Złote monety – ciekawe rozwiązanie dla kolekcjonerów

Złoto było używane jako środek płatniczy już w starożytności. I chociaż już dawno został zastąpiony w tej funkcji przez gotówkę wytwarzaną z innych materiałów, a nawet przez pieniądz wirtualny, złote monety wciąż cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów.

Szlachetny materiał

Złoto jest miękkim, bardzo plastycznym metalem o dużej gęstości. Charakteryzuje się również bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Ze względu na swoje unikalne właściwości fizyczne i chemiczne, znajduje szereg zastosowań w różnych dziedzinach, m.in. w:

  • jubilerstwie,
  • elektronice,
  • chemii przemysłowej,
  • przemyśle,
  • medycynie,
  • a nawet gastronomii.

Ze względu na stałą i ograniczoną podaż, znajdującą odzwierciedlenie w wysokiej cenie, złoto od wieków było używane jako podstawa systemów monetarnych. Parytet złota określał, ile jednostek pieniężnych bito z jednego kilograma tego metalu szlachetnego. Pozwalało to także na porównanie wartości monet różnych walut.

Dla kolekcjonerów

Złote monety stanowią szeroką i zróżnicowaną grupę monet kolekcjonerskich. Starannie zaprojektowane, wykonane w najwyższej jakości menniczej oraz emitowane w ściśle określonych limitacjach, są niezwykle atrakcyjne i poszukiwane przez kolekcjonerów. Duży wybór takich monet możesz znaleźć na stronie polskiego dystrybutora – Skarbnicy Narodowej. Oto przykład.

Welcome Stranger

Moneta upamiętnia 150 rocznicę odkrycia największego w historii samorodka złota, który został wydobyty 5 lutego 1869 roku w Moliagul w Australii. Znaleziona bryła zawierała ponad 2300 uncji, czyli 72 kilogramy cennego kruszcu. Numizmat został wybity przez australijską Perth Mint z 1/10 uncji złota najwyższej próby. Wykonano go techniką stempla lustrzanego, a emisja została ograniczona do 1000 egzemplarzy. Moneta ma nominał 15 dolarów: na jej rewersie przedstawiono sam samorodek, z kolei na awersie znajduje się podobizna królowej Elżbiety II.

Jeśli jesteś zainteresowany złotymi monetami kolekcjonerskimi, odwiedź stronę skarbnicanarodowa.info.pl, na której znajdziesz więcej informacji na ich temat.

Artykuł partnerski