Regularny trening na siłowni nie musi być jedynie domeną kulturystów. O dobrą sprawność fizyczną i piękną sylwetkę może w ten sposób dbać niemal każdy. Nie zawsze jednak częste wizyty w klubie fitness i na siłowni są możliwe, dlatego warto rozważyć stworzenie własnej przestrzeni do ćwiczeń. Jak wyposażyć siłownię domową, od jakich sprzętów warto zacząć? Oto praktyczne wskazówki związane z wyborem najlepszych akcesoriów do treningu pod własnym dachem.
Domowa siłownia nie wymaga dużych nakładów finansowych
Przede wszystkim siłownia w domu wbrew pozorom nie wymaga osobnego pomieszczenia czy zaawansowanych sprzętów za kilkanaście tysięcy złotych. Na początek może wystarczyć wydzielona przestrzeń na przykład w sypialni czy salonie i niewielka ilość przyrządów. Jeśli fundusze są ograniczone, zamiast zestawu hantli wystarczą gumy oporowe, a zaawansowaną drabinkę z drążkiem z powodzeniem częściowo zastąpi drążek montowany w futrynie. Typowo fitnessowe wyposażenie będzie wystarczające na pierwszy okres treningów, a stopniowe doposażenie przestrzeni może potrwać.
Zestawy do ćwiczeń dla zaawansowanych
Jeżeli jednak do dyspozycji są określone fundusze i można sobie pozwolić na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na siłownię, warto rozważyć zakup cięższych sprzętów. Często dostępne są one w kompletach, ułatwiających szybkie wyposażenie miejsca ćwiczeń. Są to na przykład zestawy do ćwiczeń z ławką, prasą, modlitewnikiem i wyciągiem, do których warto dokupić również akcesoria. Power rack, cage czy inne sprzęty typu combo zapewniają różnorodny trening siłowy w ramach dość kompaktowego urządzenia wielofunkcyjnego. Przy okazji należałoby rozważyć również sprzęty do ćwiczeń kardio, na przykład rower stacjonarny, bieżnia czy orbitrek, by trening był bardziej wszechstronny i zrównoważony.
Dobry plan treningowy podstawą działania
Posiadając już pierwsze elementy wyposażenia siłowni, bardzo ważne jest ułożenie sobie odpowiedniego planu treningowego. Powinien on wykorzystać możliwości, jakie dają posiadane sprzęty. Jeżeli taka rozpiska wydaje się zbyt dużym wyzwaniem, można na przykład jednorazowo skorzystać z pomocy trenera personalnego, który jest w stanie pomóc we właściwym rozplanowaniu aktywności. Co warto podkreślić, jeżeli wcześniej wizyty na siłowni nie były codziennością, trzeba zacząć powoli, stopniowo zwiększając intensywność i częstotliwość ćwiczeń. Inaczej może pojawić się problem w postaci szybkiego zniechęcenia z powodu przetrenowania czy po prostu zmęczenia.