Filmy o Holokauście, które warto obejrzeć

0
771

II Wojna Światowa ogromnie wpłynęła na życie codzienne wielu ludzi. Choć już suche fakty, których uczymy się w szkole wywołują gęsią skórkę, to przede wszystkim filmy o Holokauście potrafią doprowadzić najtwardszego człowieka do łez. Poniżej prezentujemy zestawienie najbardziej znanych filmów o Holokauście.

Zestawienie to zostało przygotowane na podstawie zarówno stron polskich oferujących artykuły o najpopularniejszych filmach o Holokauście, ale również na podstawie mediów zagranicznych.

Wybór Zofii (1982)

Film przedstawia historię młodego pisarza, który po zakończeniu II Wojny Światowej przeprowadza się do Nowego Jorku. Poznaje tam nietypową parę – Sophie i Nathana. Dziewczyna jest imigrantką z Polski, która przeżyła koszmar obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nathan, z pochodzenia Żyd, ma obsesje na punkcie zbrodni dokonanych przez Niemców na jego narodzie podczas II Wojny Świtowej i obsesyjnie zbiera dowody potwierdzające te okropne wydarzenia. Młody literata, Sting, szybko zaprzyjaźnia się z dziewczyną i chce jej pomóc zapomnieć o przeżytym koszmarze.

Lista Schindlera (1993)

Film oparty na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który w czasach II Wojny Światowej uratował przed śmiercią około 1100 Żydów. Produkcja przedstawia historię Oskara Schindlera, właściciela ogromnej fabryki, w której pracują osoby pochodzenia żydowskiego. Poruszony ich cierpieniem mężczyzna wyznacza sobie za cel uratowanie jak największej ilości Żydów przed tragiczną śmiercią w obozie koncentracyjnym.

Pianista (2002)

Ekranizacja wspomnień z czasów II Wojny Świtowej znanego muzyka i kompozytora Władysława Szpilmana. Mężczyzna był z pochodzenia Żydem. W trakcie wojny jego rodzina straciła środki do życia, a finalnie została przeniesiona do warszawskiego getta. Tuż przed ostatnią “wywózką” do obozu koncentracyjnego udaje mu się uciec. Szpilman ukrywa się w ruinach Warszawy, gdzie z pomocą przyjaciół udaje mu się przetrwać koszmar.

Pamiętnik Anny Frank (1980)

Remake filmu o tym samym tytule z 1959 roku. Przedstawia historię rodziny Schildkraut uciekającej przed prześladowaniem nazistów. Znajdują schronienie w opuszczonym strychu w Amsterdamie. Ciasny strych dzielą z rodziną Van Daan oraz dentystą Dussel Ed Wynn. Anna prowadzi pamiętnik, w którym zapisuje próby prowadzenia przez „mieszkańców” strychu normalnego życia, starając się nie ujawnić swojej kryjówki przed Gestapo.

Życie jest piękne (1997)

Film przedstawia historię Guido, pół krwi Żyda, który wraz z przyjacielem Ferruccio przenosi się do toskańskiego miasteczka Arezzo, tuż przed wybuchem II Wojny Świtowej. Mężczyzna marzy o otwarciu własnej kawiarni. Poznaje on piękną, aryjską nauczycielkę pochodzącą z rodziny arystokratów o imieniu Dora. Szybko się w niej zakochuje i w zabawny sposób nie dopuszcza do poślubienia przez Dorę nazistowskiego urzędnika. Oczekując na zgodę na otwarcie kawiarni zatrudnia się w hotelu wuja. Już kilka lat później Guido i Dora są małżeństwem. Wynikiem ich miłości jest Giosue, ich syn. W wyniku hitlerowskich prześladowań, Guido, jego wuj i syn trafiają do obozu koncentracyjnego, gdzie Guido robi wszystko, by jego syn nie znał prawdy o otaczającej ich rzeczywistości, wmawiając dziecku, że znajdują się w miejscu, gdzie odbywa się bardzo ważna gra.

Syn Szawła (2015)

Szaweł Auslander jest członkiem żydowskiego oddziału Sonderkommando w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Chce on pochować niedawno zamordowanego chłopca, którego uważał za swojego syna. W obozie nie ma miejsca na takie obrzędy, jednak mimo tego poszukuje on towarzyszy, którzy pomogą mu w pochowaniu chłopca. Film ukazuje realia życia w obozie koncentracyjnym: masowe zabójstwa w komorach gazowych, krematoria, terror. Niebawem jednak do Szawła dociera wiadomość o likwidacji obozu i wymordowaniu wszystkich więźniów. Postanawia więc uciec, a ciało zmarłego „syna” zabiera ze sobą.

Złodziejka książek (2013)

Film przedstawia historię Liesel, która została adoptowana przez niemieckie małżeństwo w czasach II Wojny Światowej. Przybrany ojciec dziewczynki zachęca ją do nauki czytania, czym rozpala w dziecku miłość do książek. Po przygarnięciu przez parę kolejnego dziecka – Maxa (Żyda ukrywającego się przed nazistami) Liesel zaprzyjaźnia się z nim i oboje znajdują w książkach swoistego rodzaju ucieczkę od tragicznej rzeczywistości.

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

Ośmioletni Bruno wraz z rodziną przeprowadza się na wieś. Chłopiec nie może odnaleźć się w nowym miejscu. Pomimo zakazu rodziców postanawia zwiedzić okolice. W końcu trafia na odgrodzony drutami obóz, gdzie poznaje chłopca o imieniu Szmul. Bruno szybko zaprzyjaźnia się z Szamulem i rozmawiają o nonsensach życia dorosłych oraz o tym, dlaczego za drutami ludzie chodzą cały dzień w piżamach. Wkrótce chłopcu udaje się wejść na teren obozu.

Lombardzista (1964)

Film przedstawia historię Sola, Żyda, któremu udało się przeżyć w obozie koncentracyjnym. Jest on pracownikiem lombardu. Każdego dnia doświadcza retrospekcji, które są odzwierciedleniem jego wspomnieć i pokazują jak wyglądało życie codzienne w nowojorskim getcie.

Europa Europa (1990)

W wyniku prześladowań przez faszystów, rodzina Parela podejmuje decyzję o emigracji do Polski, gdzie trafili na nazistowski pogrom. Rodzice chłopca wysyłają go wraz z bratem w okolice Grodna, gdzie trafiają do sierocińca. Niedługo później Perel dostaje się do Komdomołu i zaczyna przekonywać się do głoszonych wkoło komunistycznych haseł. Dostaje się do partii i przechodzi ogromną metamorfozę, po której Niemcy zaczynają uznawać go za Aryjczyka czystej krwi. Chłopak jednak nie zapomina o swoich korzeniach.

Autor: Ola Reczek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments