Filmy z wątkiem psychologicznym, które warto obejrzeć!

0
343
psychologia
fot.pixabay

Ludzki umysł skrywa wiele tajemnic. Naukowcy dwoją się i troją, aby zbadać jego najciemniejsze zakamarki. W dalszym ciągu jednak jest on najbardziej skomplikowanym organem, budującym ciało człowieka. Nic dziwnego, że filmy psychologiczne są dla nas tak interesujące. Odkrywanie sekretów naszego mózgu, w trakcie wieczornego seansu, to wyjątkowo ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Oto propozycje filmów z wątkami psychologicznymi, które z pewnością warto obejrzeć. Przypadną do gustu nie tylko osobom pasjonującym się tajemnicami naszego mózgu, ale tak naprawdę wszystkim, którzy lubią trochę bardziej ambitne kino.

1. 50 pierwszych randek

 50 pierwszych randek, czyli pozornie komedia romantyczna w gwiazdorskiej obsadzie. Głównym wątkiem w nim jest jednak problem, z którym boryka się Lucy – główna bohaterka po wypadku. Dziewczyna żyje ciągle jednym dniem – urodzinami ojca (dniem jej wypadku). Przeżywa swoisty dzień świstaka, ponieważ codziennie budzi się, nie pamiętając poprzedniej doby. Można powiedzieć, że jej życie się zatrzymało. Pewnego razu  poznaje Henryego, który zakochuje się w niej i pomimo przypadłości kobiety, stara się walczyć o tę relację. Nagrywa dla niej płytę, którą ma ona oglądać każdego ranka. Ma ona jej przypomnieć poprzednie lata z nim spędzone. Najciekawszy z psychologicznego punktu widzenia, jest aspekt zatrzymania mózgu. Mimo upływającego czasu, procesu starzenia się, kobieta ciągle żyje tym samym dniem. Pomimo różnych wydarzeń, codziennych przeżyć, w jej umyśle nie zachodzi proces przejścia wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. 

2. Piękny umysł

Piękny umysł, czyli przejmująca historia życia geniusza matematycznego, zainspirowana biografią amerykańskiego naukowca – Johna Forbesa Nasha, Jr. Ekscentryczny i charyzmatyczny Nash dość wcześnie dokonuje zadziwiającego odkrycia naukowego. W filmie mamy do czynienia z walką z bardzo ciężką chorobą, jaką jest schizofrenia. Mężczyzna, dzięki swojej inteligencji jest w stanie dobrze radzić sobie ze schorzeniem, ponieważ potrafi logicznie wytłumaczyć co dzieje się z jego umysłem i odróżniać urojenia od rzeczywistości.

3. Trauma

Najmłodszy film z naszego rankingu. Pewna rodzina wraca z weekendu u teściów. Podczas ich powrotu dochodzi do tragicznego wypadku. Córka mężczyzny trafia na izbę przyjęć, ale nagle znika. Mężczyzna rozpoczyna desperackie poszukiwania. Wkrótce dochodzi do wniosku, że szpital coś ukrywa. Historia opowiada o psychologicznym wyparciu na skutek tragicznych wydarzeń. Mózg ojca nie radzi sobie z traumatyczną sytuacją i wypiera dalszy ciąg wydarzeń, zastępując je łagodniejszą i mniej bolesną dla niego wersją.

4. Motyl Still Alice

Ten film pokazuje proces, w jakim postępuje wczesne stadium alzheimera. Inteligentna Alice, świetnie radzi sobie z karierą wykładowcy i życiem rodzinnym. Niestety w skutek choroby, staje się “kaleką umysłową”, całkiem zależną od bliskich jej osób. Niezdolną do podejmowania samodzielnych decyzji. Ta historia pokazuje, jak życie człowieka, nawet najbardziej niezależnego i samodzielnego, może zmienić się z dnia na dzień.

5. Pokolenie P

Pokolenie P, czyli Prozac Nation opowiada o historii pozornie normalnej nastolatki, która właśnie wybiera się na studia. Nie byle jakie, gdyż dostała się na dziennikarstwo na Harvardzie. Wysokie ambicje i trudna sytuacja rodzinna doprowadzają ją do depresji. Ciąg wydarzeń zmusza dziewczynę do podjęcia pewnych kroków, które mają pomóc jej w odzyskaniu zdrowia psychicznego. Na pomoc przychodzi doktor psychiatrii, przypisująca młodej kobiecie “magiczny” lek o nazwie prozac. Środek teoretycznie jej pomógł. Spowodował wygłuszenie choroby. Dziewczyna jednak od momentu przyjmowania specyfiku przestała się czuć sobą. Była jakby nieobecna, nie potrafiła czuć i przeżywać emocji, w znany jej dotychczas sposób.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments