Sztuka współczesna i jej różne formy

Sztuka współczesna i jej różne formy
Street artist painting colorful graffiti on generic wall - Modern art concept with urban guy performing and preparing live murales with green aerosol color spray - Sunny afternoon neutral filter

Sztuka współczesna rządzi się swoimi prawami, dlatego nie ma ograniczeń zarówno technicznych, jak i estetycznych. Odbiorcy przyzwyczaili się do różnych sposobów wypowiedzi artystycznej, a dziś za sztukę uważa się praktycznie wszystko, co wyszło spod rąk twórcy. Sprawiło to, że artyści zaczęli coraz śmielej wykorzystywać nowatorskie rozwiązania, co zaowocowało powstaniem nowych form sztuki.

Upcykling – sztuka ze śmieci

Coraz większa świadomość społeczeństwa sprawiła, że ludzie inaczej podchodzą do tematyki ekologii. Widać to nie tylko po działalności różnych organizacji, ale także samej sztuce. Z potrzeby dbania o środowisko powstała sztuka ze śmieci, czyli upcykling. Polega ona na wykorzystaniu starych i zużytych przedmiotów raz jeszcze po to, aby nadać im nowe życie. Dzięki temu nie zalegają one na wysypiskach czy co gorsza, na chodnikach. Z elementów tych tworzy się nie tylko instalacje artystyczne, ale również użytkowe – meble, doniczki, biżuterię czy lampiony. Upcykling tworzy produkty o wyższej wartości niż surowce, z których zostały przetworzone – jest stylem życia, mającym na celu ograniczenie konsumpcji. Przykładem takiej sztuki są m.in. prace Valerii Burgoa, która tworzy swoje prace z torebek herbaty. Innym przykładem będą rzeźby wykonywane z elementów złomu stalowego – można je znaleźć m.in. na wystawie w https://historyland.pl, czyli Interaktywnym centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Figury zbudowane ze złomu przedstawiają postacie z filmów science fiction, świata fantasy czy bajek. Można znaleźć tam też luksusowe samochody w skali 1:1.

Sztuka wokół nas

Być może nie każdy uważa ten rodzaj sztuki za wart uwagi, ale street art z każdym rokiem staje się coraz popularniejszy. Najczęściej kojarzony jest z graffiti, które często wykonywane były na ulicach i murach bezprawnie, dlatego uważano je za akty wandalizmu. Jednak z czasem przyjęto nowe określenie (street art), które ma pomóc odróżniać te dwa rodzaje sztuki ulicznej. Za jednego z najbardziej znanych twórców tego nurtu uważa się Banksy’ego – do dziś jednak nie wiadomo, kto tak naprawdę ukrywa się pod tym pseudonimem. Artysta ten pochodzi z pewnością z Wielkiej Brytanii, a jego największe prace pojawiły się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Za pomocą graffiti w sposób humorystyczny przekazuje odbiorcom różne informacje (często związane z polityką). Zarówno sam przekaz, jak i jego miejsce (przeważnie mocno ryzykowne) sprawiły, że artysta ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych streetartowców na świecie.

Sztuka ciała

Inną formą wyrazu artystycznego jest performance. To termin, który co prawda nie jest nowy, ale dopiero niedawno zaczął być doceniany. Może przybierać różne postacie – z jednej strony jest personalnym pokazem artysty przed publicznością, gdzie za materiał traktuje on swoje ciało, a z drugiej jest sprzeciwem wobec tradycyjnej sztuki. Ten rodzaj pokazu ma za zadanie poruszyć i wywołać w odbiorcach określone odczucia. Kontrowersji wokół tej formy jest wiele – skupia się ona często na okaleczaniu ciała i zadawaniu sobie bólu. Zaliczyć można do niego m.in. carnal art czy body art – oba wywołujące niemałe zainteresowanie. Z performance’em kojarzeni są też szeroko akcjoniści wiedeńscy, których bulwersujące pokazy kończyły się nierzadko sprawami sądowymi.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o