Film-makerzy na YouTube, których powinieneś subskrybować!

Niedawno przygotowaliśmy listę muzyków-youtuberów, którzy są definitywnie warci uwagi. Jaka jest jednak przyszłość filmu na YouTube? Przekonajcie się sami, oglądając poniższych film-makerów!

1. Bertie Gilbert

Brytyjczyk jest jednym z pierwszych Youtuberów, którzy odnieśli pierwszy sukces na samych vlogach. Gilbert udostępniał je systematycznie od kiedy skończył 13 lat. Młoda twarz wydawała się niektórym znana – Bertie zadebiutował na ekranie jako aktor w krótkiej roli Scorpiusa Malfoya w drugiej części Harry’ego Pottera i Isygnii Śmierci. Okazało się jednak, że ani aktorstwo, ani vlogi to nie jest „to”. Usunął wszystko ze swojego kanału w 2013 roku i od tamtej pory udostępnia tam jedynie swoje produkcje i shortfilmy. Pomimo młodego wieku, bo Gilbert ma zaledwie 20 lat, internauci już porównują go do Wesa Andersona. Reżyser perfekcyjnie operuje światłem i kolorem, potrafi stworzyć taką atmosferę, że rozpoznawalna dla niego melancholia nigdy nie jest pretensjonalna. Ponadto, filmy są tworzone na podstawie własnych scenariuszy Gilberta, a ten nie ma problemu, by od czasu do czasu stanąć przed kamerą.

W świecie serwisu YouTube Bertie jest uwielbiany przez innych youtuberów, którzy doceniają jego niesamowitą, zdobytą wyjątkowo wcześnie dojrzałość i skromność. W rozmowie z TenEighty Magazine, Bertie przyznał, że jest wdzięczny serwisowi za zdobycie popularności, a teraz  korzysta z niego, jako platformy dla swojej twórczości. Jego nazwisko to zdecydowanie wielka inspiracja dla młodych reżyserów-samouków. Jego filmy, które powstały w współpracy z Sammym Paulem były wyświetlane nie tylko podczas Summer In The City, ale także na festiwalach BFI London Film Festival i Buffer Festival.

2. Hazel Hayes

Bezpretensjonalna, bystra, sarkastyczna – taka jest chyba najbardziej twardo stąpająca po ziemi irlandzka YouTuberka. Biegle posługuje się satyrą, ale nie boi się też poruszyć tematu złamanego serca czy feminizmu. Na swoim kanale (wcześniej nazwanym Chewingsand, dziś po prostu Hazel Hayes) zaczynała od vlogów, później zajęła się niskobudżetową serią komediową Unnecessary Otter, do której sama stworzyła scenariusz, odpowiadała za reżyserię i nawet zagrała w niej główną rolę. Podobnie było z następnym przedsięwzięciem Super Brainy Zombies. Subskrybenci szybko pokochali zamiłowanie Hazel do science-fiction, horrorów i superbohaterów.  Hayes idealnie łączy swoją wiedzę filmmakerki z podejściem fana i wykształceniem w dziennikarstwie – na kanale, poza jej produkcjami, zobaczymy także wywiady. Te bardziej oficjalne, jak i te bardziej luźne. Trzydziestolatka mianowicie zapoczątkowała serię filmików zatytułowaną Tipsy Talk, w której przy winie, szampanie czy piwie rozmawia z innymi youtuberami. Teraz zgodę na udział w serii wyrażają także znani aktorzy. Z innymi twórcami, którzy działają przy pomocy YouTube, rozmawia też o obecnym kinie w swojej serii Talking Pictures.

Hazel to żywy przykład tego, że pozycja kobiety w świecie filmu jest znacząca i często porusza problem zwątpienia w nią. Jako jedna z niewielu reżyserek na YouTubie, wydaje się czuć powinność tworzenia. Nie zwalnia tempa – w 2015 roku opublikowała aż trzy shortfilmy i grała w produkcjach innych youtuberów, pomimo problemów prywatnych oraz ciągłego dokumentowania swojego życia na rzecz Time of the Month, czyli comiesięcznego video-pamiętnika, który prowadziła na kanale przez trzy lata. W zeszłym roku pracowała nad miniserialem PrankMe, który jest dostępny na platformie Fullscreen.

3. Jack Howard i Dean Dobbs

Znani w serwisie jako po prostu Jack & Dean, to duo urodzone do tworzenia komedii. Niedawno świętowali dziesięciolecie swojego kanału, gdzie początkowo dodawali krótkie komediowe skecze, często tworzone z pomocą swoich znajomych, którzy także teraz są YouTuberami. Dziś nadal zajmują się produkcją komediowych short-filmów, rok temu dorobili się nawet własnego miniserialu Jack and Dean of All Trades, który był emitowany na platformie New Form Digital. Korzystając ze swoich komediowych sylwetek, w 2014 roku stworzyli piosenkę zatytułowaną Consent, która podkreślała zgody w relacjach seksualnych i była wyrazem niezgody na wspieranie YouTuberów, którzy dopuścili przestępstw na tym tle.

Warto wspomnieć, że Jack regularnie dodaje vlogi na swój osobny kanał, nazwany po prostu Jack Howard. Dyskutuje tam o filmach, tworzy recenzje, niekiedy dodaje nawet wywiady. Dean Dobbs natomiast przyznaje otwarcie, że jego relacja z serwisem jest skomplikowana i pomimo tego, że ma problem z systematycznością, od czasu do czasu dodaje krótkie vlogi. Raz do roku obydwoje dodają na swój kanał The Good, The Bad and Just Plain Sh*t Parts Of…, czyli podsumowanie minionego roku pod względem kina i muzyki.

4. Charlie McDonnell

Charlie został zapamiętany jako pierwszy brytyjski Youtuber, który zyskał ponad milion subskrybentów, gdy jeszcze dodawał vlogi i piosenki oraz skecze, które robił własnoręcznie pod pseudonimem Charlieissocoollike. W 2010 roku z pomocą DFTBA Records (wydawnictwa, które działa dzięki pisarzowi Johnowi Green i jego bratu – Hankowi, którzy też są youtuberami) wydał swoją pierwszą płytę This Is Me. W latach 2012-2014 zajmował się reżyserowaniem teledysków innych vlogerów i działał w zespole Chameleon Circuit, który tworzył piosenki inspirowane serialem Doctor Who.

Teraz McDonnell odciął się od swojego dorobku, nad którym pracował jako znudzony nastolatek. W 2013 roku zaczął działać jako reżyser. Obecnie ma na swoim koncie cztery short-filmy, które zahaczają i o komedię, i o dramat psychologiczny. Produkcją zajmuje się jego partnerka, również YouTuberka-filmmakerka – Emily Diana Ruth. Charlie nieco zaniedbał karierę filmową, ale można mu to wybaczyć – od 2015 do 2016 prowadził wraz z youtuberem Jimmym Hillem program Cereal Time, a w 2016 roku wydał książkę zatytułowaną Fun Science, która powstała w oparciu o serię vlogów, które dotychczas Charlie tworzył. Obecnie nadal pracuje nad youtubową wersją Fun Science, jednak bardziej wysokobudżetową.

5. Sammy Paul

Przyjaciel i współpracownik Bertiego Gilberta, Sammy, to jedna z bardziej niedocenionych osobistości w serwisie. Jego silną stroną jest ogromna wiedza na temat kinematografii i niebanalne poczucie humoru. Swoją przygodę z YouTube zaczął w 2010 zakładając kanał ICOEPRproductions (ICOEPR miało oznaczać „In Case of Emergency, Please Run”). Przez długi czas publikował komediowe skecze, dziś zahacza o dramat. Współpracował z takimi youtuberami jak Tom „TomSka” Ridgwell i Chris Kendall, ale największe sukcesy odniósł tworząc wraz Gilbertem shortfilmy, takie jak Rocks That Bleed, Blue Sushi i Let It Be czy z Hazel Hayes (Septem). W 2015 nawet jego film, który wyreżyserował wraz z Timem Hautekietem,  The Fleeting Little Life of Peter Wright, był wyświetlany podczas Sploid Short Film Festival.

