Boże Ciało | polski film roku?

Boże Ciało
fot. materiały prasowe KINO ŚWIAT

Boże Ciało to nowy film w reżyserii Jana Komasy, który ostatnimi czasy budzi wiele emocji w kręgu filmowym. Głośno mówi się, że będzie to polski kandydat do Oscara. Czy po seansie te przeczucia są takie same?

Boże Ciało
fot. materiały prasowe KINO ŚWIAT

Boże Ciało opowiada historię młodego chłopaka, Daniela, który przebywa w zakładzie poprawczym dla mężczyzn.

Codzienne życie w zakładzie zdaje się nie być niczym co skłaniało by do refleksji. Monotonia i próba poprawy na lepsze, przeplata się z mszami dla osadzonych prowadzonymi przez charyzmatycznego księdza Tomasza. Widzimy jak bardzo zapatrzony jest w niego Daniel, sprawujący posługę przy wspólnych modlitwach.

Chłopak zaskarbia sobie zaufanie duchownego, który załatwia mu uczciwą posadę po wyjściu z zakładu. Wysyła go do pracy w stolarni w małej mieścinie na drugim końcu Polski. Jednak Daniel marzy o tym, aby pójść w ślady księdza Tomasza i dostać się do seminarium. Ze względu na przeszłość młodego chłopaka ksiądz pokazuje mu, że musi obrać inną ścieżkę. Niestety żadne z seminariów nie przyjęłoby kandydata z wyrokiem.

Daniel po dojechaniu na miejsce swojej pracy zatrzymuje się na chwilę w miejscowym kościele. Poznaje Elizę, której przedstawia się jako ksiądz. Mama dziewczyny zajmuje się parafią, więc zapoznaje “młodego księdza” z proboszczem, który zaczyna mieć problemy zdrowotne. Takim oto sposobem Daniel, a raczej ksiądz Tomasz, jak się przedstawił, chwilowo przejmuje nowo poznaną parafię. W momencie objęcia tej obsady, chłopak zagłębia się w historię niedawnej śmierci kilku osób ze wsi. Co nie podoba się wójtowi.

Boże Ciało
fot. materiały prasowe KINO ŚWIAT

Boże Ciało to film zaskakująco dobry jak na gatunek obyczajowy

Nie można ukryć faktu, że temat kościoła był ostatnimi czasy poruszany. Jan Komasa zdecydował się podejść do niego od nieco innej strony. Pomimo że wiara odgrywa w tym filmie dużą rolę, na pierwszym planie możemy zauważyć widoczne nakierowanie na dobroć, która jest w człowieku. Nie jest ważne jak prowadziło nas życie, istotne jednak jest to, jakim człowiekiem się stało. Ile dobra i wiary posiadasz, by okazać miłość innym. Boże Ciało pokazuje cierpienie w różnej postaci. Czy zawsze uda się przezwyciężyć złą passę i wyjść na prostą? Ten film nie stawia żadnej odpowiedzi. W rezultacie, zostawia to pole do rozmyślań i rozliczenia się z tą historią osobiście.

Boże Ciało
fot. materiały prasowe KINO ŚWIAT

W filmie Boże Ciało niewątpliwie mamy do czynienia z przemyślaną i dobrą obsadą: Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota czy Łukasz Simlat. Jednak na największy aplauz i uznanie zasługuje odtwórca głównej roli, czyli Bartosz Bielenia. Bez wątpienia wykonał swoją pracę najlepiej jak mógł, ponieważ Daniel to postać wręcz hipnotyzująca.

Jego zachowanie, fizyczność oraz temperament zostały dokładnie przemyślane. Pełen rozdarcia moralnego, ale i niezachwianej wiary w dobroć i ludzi. Autentyczny i niezłomny. Pokrzywdzony i krzywdzący. Pełen kontrastów i niedopowiedzeń. Dla tej kreacji warto wybrać się na ten obraz i po prostu zapoznać się z Danielem, czyli księdzem Tomaszem.

Boże Ciało to polski kandydat do Oscara?

Zdania są podzielone. Można spotkać się z różnymi głosami odnośnie tego filmu. Jedni zarzucają mu przewidywalność i granie na dobrze znanych schematach polskości i kościoła. Z drugiej strony jest to sprawnie opowiedziany dramat młodego chłopaka, który charyzmą zdobywa to, co niektórym nie udaje się zaskarbić przez długie lata.

Smutna, wiarygodna historia, która chcąc nie chcąc wojuje na filmowych festiwalach na całym świecie. Więc bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie Boże Ciało będzie polskim kandydatem do Oscara. Czy słusznie? Subiektywnie mówiąc, słusznie. Jednak najlepiej niech każdy przed rzuceniem kamieniem pójdzie na seans i sam oceni wartość tego filmu. Jedno jest pewne, warto się na niego wybrać i zobaczyć różne strony sporu o słuszność tej kwestii.

_____________________________________________________________________

 

Polecamy również przeczytać recenzję najnowszego Jokera!

Joker | największa rola Phoenixa