“Romeo i Julia”: 3 najlepsze ekranizacje

0
6395

Romeo i Julia to jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych historii miłosnych. Na jej bazie powstają rozmaite adaptacje. Niektóre są całkowicie wierne oryginałowi, inne gruntownie zmieniają jego fabułę. Oto top 3 najciekawszych filmowych adaptacji kultowego dramatu Szekspira.

Romeo i Julia opowiada historię dwojga młodych ludzi. Zakochują się w sobie bez pamięci, mimo że pochodzą ze zwaśnionych rodów, które od lat toczą ze sobą wojnę. Dramat Szekspira pełen jest skrajnych emocji, poczynając od ślepej miłości, na nienawiści, jaką żywią do siebie dwie rodziny, kończąc. Język dzieła jest poetycki, a bohaterowie są bardzo wyraźnie zarysowani. To wszystko składa się na elementy budujące wiekopomne dzieło, które doczekało się licznych adaptacji.

 

TOP 3 filmowych adaptacji „Romea i Julii”:

1. Romeo i Julia (Franco Zeffirelli, 1968 r.)


Akcja filmu rozgrywa się w Weronie, dokładnie w tym samym okresie, co w dramacie Szekspira. Mamy do czynienia z renesansowymi, bardzo wiernie oddanymi budynkami i uliczkami, strojami pochodzącymi prosto z tamtej epoki, a nawet z językiem, jakim się wówczas posługiwano. Dobór aktorów został zorganizowany w ten sposób, aby bohaterowie w pełni odpowiadali swoim szekspirowskim odpowiednikom. Romeo odgrywany jest przez osiemnastoletniego Leonarda Whitinga, a Julia przez czternastoletnią Olivię Hussey. Poza tym reżyser powiela także pozostałe postacie dramatu (Tybalt, Parys, Merkucjo niania itd.) zachowując ich oryginalny charakter. Zeffirelli mówi językiem Szekspira. W swojej produkcji pragnął jak najdokładniej oddać treść renesansowego dzieła, uznając, że jest ono na tyle kompletne i doskonałe, że nie potrzebuje żadnych przeinaczeń. Dopełnienie filmu stanowi klimatyczna muzyka, którą skomponował Nino Rota.

2. Romeo + Juliet (Baz Luhrmann, 1996 r.)


Film Luhrmanna zaskakuje swoją oryginalnością, ze względu na fakt, że renesansowe realia zostały przeniesione do czasów współczesnych. Zamiast walczących rodów, mamy rywalizujące ze sobą gangi. W miejsce mieczy wprowadzono pistolety, a konie zostały zastąpione przez samochody. Oprócz diametralnej zmiany otoczenia pojawiają się różnice w fabule i przeinaczenia imion bohaterów. Reżyser adaptując dramat, wprowadził do niego znaczące zmiany. Mimo wszystko, Luhrmann zachował dramatyczny charakter szekspirowskiego utworu i w pełni oddał intensywność miłości dwojga głównych bohaterów.

3. Gnomeo i Julia (Kelly Asbury, 2011 r,)


Ta animacja filmowa, w porównaniu z poprzednimi adaptacjami, niewątpliwie najbardziej odbiega od pierwowzoru. Właściwie jedyne, co reżyser powielił z dramatu Szekspira, to postaci głównych bohaterów, wątek zakazanej miłości, jaka się między nimi pojawiła, oraz wrogość rodów, z których pochodzą. Poza tym, wszystko uległo zmianie. Akcja animacji rozgrywa się w nietypowym miejscu, a mianowicie na terenie przydomowych ogródków, należących do skłóconych ze sobą sąsiadów. W roli zwaśnionych rodów widzimy ogrodowe krasnale, z których czerwone to ród Kapuletich, a niebieskie – Montekich. Prowadząc ze sobą regularną wojnę, wykorzystują przedmioty takie jak węże ogrodowe, kosiarki do trawy, a nawet sedes. Brak tu wielu bohaterów obecnych w dramacie Szekspira. Film jest pełen humoru, brak w nim romantyzmu, dramatyzmu i patosu obecnego w oryginale. Animacja kierowana jest głównie do młodszych widzów.

Która z adaptacji „Romea i Julii” jest waszą ulubioną?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments