Kultowe sitcomy

0
76
Kultowe sitcomy
fot. freepik/pl.freepik.com

Sitcomy, czyli popularne komedie sytuacyjne, od lat bawią i rozśmieszają fanów tego gatunku. Niektóre z nich stały się prawdziwymi klasykami, wpisując się na trwałe w historię telewizji i kultury popularnej. Oto niektóre kultowe sitcomy, które pokochali widzowie na całym świecie!

Przyjaciele

Niewątpliwie jeden z pierwszych tytułów, który nasuwa się na myśl, gdy mowa o kultowych sitcomach. Przyjaciele to ikoniczny serial, który emitowany był przez 10 sezonów od 1994 do 2004 roku. Produkcja opowiada o grupie sześciorga tytułowych przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku oraz ich codziennych perypetiach i nierzadko abstrakcyjnych przygodach. Rachel (Jennifer Aniston), Monica (Courteney Cox), Chandler (Matthew Perry), Joey (Matt LeBlanc), Phoebe (Lisa Kudrow) i Ross (David Schwimmer) z miejsca podbili serca widzów. Śledząc ich losy fani mieli gwarancję stałej dawki humoru i dynamicznej fabuły. Błyskotliwe dialogi, niezapomniane sceny oraz ikoniczni bohaterowie uczynili Przyjaciół jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych seriali w historii telewizji. Mimo tego, że niektóre rozwiązania zastosowane w serialu z perspektywy czasu jawią się jako problematyczne, produkcja wciąż znajduje wiernych fanów na całym świecie.

The Office

The Office, czyli Biuro, to amerykańska adaptacja brytyjskiego sitcomu stworzonego przez Ricky’ego Gervaisa. Produkcja emitowana była przez 9 sezonów w latach 2005-2013. Zrealizowany w formie mockumentu serial opowiada o życiu pracowników biura firmy papierniczej Dunder Mifflin w Scranton w stanie Pensylwania. Spośród bohaterów szczególnie kultową postacią był kierownik zespołu, Michael Scott (niezapomniany w swej roli Steve Carell), którego próby bycia fajnym szefem na każdym kroku w zabawny sposób działały na nerwy jego podwładnym. Serial stał się ikonicznym dziełem popkultury ze względu na angażujące postacie, błyskotliwy humor i zapadające w pamięć sceny.

Teoria wielkiego podrywu

Teoria wielkiego podrywu to kolejny sitcom, który zdobył ogromną popularność i uznanie krytyków. Emitowany w latach 2007-2019 liczył 12 sezonów. Serial skupia się na życiu czterech ekscentrycznych naukowców — Leonarda (Johnny Galecki), Sheldona (Jim Parsons), Howarda (Simon Helberg) i Rajesha (Kunal Nayyar) — oraz ich przyjaciółki, Penny (Kaley Cuoco). Mierzą się oni z życiowymi wyzwaniami i codziennymi perypetiami. Serial eksploruje tematykę nauki, popkultury i relacji międzyludzkich, serwując widzom mnóstwo śmiechu i emocji. Doskonałe kreacje aktorskie, inteligentny humor oraz liczne nawiązania do kultury geekowskiej sprawiły, że produkcja zyskała miliony fanów na całym świecie.

Seks w wielkim mieście

Emitowany przez 6 sezonów w latach 1998-2004. Ten amerykański sitcom opowiada historię czterech przyjaciółek — Carrie (Sarah Jessica Parker), Samanthy (Kim Cattrall), Mirandy (Cynthia Nixon) i Charlotte (Kristin Davis) — mieszkających w Nowym Jorku. Serial śledzi ich losy zawodowe, miłosne i towarzyskie. Pomimo odmiennych temperamentów kobiety idą razem przez życie, zwierzając się sobie ze swych perypetii. Twórcy poruszają tematy związane z miłością, seksualnością, karierą i przyjaźnią. Poprzez swoją dość kontrowersyjną jak na owe czasy tematykę serial zdobył zarówno słowa uznania, jak i krytyki. Niemniej stał się kultowym dziełem popkultury, przyczyniając się równocześnie do zmian w społecznych normach i postawach.

Jak poznałem waszą matkę

Amerykański sitcom emitowany w latach 2005-2014, doczekał się 9 sezonów. Jego głównym bohaterem i narratorem jest Ted Mosby (Josh Radnor, jako narrator Bob Saget), architekt z Nowego Jorku. Serial stanowi opowieść Teda, który przybliża swoim dzieciom historię o tym, jak poznał ich matkę. W jego historii przewijają się również wątki przyjaciół bohatera. Odcinki oparte są na retrospekcji, w której zdarzenia przedstawiane są z różnych perspektyw, często niechronologicznie. Wyjaśnienie wielu wątków przychodzi dopiero po czasie. W tym również głównego nurtującego pytania: kto był tytułową matką? Forma ta bez reszty zaangażowała widzów, sprawiając, że serial zyskał mnóstwo fanów.

Świat według Bundych

Emitowany w latach 1987-1997 serial liczył aż 11 sezonów. Głównymi bohaterami są członkowie rodziny Bundych — małżeństwo Al (Ed O’Neill) i Peggy (Katey Sagal) oraz ich dzieci, Kelly (Christina Applegate) i Bud (David Faustino). Osią dla twórców serialu było przedstawienie w krzywym zwierciadle typowej amerykańskiej rodziny. Obok standardowych życiowych sytuacji Bundych spotykają również liczne zwariowane przeżycia. Stosunki rodzinne dalekie są od ideału, mimo tego każdy w ich domu wie, że mimo wszystko mogą na siebie liczyć. Wyśmiewający tradycyjne wartości serial był przez wiele lat obiektem kontrowersji w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie jednak nietuzinkowy humor i charakterystyczne postacie zaskarbiły mu rzesze fanów na całym świecie.

Pomoc domowa

Amerykański sitcom emitowany przez 6 sezonów w latach 1993-1999. Jego główną bohaterką jest Fran Fine (Fran Drescher), która po stracie narzeczonego i pracy w salonie sukien ślubnych poprzez zbieg okoliczności zostaje opiekunką dzieci owdowiałego broadwayowskiego producenta, Maxwella Sheffielda (Charles Shaughnessy). Pod jej opiekę trafiają nieśmiała Maggie (Nicholle Tom), rozrabiaka Brighton (Benjamin Salisbury) oraz ponadprzeciętnie inteligentna Gracie (Madeline Zima). Swoją żywiołowością Fran wnosi wiele radości do domu Sheffieldów, nawiązując z dziećmi silną więź. Równocześnie widzowie mają szansę śledzić rozwijający się wątek romantyczny między sympatyczną nianią a panem domu. Pełen ciepła i humoru serial zyskał miliony fanów na całym świecie. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się również nasza rodzima wersja sitcomu — Niania z Agnieszką Dygant w roli tytułowej.

 

Sitcomy nie tylko bawią i rozśmieszają, ale również stają się ważną częścią współczesnej kultury. Wiele z nich zdobyły status kultowych, ciesząc się dużym uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków. Wciągające historie, niezapomniane postacie i niezliczone ikoniczne cytaty weszły do naszej zbiorowej świadomości. Niewątpliwie warto usiąść czasami przed ekranem, by w doborowym humorze przypomnieć sobie niektóre kultowe produkcje!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments