„Kryptonim Polska (2022)” – hit czy kit?

0
390

Miłość w czasach, kiedy w Polsce rządzą dwa przeciwstawne obozy – lewica oraz prawica. Dwójka kochanków, których uczucie musi przezwyciężyć różnice w poglądach oraz przynależność do całkowicie odmiennych ugrupowań. Tylko czy to w ogóle jest możliwe?

Realia Polskiej młodzieży

Sławek jest młodym chłopakiem mieszkającym w Białymstoku, który ze wszystkich sił stara się znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. W ten sposób, dzięki swojemu kuzynowi, dołącza do ugrupowania Zrzeszenia Młodzieży Radykalnej (ZNR, które najprawdopodobniej odnosi się do istniejącej organizacji czyli Obozu Narodowo-Radykalnego).

W tym samym czasie do Białegostoku wraca Pola, lewicowa aktywistka, która po zerwaniu z chłopakiem postanowiła wrócić do rodzinnej miejscowości. Ich drogi szybko się ze sobą krzyżują, a poznając ideały towarzyszące Poli, Sławek zaczyna się zastanawiać, czy na pewno styl życia, jaki prowadzi, zgadza się z jego sumieniem. Na największym marszu równości w Warszawie oboje mierzą się z realiami do jakich prowadzi skrajna nienawiść i brak otwartości.

Znane twarze 

W filmie widzimy twarze dobrze znanych nam aktorów, takich jak Borys Szyc, Cezary Pazura, Maciej Musiałowski (Sławek) oraz Magdalena Maścianica (Pola). Aktorów grających głównych bohaterów możemy więc kojarzyć z popularnymi filmami, jak Sala Samobójców. Hejter (2020) i Brokat (2022).

Satyryczne przedstawienie, poważnych problemów

Kryptonim Polska od razu przyciągnął moją uwagę i zaskoczył tym, jak w komediowy sposób mogą zostać pokazane naprawdę poważne problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie, nie należący do kanonu prawdziwego Polaka. Oglądając film, można zwrócić uwagę na aktualne problemy na politycznej arenie Polski, jednocześnie traktując je jako tło dla postaci, które są członkami skrajnej lewicy oraz prawicy. Mimo że obie strony ukazane są w sposób cyniczny, łatwo zauważyć, że autorzy filmu zdecydowanie opowiadają się za lewą stroną barykady. W filmie możemy zaobserwować również działania ZNR, które swoją genezę czerpią z realnych wydarzeń, takie jak palenie kukły Żyda i urodziny Hitlera. Większość filmu jest przedstawiona jest w formie satyry, jednak pod koniec sprawy nabierają poważnej wagi, a Sławek orientuje się, że nie chce być tego częścią. Produkcja na pewno nie spodoba się wszystkim odbiorcom i zdecydowanie należy podejść do niej z dystansem, jednak nadaje się doskonale na luźny sobotni wieczór.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments