12. Mastercard OFF CAMERA zakończona!

12. Mastercard OFF CAMERA
Źródło: offcamera.pl

12. Mastercard OFF CAMERA zakończona! Krakowska Nagroda Filmowa (100 000 USD) powędrowała do Ulaa Salima i jego Sons of Denmark. Natomiast nagrodą Kulczyk Foundation (300 000 PLN) został obdarowany Jacek Borcuch za swój Słodki koniec dnia. Kto jeszcze świętował?

Najwyższą nagrodę Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi jury przyznało filmowi pt. Sons of Denmark. Produkcja pokazuje jak władza, nietolerancja i niechęć do wszystkiego, co inne, potrafi zniszczyć życie osobom, które starają się zaaklimatyzować w odmiennym kraju. Ten obraz z pewnością pozwala spojrzeć na nienawiść z innej perspektywy.

Jacek Borcuch triumfował ze Słodkim końcem dnia w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech, gdzie motywem przewodnim jest szeroko rozumiane pojęcie wolności. Ponadto w rolę głównej bohaterki wcieliła się fenomenalna Krystyna Janda. Produkcja wejdzie do polskich kin już 10 maja.

Pozostałe nagrody:

  • MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu (10 000 PLN) otrzymała Karolina Bruchnicka za rolę w filmie Córka trenera.
  • Najlepszą aktorką została Gabriela Muskała (Fuga)
  • Najlepszym aktorem okrzyknięto Jacka Braciaka (Córka trenera)
  • Wyróżnienia: Jagoda Szelc za Monument oraz aktorskie trio: Dorota Kolak, Agata Kulesza i Maria Dębska za role w filmie Zabawa zabawa

Ponadto Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI trafiła do filmu Monsters and Men. W swoim debiutanckim filmie Reinaldo Marcus Green pokazuje, jakie konsekwencje dla całej społeczności może mieć pojedynczy akt przemocy. Z kolei Młodzieżowe Jury Skrytykuj.pl doceniło obraz Adriana Panka i nagrodziło jego Wilkołaka.

Oprócz tego nie wolno zapominać o publiczności, która zachwyciła się Zabawą zabawą w reżyserii Kingi Dębskiej. I właśnie do niej powędrowała nagroda ufundowana przez markę 4F.

Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych za Najlepszy Debiut Producencki 2018 ex aequo została przyznana Małgorzacie Wabińskiej za film Diagnosis w reż. Ewy Podgórskiej i Jarosławowi Sawko za film Another Day of Life/ Jeszcze dzień życia w reż. Raúla de la Fuente i Damiana Neonowa.

Podczas gali zamknięcia przyznano również nagrody w konkursie #63PL. Laureatami zostali: Julia Klimek, Jan Kieniewicz (1 miejsce), Filip Tomczak, Patryk Bankowski (2 miejsce), Adrian Bednarczyk, Mateusz Kaczmarek (3 miejsce). Ponadto nagrodę specjalną Onet.pl otrzymał Radosław Jędrzejczyk.

Przez 10 dni trwania festiwalu Kraków zamienił się w miasteczko filmowe kina niezależnego. Z tego względu odbyło się ponad 250 projekcji, które uzupełniane były warsztatami oraz innymi atrakcjami filmowymi. Tym samym 12. Mastercard OFF CAMERA zakończona! Do zobaczenia za rok.