszka Osiecka

muzyka: Zygmunt Konieczny

aranżacje: Stanisław Słowiński

Koncert Słowińska I AUKSO I Konieczny to hołd dla Zygmunta Koniecznego –twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej, a także wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej. Konieczny jest twórcą muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Komponował do dzieł takich reżyserów, jak Jan Jakub Kolski, Andrzej Wajda czy Tadeusz Konwicki. Za swoją pracę został trzykrotnie nagrodzony zarówno Polską Nagrodą Filmową, jak i nagrodą Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Koncert to również premiera i promocja płyty live Słowińska–AUKSO–Konieczny, nagranej w tym samym składzie wykonawczym w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Repertuarowo stanowi summę kompozytorskich dokonań Koniecznego; niektóre z utworów kompozytor dedykował solistce Joannie Słowińskiej (m.in. solowe partie kantatowej formy Serce moje gram do tekstów Stanisława Wyspiańskiego), inne znane są z repertuaru Ewy Demarczyk lub skomponowane do filmów (Jańcio Wodnik) i spektakli teatralnych (Noc listopadowa). Znalazły się tutaj również kompozycje do tekstów wybitnych poetów (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim,Miron Białoszewski, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka i inni) – definiujące dzisiaj rangę i kanon gatunku piosenki literackiej.

28 maja (sobota), godz. 19.30
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków
The Music of John Powell

Gość specjalny: John Powell

Holly Sedillos – sopran

Chór Polskiego Radia

Sinfonietta Cracovia

Gavin Greenaway – dyrygent

Program:

Suita z filmu from Wyścig szczurów

Lando’s Closet z filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie

Building the Crate z filmu Uciekające kurczaki

Love Theme z filmu Dwa tygodnie na miłość

Suita z filmu Piotruś. Wyprawa do Nibylandii

Il Giardino del Trio z filmu With Friends Like These…

Suita z filmu Fernando

Główny tematz filmu Tożsamość Bourne’a

Requiem Addendum

Suita Mine Mission z filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie

Victory Is Ours A Prussian Requiem

Suita z filmu Jak wytresować smoka 2

Poisonous Love z filmu Rio 2

The Hidden World Suite z filmu Jak wytresować smoka 3

John Powell gościem głównym 15. edycji FMF i bohaterem koncertu monograficznego.

Po dwóch latach pandemii usłyszymy w ICE Kraków długo wyczekiwany monograficzny przegląd twórczości Johna Powella. Kompozytor nie będzie wyłącznie odbiorcą koncertu, lecz wcieli się w rolę gospodarza wieczoru, komentującego wydarzenia i opowiadającego anegdoty związane z wykonywanymi utworami.

Brytyjski kompozytor, który współpracował m.in. z Hansem Zimmerem i Harrym Gregsonem‑Williamsem, zasłynął przede wszystkim muzyką do filmów animowanych (ShrekKung Fu PandaHappy Feet: Tupot małych stóp) i kina akcji (Włoska robotaTożsamość Bourne’aUltimatum Bourne’aPan i Pani SmithX-Men: Ostatni bastion). Na prośbę FMF Powell osobiście dobierze i przygotuje utwory ze swojego wyróżnianego m.in. nominacjami do Oscara, nagród Grammy i BAFTA dorobku. W koncercie wezmą udział goście specjalni, a muzyków poprowadzi zaprzyjaźniony z kompozytorem dyrygent – znany publiczności z poprzednich edycji FMF Gavin Greenaway.

Partnerem koncertu jest współpracujące z festiwalem od lat Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP).

29 maja (niedziela), godz. 18.00
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków
FMF4Kids: Jak wytresować smoka – Live in Concert

Gość specjalny: John Powell

Chór Filharmonii Krakowskiej

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Ernst van Tiel – dyrygent

Finałowy wieczór 15. FMF będzie prawdziwą wisienką na festiwalowym torcie – upłynie pod znakiem projekcji pierwszej części kultowego filmu animowanego Jak wytresować smoka z muzyką na żywo. Film, którego akcja rozgrywa się w świecie wikingów i dzikich smoków, został nominowany m.in. do Oscara, nagród Złotego Globu i BAFTA.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments