„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” poruszył Chińczyków

Dywizjon 303. Historia prawdziwa
fot. materiały prasowe

Ruszyła już 3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Podczas wielkiego otwarcia chińska widownia miała okazję zobaczyć premierowo film Dywizjon 303. Historia prawdziwa.

25 października pokazem filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa rozpoczęła się 3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Huczne otwarcie miało miejsce w China Film Archive w Pekinie. Przedstawicielka tego archiwum filmowego w swoim przemówieniu mówiła, jak ważna i obiecująca jest dla niej współpraca z Festiwalem. Podkreślała także jego istotną rolę w budowaniu relacji polsko-chińskich i wzajemnego zrozumienia naszych kultur.

Dywizjon 303. Historia prawdziwa to polsko-brytyjska produkcja, która ujrzała światło dzienne w sierpniu bieżącego roku. Film przybliża wciąż niewystarczająco znane za granicą losy polskich pilotów, którzy mieli znaczący udział w przełomowej dla II wojny światowej bitwie o Anglię. Jest to zrealizowana według schematów kina gatunków fabuła, wypełniona scenami pojedynków powietrznych oraz awanturniczych przygód polskiego dywizjonu. Po pokazie chińska widownia miała możliwość skonfrontować swoje przemyślenia o filmie z obecnym na Festiwalu Maciejem Zakościelnym. Pytaniom nie było końca. Z odtwórcą roli Jana Zumbacha przeprowadziły wywiady również chińskie media, w tym narodowa telewizja CCTV.

Dywizjon 303 historia prawdziwa
fot. materiały prasowe

Chińscy widzowie chętnie odnajdywali analogie pomiędzy polską i swoją historią. W tym kontekście najczęściej padało nazwisko Witolda Urbanowicza – bohatera bitwy o Anglię, który zapisał się chlubnie również w dziejach Chin. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że as polskiego lotnictwa zasłużył się jako pilot „Latających Tygrysów” podczas walk powietrznych z Japonią. Uczestnicy Festiwalu otwarcie opowiadali, jak bardzo poruszyła ich fabuła prezentowanego filmu.

Dywizjon 303. Historia prawdziwa to oczywiście dopiero początek Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. W kolejnych tygodniach Chińczycy będą mieli szansę zapoznania się z filmową klasyką znad Wisły, m.in. Ziemią obiecaną Andrzeja Wajdy, Jak być kochaną Wojciecha Jerzego Hasa czy dziełami Krzysztofa Kieślowskiego. Nie może zabraknąć również najnowszych osiągnięć polskiej kinematografii – organizatorzy zaplanowali seans Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego oraz pokaz wyjątkowej animacji Twój Wincent.

Dywizjon 303 w Chinach

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o