3. Przegląd Kina Emirackiego w Kinie Pod Baranami – [konkurs]

3. Przegląd Kina Emirackiego w Kinie Pod Baranami

Fundacja Nahda oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 3. Przegląd Kina Emirackiego pod honorowym patronatem Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. 

3. Przegląd Kina Emirackiego

Impreza jest organizowana we współpracy z ImageNation Abu Dhabi, MAD Solutions, Arab Film Studio oraz emirackimi reżyserami. W dniach 6-8 kwietnia widzowie Kina Pod Baranami w Krakowie będą mieli okazję obejrzeć emirackie produkcje z ostatnich lat.

W Polsce Emiraty Arabskie rozpoznawane są jako nieduży kraj nad Zatoką Arabską, który dzięki handlowi, ropie naftowej i turystyce zbudował silną pozycję na arenie międzynarodowej. Tamtejsza kinematografia, której początki sięgają przełomu XX i XXI wieku, tutaj wciąż jest mało znana. W promocji młodego emirackiego kina pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

Pretekstem do przyjrzenia się emirackiemu kinu będzie goszczący już po raz trzeci w Kinie Pod Baranami Przegląd

3. Przegląd Kina Emirackiego w Kinie Pod Baranami

W ramach unikatowego projektu, polscy widzowie zobaczą w tym roku między innymi nominowany do nagrody na festiwalu filmowym w Dubaju film Abdullah autorstwa Humaida Alsuwaidiego. Film opowiada o mężczyźnie od dziecka zafascynowaym muzyką, który swoją pasję musi ukrywać przed bliskimi. The Worthy Alego F. Mostafy to thriller,  w którym ludzie walczą o przetrwanie w dystopijnym świecie przyszłości, pozbawionym dostępu do wody.

W programie także wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe: Karuma – opowieść o chłopcu, który w pogoni za marzeniami opuszcza rodzinne gniazdo, reżyserski debiut Saeeda Rasheda.

3. Przegląd Kina EmirackiegoFace the Music to historia muzyka zmuszonego do pokazania swojej zdeformowanej twarzy, dotychczas ukrywanej przed światem. W krótkometrażowej komedii Rattled główny bohater próbuje znaleźć żonę za pomocą szczęśliwego pierścionka.

3. Przegląd Kina Emirackiego

Lest We Forget  to inicjatywa fundacji Salama Bint Hamdan Al Nahyan. W ramach projektu, we współpracy z ImageNation AbuD Dhabi, powstała seria krótkich dokumentów, prezentujących historie pierwszego pokolenia obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Uczestnicy pokazu poznają historie kryjące się za tradycyjnymi ozdobami i zobaczą wyjątkowe kobiece portrety.

O emirackich kobietach realizujących swoje marzenia opowie również Philip Rachid w filmie She. Pokaz w Kinie Pod Baranami to również niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć odcinek emirackiego serialu prawniczego Justice, którego bohaterka stara się pogodzić karierę z życiem prywatnym.

Uczestnicy Przeglądu mają szansę spotkać się i porozmawiać z gościem imprezy, którym będzie Hana Kazim – producentka wykonawcza z ramienia ImageNation Abu Dhabi, największej firmy medialnej w świecie arabskim.

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji językowej, z polskimi i angielskimi napisami.

Razem z Kinem Pod Baranami przygotowaliśmy dla Was niespodziankę! Mamy dla was podwójną wejściówkę na pokaz emirackich filmów krótkometrażowych.

Aby zdobyć podwójną wejściówkę, musisz wykonać trzy proste zadania:

  1. Zapoznaj się z regulaminem konkursu  i odpowiedz na pytania w poście konkursowym na Facebooku (link poniżej).
  2. Napisz z czym Tobie kojarzą się Zjednoczone Emiraty Arabskie
  3. Napisz dlaczego to właśnie Ty powinieneś otrzymać podwójną wejściówkę na pokaz Zestawu filmów krótkometrażowych.
  • Konkurs jest organizowany pod nazwą 3. Przegląd Kina Emirackiego w Kinie Pod Baranami .
  • Organizatorem konkursu jest portal Kulturalne Media, a sponsorem Kino Pod Baranami w Krakowie.
  • Nagrodą jest podwójna wejściówka na pokaz Zestaw filmów krótkometrażowych, który odbędzie się 8 IV o godzinie 19.15 w Kinie Pod Baranami
  • Konkurs trwa od godziny 12.00 05 IV do godziny 18.00 7 IV 2018 roku
  • Uczestnikiem konkursu może być każdy internauta, który w czasie od trwania konkursu (do7 IV godziny 18:00) w komentarzu poniżej napisze odpowiedź na pytanie konkursowe
  • Organizator zastrzega sobie możliwość przesunięcia terminów lub odwołania konkursu na wypadek losowych zmian w terminie imprezy

PROGRAM:

piątek, 6 kwietnia

19.15 THE WORTHY | THE WORTHY

reż. Ali Mostafa, Rumunia/Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016, 100’

Po seansie spotkanie z Haną Kazim, przedstawicielką ImageNation Abu Dhabi.

sobota, 7 kwietnia

19.15 ABDULLAH | ABDULLAH

reż. Humaid Alsuwaidi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2015, 97′

niedziela, 8 kwietnia

19.15 ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016-2017, 109’

BILETY:

22 zł (normalny)

15 zł (ulgowy)

Karnet (3 seanse): 30 zł

*Zakup Karnetu online możliwy pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl.

O FILMACH:

ABDULLAH  

reż. Humaid Alsuwaidi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2015, 97′

MFF w Dubaju 2015: konkurs główny – nominacja do Muhr Emirati Award

Dorastając w bardzo konserwatywnej rodzinie, w której wiele rzeczy jest “haram” (zakazane), Abdullah próbuje ukryć przed bliskimi swoją miłość do muzyki. Nakręcony w 34 dni reżyserski debiut kompozytora Humaida Alsuwaidiego.

THE WORTHY  

reż. Ali Mostafa, Rumunia/Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016, 100’

Film osadzony jest w dystopijnej przyszłości, w której świat pogrążył się w chaosie z powodu ciągłego niedoboru wody. Niewielka grupa ocalałych szuka schronienia przy jedynym pozostałym w regionie źródle, które nie zostało skażone. Kiedy do ich kryjówki dostaje się dwóch obcych, bohaterowie stają się pionkami w grze o przetrwanie, w której tylko jeden z nich zostanie wybrany jako wart wygranej.

ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, czas trwania: 109’

FACE THE MUSIC 

reż. Saeed Rashed, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 9’

Yousef jest artystą scenicznym, który ukrywa okaleczoną w poważnym wypadku twarz. Dopiero kiedy trudności na jego drodze zaczynają się mnożyć, decyduje się stawić czoła lękom i wyjść z cienia.

JUSTICE  

reż. Ahmed Khaled, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 37′

Justice to inspirowany prawdziwymi procesami sądowymi, fascynujący serial prawniczy osadzony w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To w tej tętniącej życiem metropolii żyje Farah, ambitna i pełna pasji młoda kobieta, która właśnie wróciła ze Stanów Zjednoczonych z dyplomem prawniczym. W ciągu kilku lat spędzonych w USA Farah przyzwyczaiła się do pewnego poziomu wolności i niezależności. Po powrocie ma trudności z ponownym przystosowaniem się do życia rodzinnego i lokalnych zwyczajów. Jej ojciec, jeden z najlepszych prawników w ZEA, ma wobec niej wielkie plany, ale Farah chce odnieść sukces na własną rękę. Na przeszkodzie stanąć jej może jedynie romans z pewnym przystojnym prokuratorem.

