Goście 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Goście Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Etgar Kerer - polsko-izraelski pisarz, scenarzysta, wykładowca. Gość Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Twórcy, bohaterowie, laureaci nagród, krytycy filmowi. Goście 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego to wybitne osobowości świata filmu.  Do Krakowa przyjadą m.in.: Etgar Keret, Talal Derki, Peter Forgacs, Anna Zamecka, Chris Niedenthal i Dorota Kobiela. 

W tym roku nagrodą Smoka Smoków zostanie uhonorowany reżyser dokumentalista Sergei Loznitsa. W ramach cyklu “Spojrzenie na Estonię” odbędzie się autorski program estońskiej animacji przygotowany przez mistrza, laureata nagrody Smoka Smoków z 2015 roku, Priita Pärna, który osobiście zapowie ten cykl w Krakowie. 

Zobacz program Fokus na Estonię 

Fokus na Estonię na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Spotkaj prawdziwych bohaterów

Krakowski Festiwal Filmowy to świetna okazja, aby osobiście spotkać bohaterów filmów! Wśród nich pojawi się między innymi Etgar Keret, mistrz krótkiej formy literackiej, jeden z najpoczytniejszych polsko-izraelskich (Przypominamy, że przed dwoma laty na wniosek samego zainteresowanego, stwierdzono jego polskie obywatelstwo.) pisarzy, scenarzysta i wykładowca. W ramach sekcji Opowieści ze świata pokazany zostanie film dokumentalny o pisarzu: Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii.

Festiwal zostanie otwarty pokazem filmu Koncert na dwoje Tomasza Drozdowicza, a para bohaterów – dyrygent Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa – spotkają się z widzami. Historia Jerzego Górskiego, triathlonisty, została ukazana w filmie Najlepszy Łukasza Palkowskiego, a na festiwalu pokazany zostanie film dokumentalny Mistrz świata Kacpra Lisowskiego. Wśród gości znajdzie się także szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska, o której opowiada częściowo animowany dokument Janka Adeli Kaczmarek.

Do Krakowa przyjedzie również bohaterka filmu Syn syn, opowiadającego o matce zamordowanego chłopaka, która zdecydowała się adoptować młodego zabójcę swojego syna. Ze Stanów Zjednoczonych przyleci bohater filmu Joe Boots, który po 11 września wstąpił do armii i przeżył koszmar w Iraku. Nie zabraknie również naszych rodzimych bohaterów, m.in. z filmów: Newborn Lidii DudyKrzyżoki Anny GawlityUrosłam kiedy spałaś Marcina Sautera.

Twórcy, których kocha Kraków

Na festiwalu pojawią się goście nagradzani wcześniej w Krakowie, których najnowsze filmy zostaną zaprezentowane w międzynarodowym konkursie dokumentalnym. Talal Derki, Laureat Srebrnego Rogu z 2014 roku za film Powrót do Homs (Return to Homs), ponownie skonfrontuje widzów z dramatem wojny w Syrii w dokumencie O ojcach i synach. Till Schauder, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu DocFilmMusic, w najnowszym filmie The Reggae Boyz przenosi widzów na Jamajkę, gdzie przygląda się narodowej drużynie piłki nożnej podczas kwalifikacji do mistrzostw świata. Kaleo La Belle za film Życie jest gdzie indziej (Beyond This Place) odebrał najwyższy laur konkursu dokumentalnego w 2010 roku. W Zakochać się (Fell in Love with a Girl) znów podejmuje temat rodziny i kieruje kamerę na siebie. Zosya Rodkevich za film Mój przyjaciel Borys Niemcow otrzymała w 2016 roku Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego, a w tym roku zaprezentuje obraz zatytułowany Biała mama.

Zawitają również goście z Polski: Marta Prus, autorka głośnego dokumentu Over the Limit, dzięki któremu znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety, Marta Pajek, zeszłoroczna laureatka za animację Figury niemożliwe i inne historie II, której najnowszy film III zakwalifikował się do konkursu w Cannes, Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu Gwizdek, powraca na Festiwal z filmem Ostatnia lekcja o maturzystach. Pojawią się też utytułowane polskie dokumentalistki: Małgorzata Imielska, Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Jury konkursowe

Ciekawych gości nie zabraknie również wśród członków festiwalowego jury. Konkurs dokumentalny w tym roku oceniać będą Peter Forgacs, węgierski reżyser, artysta audiowizualny, a także m.in. Chris Niedenthal, jeden z najbardziej znanych i cenionych fotoreporterów, czy Anna Zamecka – autorka wielokrotnie nagradzanego filmu Komunia.

Przewodniczącym konkursu krótkometrażowego jest w tym roku Mehrdad Oskouei – reżyser, scenarzysta i niezależny producent, natomiast pod przewodnictwem Marcina Borchardta, reżysera zeszłorocznego filmu otwarcia Beksińscy. Album wideofoniczny, obradować będzie jury konkursu muzycznego DocFilmMusic.

Większość festiwalowych projekcji filmowych zostanie zakończona otwartymi dla publiczności rozmowami z twórcami. Niektórzy z wybitnych gości Krakowskiego Festiwalu Filmowego wezmą dodatkowo udział w debatach. 

Spotkania z twórcami

 • Debata „Tygodnika Powszechnego” po projekcji filmu O ojcach i synach Talala Derkiego
  • 29 maja, Kino ARS, Sala Reduta, g. 20.15
 • Debata „Wyborcza na żywo” po projekcji filmu Dreamland Stanisława Berbeki
  • 30 maja, Kino Pod Baranami, Sala Czerwona g. 18.30
 • Spotkanie z Etgarem Keretem po projekcji filmu Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii
  • 30 maja, kino Kijów Centrum, g. 19.00
 • Spotkanie z Janiną Ochojską po projekcji filmu Janka Adeli Kaczmarek
  • 31 maja, Małopolski Ogród Sztuki, g. 17.00
 • Spotkanie z Petro Aleksowskim po projekcji filmu Przerwana misja
  • 31 maja, Kino Pod Baranami, Sala Czerwona, g. 21.00

źródło: na podstawie informacji prasowej organizatora