Nowa piosenka, Kortez i film | Kamerdyner [zapowiedź]

Kamerdyner
fot.: materiały prasowe

Coraz bliżej do września i kolejnej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zostanie tam zaprezentowany Kamerdyner – nowe dzieło Filipa Bajona nominowane do Złotych Lwów. Na potrzeby produkcji, została napisana piosenka Korteza pt. Stare drzewa.

Stare drzewa

Kamerdyner
fot.: materiały prasowe
Kamerdyner najpierw ujrzy światło dzienne w Gdyni, a następnie wejdzie do kin 21 września. W teledysku do utworu skomponowanego przez dwukrotnego laureata Fryderyków wystąpił Sebastian Fabijański.
– Osobowość Korteza i jego umiejętność intymnego opowiadania o emocjach zdecydowały o wyborze piosenki Stare drzewa do filmu.  – mówi Olga Bieniek, producentka Kamerdynera.
Teledysk w magiczny sposób łączy mnie osobiście z filmowym Mateuszem Krolem. Moje prywatne wspomnienia mieszają się z życiem bohatera granego przeze mnie w filmie Kamerdyner. W trakcie pracy zadawałem sobie pytanie, czy można, grając różne fikcyjne postaci, przeżyć czyjeś prawdziwe życie. Fascynujące doświadczenie. – podkreślał Sebastian Fabijański.

Opis fabuły

Kamerdyner opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussow Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się uczucie. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.
W produkcji wystąpią: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.
Jeżeli dla niektórych film to za mało, 5 września na księgarnianych półkach pojawi się książka o tym samym tytule, która powstała na podstawie scenariusza. Stworzyli ją: Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat i Paweł Kraśnicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here