KAROUMA  

reż. Boubaker Boukhari, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016, 12’

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych New York Shorts 2016: najlepszy film animowany

Pennine Film Festival 2016: najlepszy film animowany

MFF Comme Il Faut 2016: najlepszy film animowany

Kraljevski Film Festival 2016: najlepszy film animowany

Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych WorldFest-Houston 2016: medal Silver Remi

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych FARCUME 2016: wyróżnienie

Karouma jest wyjątkowy. Walczy, by wyfrunąć z rodzinnego gniazda, podążać za marzeniami i w pełni rozwijać swój potencjał, żyjąc własnym życiem.

LEST WE FORGET

reż. Lubna Bagsair, Tanya Daood, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 29’

Lest We Forget to inicjatywa uruchomiona pod patronatem Salama Bint Hamdan Al Nahyan Foundation, mająca na celu zachowanie dziedzictwa społeczności lokalnej poprzez dokumentowanie historii ZEA obecnej w przekazie ustnym i fotografii rodzinnej. Dział Dokumentów firmy ImageNation nawiązał współpracę z Lest We Forget, której owocem są krótkie filmy dokumentalne. Uchwycono w nich przekazane ustnie osobiste historie pierwszych pokoleń obywateli ZEA. Filmy stworzyły absolwentki Arab Film Studio: Lubna Bagsair i Tanya Daood.

LEST WE FORGET: FEMALE PORTRAITS

W ramach wystawy Lest We Forget, ImageNation stworzyło serię filmowych portretów kobiecych.

LEST WE FORGET: EMIRATI ADORNMENT 

W dalszym ciągu, realizując cel zbierania zachowanych w przekazie ustnym opowieści z życia codziennego, Lest We Forget poszerzyło zakres swoich zainteresowań. Otwarta w 2017 roku wystawa odkrywa narodowe, rodzinne i plemienne tożsamości obywateli ZEA. Filmy przedstawiają osobiste historie Emiratczyków, związane z tradycyjnymi ozdobami.

Odcinki: PEARL | KOHL | HENNA | DAGGER | AL MAHALAB | BOKHOUR

RATTLED

reż. Jaafar Al Madhoon, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 11’

Mohammed stara się zgodnie z tradycją znaleźć żonę, co skutkuje kilkunastoma odrzuconymi oświadczynami. Sytuacja wygląda coraz mniej różowo, więc zdesperowany Mohammed stara się dodać sobie otuchy, zakładając na kolejne spotkanie szczęśliwy pierścień swojego ojca. Nie spodziewa się, że spotka Lailę, kobietę, na której wcześniej nie udało mu się zrobić wrażenia.

SHE 

reż. Philip Rachid, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, 11’

Film przedstawia portrety siedmiu mieszkających w ZEA kobiet. Poprzez swoje doświadczenia i osiągnięcia, każda z nich pokazuje, co znaczy być kobietą starającą się zrealizować własne cele i z nadzieją podążającą za marzeniami.

GOŚĆ PRZEGLĄDU:

Hana Kazim – producentka wykonawcza w dziale filmów fabularnych i telewizji ImageNation Abu Dhabi. Pracowała przy ostatnich produkcjach firmy: Shabab Sheyab, Rashid & Rajab i Scales. Zanim rozpoczęła pracę w ImageNation, Hana Kazim uzyskała tytuł MFA (Master of Fine Arts) w American Film Institute Conservatory w Los Angeles oraz odbyła staże w Captivate Entertainment (Zapaśnik) oraz Parkes + MacDonald (Faceci w czerni).

ORGANIZATOR:

Nahda Foundation

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami

Kino Światowid

Muzeum Azji i Pacyfiku

ImageNation Abu Dhabi

Mad Solutions

Arab Film Studio

PARTNERZY:

Emirati Cinema Campaign

#SupportArabCinema

Puls Azji

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ

PATRONAT HONOROWY:

Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27

31-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl

źródło: Informacja prasowa Kina Pod Baranami