Historię Bollywood warto rozpocząć od Bombaju. To właśnie w tym mieście powstała największa indyjska wytwórnia filmów. Łącząc go z największym ośrodkiem kinematografii USA – Hollywood, łatwo zrozumieć skąd wzięła się ta nazwa.
Bollywood, hindi – cinema, kino hindustani, …
Okazuję się, że sami mieszkańcy Indii nie przepadają za nazwą Bollywood. Ciężko określić z czego to wynika, ale jednak wypada przyznać, że słysząc te nazwę już mamy w głowie pewien obraz. Jest to obraz związany z dramatem miłosnym, który w tle ma tańczącą rzeszę ludzi i mnóstwo muzyki. Nie jest to jedyna rzecz, która pojawia się w tamtejszych kinach. Indie słyną również z świetnych filmów i stworzonej do nich muzyki, o czym świadczyć może otrzymanie nagrody Oscara w 2023 roku, za muzykę w filmie RRR. Indyjskie seriale, które często przedstawiają mnóstwo wymuszonej wręcz dramaturgii również nie są dobrym przykładem. Co więc jest?
Znane Bollywood
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że zna co najmniej jeden bollywoodzki film. Jest nim przykładowo Slumdog. Milioner z ulicy. Film opowiada historię chłopca, hindusa, który wychowany został w slumsach Bombaju. Bierze on udział w programie Milionerzy, jednak zostaje aresztowany przed ostatnim pytaniem. Nikt nie wierzy bowiem, że posiada on tak dużą wiedzę, a co za tym idzie – musi oszukiwać. W czasie zeznań jest torturowany, opowiada jednak całą swoją historię, która pełna jest ciemnych zakamarków związanych z światem przestępczym, ale też z miłością. Film nie wpisuje się w klasyczne pojmowanie Bollywood, pomimo, że pojawiają się tam elementy tańca czy muzyki.
Charakterystyka Bollywood
Określona muzyka, to jeden z podstawowych elementów tworzących Bollywood. Te rytmy koncentrują się na wiernym brzmieniu etnicznych instrumentów. Są to specyficzne dźwięki, które łatwo rozpoznać jako te indyjskie. Co oprócz muzyki? Taniec, on również wybija się w filmach bollywoodzkich. Pojawia się zazwyczaj, raz częściej, raz rzadziej, ale jest. Jest to część kultury tamtejszej kinematografii. Jeden z elementów, który sprawia, że zamykamy film w ramach pojęcia Bollywood. Pojawiają się też oczywiście stroje czy indyjscy aktorzy, ale nie są to cechy, które dotyczą tylko i wyłącznie filmów bollywoodzkich.