Jego najnowszymi produkcją jest One Another. Pracował nad nią, dodając systematycznie, w tym samym czasie vlogi na swój drugi kanał – What I’m Doing Now.

6.PJ Liguori

PJ, znany wśród swoich subskrybentów jako KickThePJ, już nie raz był nazywany najbardziej kreatywną osobą na YouTube. Niezależnie od tego czy dodaje vlog czy filmową produkcję, wszystko jest dopięte na ostatni guzik i jak najbardziej pokręcone. Fantastyczna tematyka wydaje się dominować nie tylko w twórczości, ale także w jego życiu i to zdecydowanie jego znak rozpoznawczy. PJ w swoich produkcjach pracuje nie tylko nad scenariuszem i reżyserią, ale sam ustala dźwięk, aktorów, sposób grania, nawet kostiumy. Sam uwielbia się nazywać story-tellerem i to jest właśnie myślą przewodnią jego działalności. Od 2007 roku w przeróżny sposób poruszę tematykę fantastyki na swoich dwóch kanałach – KickThePJ i PJTheKick. W 2011 roku nawet udało mu się nagrać cały album zatytułowany Stories from somewhere, który opowiadał historię w formie piosenek. W 2013 roku natomiast rozpoczął swoją przygodę z shortfilmami, które były równie zawiłe jak jego poprzednie filmiki. Udostępnił Colour Bandits i The Forever Train.

Największym sukcesem i dumą PJ jest jednak coś, nad czym pracował przez niemal dwa lata – Oscar’s Hotel for Fantastical Creatures. Na kanale PJa dostępny jest film o długości 10 minut, który powstał dzięki współpracy z New Form Digital. Kilka miesięcy po jego opublikowaniu, w 2015 roku, Liguori ogłosił, że Oscar’s Hotel zostanie przetworzony na miniserial. Seria powstała dzięki Vimeo, New Form Digital i  The Jim Henson Company, a obsada w pełni składała się ze znanych youtuberów takich jak Chris Kendall, Mamrie Hart czy Grace Helbig. Głosu użyczyli też przyjaciele PJa – Daniel Howell, Phil Lester i  Felix Kjellberg (znany na YouTube jako PewDiePie). Seria zapewniła filmmakerowi tytuł najlepszego reżysera podczas Streamy Awards 2016 oraz dwie nominacje do BONCAs, czyli British Online Creator Awards.

7. Tim Hautekiet

Znany w serwisie jako Tim H, ma obecnie dwa kanały w serwisie – TimH Films i MoreTimH. Swoją przygodę z YouTube zaczął w 2010 roku, dodając serię filmików Evolution Of Music, choć przyznaje, że tworzył dla zabawy także jako młody nastolatek już w 2006 roku. Pomimo viralowego sukcesu Evolution of Music, Tim nie ma zamiaru wracać do korzeni i zajął się zdecydowanie bardziej poważnymi tematami. W swoich vlogach, które obecnie dodaje od czasu do czasu porusza wszelką tematykę „z życia wziętą”. Na większą uwagę zasługuje jednak jego kariera filmowa. Już w 2013 roku czteroodcinkowa seria Project: Library Tima odbiła się głośnym echem w serwisie i został doceniony podczas Raindance Web Festival w Londynie. Jego short film, w którym rolę znalazła także Hazel Hayes, Bad Burglars, uzyskał wsparcie New Form Digital i był wyświetlany podczas Buffer Festival w Toronto, a w 2015 roku Hautekiet uzyskał posadę w Warner Bros Pictures.

Choć Tim dalej kontynuuje naukę z zakresu filmu i telewizji, jego produkcje nie wydają się być amatorskie, niezależnie od tego czy są to komediowe skecze, psychologiczne shortfilmy czy vlogi w formie filmu. W 2016 roku miał swój udział także w pracy nad burzliwą i głośną produkcją SPARK.