1983 – pierwszy polski serial oryginalny Netflixa

1983 – polski serial oryginalny już niebawem pojawi się na platformie Netflix. Trzymający w napięciu thriller opowiada o alternatywnej rzeczywistości, w której nad Wisłą nie skończył się komunizm. 

1983 ma łączyć cechy kina akcji, kryminału i historii romantycznej. Wszystko to w świecie spisku i tajemnic, gdzie to Polska, jak się wydaje rozdaje karty.

1983 – co wiemy o serialu?

Za reżyserię odpowiedzialne są cztery cenione dyrektorki: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska. Na ekranach pojawią się między innymi Robert Więckiewicz (Vinci, Kler), Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra (Katyń), Zofia Wichłacz, Edyta Olszówka (Plan B), Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus, Mateusz Kościukiewicz oraz Ewa Błaszczyk. Pierwszy sezon 1983 będzie składał się na osiem odcinków, które zostaną udostępnione na Netflixie 30 listopada.

Pomysłodawcą i twórcą scenariusza 1983 jest Joshua Long. Za produkcję odpowiedzialne są The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall (Jurassic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy – Katarzyna Lewińska. Muzykę do polskiej produkcji napisał Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Alternatywna historia

Atak terrorystyczny w 1983 roku rujnuje wszelkie szanse na upadek komunizmu.  Dwadzieścia lat później student prawa i oficer śledczy odkrywają prawdę o tym, dlaczego żelazna kurtyna wciąż dzieli świat. Tymczasem przywódcy reżymu wprowadzają w życie plan uknuty jeszcze w latach osiemdziesiątych. To intryga, która odmieni nie tylko losy Polski i jej obywateli, ale i całego świata. Aby plan się powiódł, rządzący nie cofną się przed niczym.

Przeczytaj także recenzję filmu Kler

Kler – nie taki diabeł straszny [recenzja]

Chcesz być na bieżąco ze światem kina i seriali? Śledź nas na Twitterze!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o