Program 12. FMF “The Glamorous”

12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, The Glamorous, FMF

Alexandre Desplat, Craig Armstrong, Bruno Coulais, Antonio Sánchez, Don Davis, Krzysztof Zanussi, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Bartosz Chajdecki i Marcin Masecki znajdą się w gronie gości najbliższej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Program 12. FMF to eksplozja różnorodności!

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

W programie 12. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie znajdzie się cała gama naprawdę interesujących propozycji. To między innymi retrospektywa Wojciecha Kilara: spojrzenie na znaczenie jego muzyki dla polskiej i światowej kinematografii. W czasie festiwalu będzie miała miejsce światowa premiera widowiska Dracula Live in Concert z muzyką na żywo. Ponadto Kraków odwiedzi Alexandre Desplat z koncertem jego najpopularniejszych kompozycji. Będzie to jego kolejna wizyta w Polsce. Pierwszy raz w grodzie Kraka wystąpi Craig Armstrong z muzyką do filmów Baza Luhrmanna. Show Birdman Live in Concert odbędzie się z udziałem kompozytora, perkusyjnego wirtuoza i jazzmana Antonia Sancheza. Oba wydarzenia to kontynuacja tradycyjnych pokazów filmów z muzyką na żywo. Gwiazdy polskiej estrady w trzech koncertach wykonają piosenki z filmów Tarantino, Walta Disneya i Baza Luhrmana. Będzie to pierwsza w historii FMF tak szeroka oferta piosenek.

Izabela Helbin, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora FMF, zapowiada:

Wspólnie z RMF Classic wykreowaliśmy wysoką jakość festiwalu. Dzisiaj jest to ważne miejsce spotkań branży muzycznej i filmowej z całego świata, a zarazem miejsce powstawania nowych audiowizualnych projektów, które stąd inspirują promotorów i organizatorów festiwali. Cieszy mnie, że FMF nieustannie się rozwija, wchodzi w kontakty z nowymi partnerami, a zarazem zachowuje żywotność i swój misyjny, kulturotwórczy charakter. Odkrywanie nowej muzyki, światowe premiery suit, znaczenie przyznawanych tu nagród, a także kariery laureatów naszych wyróżnień – to wszystko pokazuje, czym stał się FMF: stał się międzynarodową instytucją.

Wielkie kinowe osobistości

Do Krakowa wraca Alexandre Desplat – francuski kompozytor, dwukrotnie nagrodzony Oscarem (Kształt Wody, Grand Budapest Hotel) – żeby poprowadzić Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Sinfonietta Cracovia wykona tematy z takich filmów jak Idy Marcowe, Jak zostać królem czy Grand Budapest Hotel i Kształt wody.

W czwartej odsłonie cyklu Scoring 4PolishDirectors publiczność przypomni sobie kompozycje do filmów Krzysztofa Zanussiego. Podobnie jak widowisko Dracula Live in Concert, koncert będzie poświęcony twórczości Wojciecha Kilara. Będzie to podsumowanie współpracy kompozytora i reżysera, które świetnie wpisuje się w jego osiemdziesiątą rocznicę urodzin. W czasie koncertu usłyszymy ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak Bilans Kwartalny, Cwał, Kontrakt czy Rewizyty.

Drugim pokazem filmu z muzyką na żywo będzie show Birdman Live in Concert. Do nagrodzonego czterema Oscarami filmu, muzykę skomponował mistrz perkusyjnej improwizacji – Antonio Sánchez. Soundtrack Birdmana zebrał mnóstwo prestiżowych nagród. To między innymi Grammy, nominacja do Złotego Globu oraz BAFTA. Sánchez wykona swoją muzykę osobiście podczas koncertu w Krakowie.

Czas na piosenkę!

FMF Youth Orchestra – zespół uzdolnionych uczniów krakowskich szkół muzycznych i konserwatoriów – zaprezentuje najpopularniejsze piosenki z filmów Walta Disneya. Po raz pierwszy zagrają przed tak dużą publicznością, bo w krakowskiej TAURON Arenie. Młodzi artyści połączą swoje siły z międzynarodowym gronem innych talentów – związanych z festiwalem w Gandawie (Belgia) oraz na Teneryfie.  Na estradzie wystąpią także soliści – m.in. Katarzyna Łaska, Magdalena Wasylik i Marcin Jajkiewicz. Koncert poprowadzą Monika Bachowska, występująca z FMF Youth Orchestra od początków jej istnienia oraz Erik Ochsner – amrykański dyrygent fińskiego pochodzenia.

Piosenki do filmów Tarantino zostaną wykonane w Sali Kameralnej Centrum Kongresowego. Podczas tanenczo-klubowego show zobaczymy i usłyszymy polskich wokalistów – Anię Karwan i Damiana Ukeje – oraz hiszpańską formację Pop Culture Band.

The Glamorous Show to burleskowy i mieniący się barwami koncert. Widowisko będzie połączeniem muzyki, zaprojektowanej z rozmachem scenografii i efektami specjalnymi. Wydarzenie zdominują kultowe piosenki z filmów Baza Luhrmanna: Moulin Rouge, Wielki Gatsby, Romeo i JuliaNa estradzie wystąpią prawdziwe gwiazdy, między innymi Natasza Urbańska i Natalia Nikiel. Usłyszymy kawałki z repertuaru The Cardigans, Amy Winehouse, Jacka White’a czy Beyoncé. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i chór Pro Musica Mundi zagrają pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. Za choreografię odpowiada pochodzący z Teneryfy Santiago Bello. Craig Armstrong będzie gościem specjalnym Gali. Wyróżniony Złotem Globem, skomponował muzykę do wszystkich ścieżek filmowych przygotowanych na ten wieczór. Osobiście wystąpi na scenie w wykonaniu Glasgow Theme z filmu To właśnie miłość oraz  The Balcony Scene z Romea i Julii.

Kameralnie

Cinema Chorale to nastrojowy koncert, który usłyszymy w Kościele św. Katarzyny. Będą to najpiękniejsze chóralne kompozycje filmowe. Wydarzenie odbędzie się w przeddzień festiwalu, jako preludium do imprezy.  Trafic Quintet wykona swój kameralny projekt Quai de Scène. Usłyszymy muzykę Alexandre’a Desplata w nowych aranżacjach. Sam kompozytor zagra na fletach i instrumentach perkusyjnych.

Co jeszcze?

Oprócz wymienionych atrakcji program FMF obfituje w warsztaty, spotkania z mistrzami muzyki i filmu. Ponadto coroczne Forum Audiowizualne, którego tematem będzie tworzenie i dobór piosenek do filmów. Zostaną przyznane nagrody: Young Talent Award, Nagroda im. Wojciecha Kilara i tytuł Ambasadora FMF.

Redaktorzy Kulturalnych Mediów prezentują wybór filmów roku:

Filmy roku według redaktorów Kulturalnych Mediów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o