Kontrowersyjne romanse od zawsze przyciągają uwagę widzów, budząc silne emocje i gorące dyskusje. Na kinowych ekranach pojawiło się wiele filmów, które wywołały skrajne reakcje, poruszając tematy tabu.
W ostatnich latach szczególną popularność zyskały produkcje przedstawiające mroczne pożądanie, czyli łączące przemoc i pociąg seksualny. Wpłynęło to na powstanie i rozwój nowej kategorii: thrillerów erotycznych. Są to filmy zawieszone pomiędzy body horrorem a melodramatem. W tym artykule przyjrzymy się produkcjom, które w ostatnich latach najbardziej wzburzyły publiczność i krytyków kontrowersjami wiążącymi się z relacjami w nich przedstawionymi.
50 twarzy Greya (2015)
To film, który wzbudził ogromne kontrowersje i zapoczątkował lawinę produkcji o charakterze erotycznym, która do dziś zalewa zarówno polskie, jak i światowe kina. Adaptacja bestsellerowej powieści E.L. James wywołała liczne dyskusje na temat granic erotyzmu i manipulacji emocjonalnej w produkcjach przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców. Produkcja przedstawia intensywny i nietypowy związek między Christianem Greyem (Jamie Dornan) a Anastasią Steele (Dakota Johnson). Film z jednej strony zdobył rzesze fanów, a z drugiej krytyków, którzy zarzucali mu propagowanie toksycznych relacji i nieodpowiednie przedstawienie BDSM.
Dziś wiele osób żartobliwie przeprasza produkcję za negatywne komentarze oraz oceny, mówiąc, iż na tamten moment nie byli świadomi co nadejdzie potem.
365 dni (2020)
A potem było już tylko gorzej. Kolejnym filmem, który wzbudził niemałe kontrowersje, jest polska produkcja opowiadająca o porwaniu Laury Biel (Anna-Maria Sieklucka) przez mafiosa Massimo (Michele Morrone) i tworzącej się pomiędzy nimi relacji. Adaptacja powieści Blanki Lipińskiej spotkała się z negatywnymi recenzjami, równocześnie ciesząc się wysokim zainteresowaniem widowni. Krytycy zarzucali filmowi romantyzowanie przemocowych zachowań i przedstawienie toksycznego związku w pozytywnym świetle. Mimo to film zyskał kontynuację, za której produkcję i dystrybucję odpowiadała platforma Netflix.
Lolita (1997)
To druga filmowa adaptacja powieści Vladimira Nabokova, która jest dziś uznawana za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów wszechczasów. Historia o obsesji nauczyciela Humberta Humberta (Jeremy Irons) na punkcie młodej dziewczyny, Dolores Haze (Dominique Swain), wywołała ogromne oburzenie. Film porusza trudne i delikatne tematy, takie jak skłonności pedofilskie i manipulacja, co sprawia, że jest nieustannie dyskutowany i analizowany pod kątem etycznym i moralnym.
Czytaj także: Mroczne pożądanie – recenzja książki “Ten głód”
Różnica wieku – to ona podsyca kontrowersje
Dziewczyna Millera (2024)
Autorski debiut Jade Bartlett to erotyczny thriller, który już przed premierą wzbudza liczne kontrowersje. Dla wielu problem leży w tematyce. Film opowiada o specyficznej relacji dojrzałego mężczyzny będącego wykładowcą akademickim z młodą dziewczyną, co wywołuje dyskusje na wielu obszarach tematycznych. Kwestia dużej różnicy wieku oraz zacierania granic w relacjach akademickich często budzą emocje. Dzieje się tak, ponieważ dotykają problemów etycznych. “Równowagi sił” w związku (ze wskazaniem na występowanie groomingu), dojrzałości emocjonalnej oraz społecznych norm i oczekiwań to tylko kilka z nich.
Dziewczyna Millera nie była dostępna w Polsce w kinowej dystrybucji, jednak już teraz można wypożyczyć film wirtualnie na kilku platformach strumieniowych. W rolach głównych Jenna Ortega i Martin Freeman.
CZYTAJ DALEJ PO MROCZNE ROMANSE Z DRESZCZYKIEM