W świecie używanych książek

W świecie używanych książek

W dzisiejszych czasach niektórzy twierdzą, że czytanie papierowych książek zanika. Mimo to nadal nie brakuje ich wielbicieli. Często poszukują oni konkretnych pozycji, dostępnych jedynie na rynku wtórnym.

Źródła używanych książek

Zwykle, kiedy ktoś chce zakupić książkę, udaje się do księgarni czy innego sklepu oferującego różnorakie wydawnictwa. Po używane pozycje przyjęło się udawać do antykwariatu. Ciężko jednak w dzisiejszych czasach o dobry tradycyjny antykwariat. Popularne stały się antykwariaty internetowe, przedstawiające swoją ofertę na portalach i stronach internetowych. Ale nie jest to jedyny sposób na skuteczne pozyskanie wartościowych książek.

Jeżeli ktoś posiada książkę na wymianę i nie ma konkretnych wymagań co do książki, jakiej poszukuje, może również skorzystać z popularnego zwłaszcza w większych miastach booksharingu. Polega on na pozostawianiu książek w dedykowanych do tego miejscach i ich wymianie na inne, nieznane jeszcze dostępne pozycje. Książka wędruje i żyje własnym życiem. Książek można szukać również na targach staroci czy nawet w sklepach z używaną odzieżą.

Ciekawe rozwiązanie na zakup książek z rynku wtórnego to także portal z ofertą zarówno skupu, jak i sprzedaży książek. Przykładem może być platforma https://skupszop.pl/ , która umożliwia sprzedaż książek po wprowadzeniu ich numerów ISBN. Portal jest pośrednikiem, dzięki czemu nie trzeba czekać na ofertę zakupu od klienta końcowego. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Książki są sprawdzone, a ich stan rzetelnie opisany.

Na co zwrócić uwagę kupując używane książki?

Bez względu na źródło, z jakiego planujemy zakup, warto przed jego dokonaniem zapoznać się ze stanem książki. W przypadku zakupu bezpośredniego powinno się wziąć pozycję do ręki. Należy sprawdzić, czy są w niej wszystkie strony oraz czy nie są one zniszczone, pozaginane czy popisane. Stan okładki oraz grzbietu książki jest również istotny. Można również książkę powąchać, sprawdzając, czy nie jest zawilgocona.

Zakup zdalny może być pod tym względem nieco trudniejszy. Trzeba liczyć na rzetelność i dokładność sprzedawcy. Zakup bezpośrednio od niesprawdzonych osób prywatnych wiąże się ze sporym ryzykiem, gdyż po pierwsze nie wiadomo, jaki jest faktyczny stan książek, a po drugie — może być problem z ewentualnym zwrotem. Uważać należy również na książki mogące pochodzić z kradzieży — z aktualną pieczęcią biblioteki.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o