Zdzisław Beksiński – najsłynniejsze obrazy

0
14644

Zdzisława Beksińskiego z pewnością można zaliczyć do grona najbardziej znanych polskich artystów XX wieku. Był człowiekiem wszechstronnym: malarzem, inżynierem, architektem, rzeźbiarzem, fotografem, rysownikiem oraz grafikiem komputerowym. Nie bez powodu więc, o jego dziełach dyskutuje się do dzisiaj, chociaż od powstania niektórych z nich minęło ponad sześćdziesiąt lat.

Najsłynniejsze obrazy Beksińskiego

Artysta stworzył wiele słynnych dzieł, które wywołują emocje i skłaniają do poszukiwania głębszego znaczenia. Sam Beksiński nie ułatwił jednak zadania zwolennikom swojej twórczości. Twierdził, że jego dzieła miały przedstawiać dokładnie to, co jest widoczne na obrazie. Nie zachęcał więc do dopatrywania się w nich ukrytych znaczeń.

Beksiński nie nadawał też swoim pracom tytułów. W ten sposób, pozbawił miłośników swojej sztuki jakichkolwiek wskazówek, mówiących o przesłaniu obrazu. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu fanów Beksińskiego nadaje jego dziełom własne tytuły i stara się je interpretować. Doskonale ukazuje to emocje, które do dzisiaj wzbudza twórczość artysty.

Artysta niejednokrotnie czerpał z futuryzmu. Przykładem takiego dzieła jest obraz z lat 60. lub 70. XX wieku. Dzieło przedstawia tajemniczą postać z niebieską głową. Znajduje się ona na wzniesieniu z czaszek, co może wywoływać niepokój. Ludzkie kości stanowią zaledwie podstawę dla zdezelowanego auta. Postać może przywoływać skojarzenia z robotem lub człowiekiem, kierującym dziełem zniszczenia. W obrazach Beksińskiego, technologia i przyszłość nabierają więc złowrogiego oblicza. Oryginał został wykonany olejem na płycie pilśniowej.

Motyw zniszczonego pojazdu powraca również na innym obrazie. Dzieło przedstawia stary, przeżarty przez rdzę wagon pociągu. Obraz może wzbudzać refleksje na temat nieuchronnego przemijania. Zwraca również uwagę na wszechobecne na świecie zniszczenie. Wagon, który wcześniej był gwarny i pełny życia, jest opuszczony i zdezelowany.

Skojarzenia z tematyką przemijania może wywoływać również obraz z 1985 roku. Dzieło przedstawia cmentarz. Nie jest to jednak typowa nekropolia. Nagrobki mają złowrogie, ludzkie twarze, które mogą wywoływać niepokój, a nawet grozę. W tle znajduje się monumentalny budynek. Jest to motyw typowy dla twórczości Beksińskiego. Artysta często umieszczał w swoich dziełach duże, imponujące budynki, które mogły wręcz przytłaczać widza.

Reprodukcje dzieł Beksińskiego

Obrazy Beksińskiego z pewnością nie są najłatwiejsze w odbiorze. Nie brakuje niepokojących motywów, wywołujących skojarzenia ze śmiercią lub sennymi koszmarami. Wciąż mają jednak wielu miłośników, którzy podobnie jak turpiści, potrafią fascynować się brzydotą i przewrotnie dostrzegać w niej piękno.

Dobrą wiadomością dla konserów twórczości artysty jest fakt, że drukarnia BOSZArt oferuje reprodukcje Beksińskiego. Technika druku cyfrowego pozwala na stworzenie dokładnego odwzorowania dzieł artysty. Dzięki temu, fani twórczości Beksińskiego mogą powiesić jeden ze swoich ulubionych obrazów we własnym domu. Taka możliwość jest wynikiem współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Drukarnia otrzymała od niego prawną zgodę na reprodukcję ponad 300 obrazów Beksińskiego na płótnie. Jest to duże wyróżnienie, ponieważ takiego zezwolenia nie posiada żadna inna firma w Polsce.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego może wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Świadczy to o talencie artysty, którego prace wciąż elektryzują, nawet kilkanaście lat po śmierci autora.

Artykuł partnerski.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments