Czas na polski dokument!

Od 22 lutego, dzięki współpracy grupy Onet oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, mamy możliwość darmowego oglądania, dotąd słabo dostępnych, polskich filmów dokumentalnych. Wszystko w ramach projektu O!Dokument.

Wszystkie filmy znajdują się w serwisie VoD.pl. Jest ich kilkadziesiąt, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Bez problemu można obejrzeć każdy, ponieważ serwis udostępnia je aż do lutego 2018 roku. Szykuje się więc okrągły rok z rodzimą dokumentalną produkcją. To bardzo cieszy, gdyż mamy się czym pochwalić w tej materii, a na arenie międzynarodowej jesteśmy coraz częściej doceniani.

Póki co możemy podziwiać dzieło Pawła Łozińskiego: „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” czy „Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka. Możemy obejrzeć krótkometrażowe „Więzi” reżyserii Zofii Kowalewskiej oraz pełnometrażowe obrazy. Niezależnie od tego czy film trwa 9 minut czy godzinę to pamiętajmy o tym, że dokumenty warto oglądać ze względu na ich klarowny przekaz. Wszystkie one pokazują nasze codzienne życie bez retuszu. Są kwintesencją normalności i realizmu.

– Dlaczego trzeba oglądać polskie filmy dokumentalne? Myślę, że nie ma przymusu, ale naprawdę warto, bo w tych filmach będziecie mogli się przejrzeć, zobaczyć kawałek swojego życia, swoich przeżyć, kawałek swojego świata – prawdziwy, nie upudrowany, nie umalowany, nie wystylizowany, nie wyreżyserowany. Będziecie mogli się w naszych filmach po prostu przejrzeć jak w lustrze i bardzo do tego namawiam – zachęca Paweł Łoziński, reżyser filmów dokumentalnych (źródło: film.onet.pl).

Zachęcam do zmierzenia się z codziennością w kinowej odsłonie.