Dobre zarobki i ciekawe zawodowe wyzwania? Do tego potrzeba kompetencji oraz odpowiedniego przygotowania merytorycznego odpowiedniego dla danego zawodu, również w branży mediów, kulturze, sztuce, eventach. Studia licencjackie i magisterskie są ważne, ale nie zawsze zapewniają praktycznych umiejętności. Jak je zdobyć, wchodząc dopiero na rynek pracy? Odpowiedzią są studia podyplomowe. Wyjaśniamy, dlaczego warto się na nie zdecydować i na czym polegają.
Na czym polegają studia podyplomowe?
Studia podyplomowe to specjalny program kształcenia skierowany do osób, które mają za sobą studia licencjackie, magisterskie lub inżynierskie, ale pragną podnieść swoje kwalifikacje i rozwijać się w danej branży. W zależności od kierunku studia podyplomowe trwają od 2 do 4 semestrów, co oznacza, że już w zaledwie rok można zdobyć nowe umiejętności.
Na koniec studiów przeprowadzany jest egzamin, a po nim następuje wydanie dyplomu lub zaświadczenia poświadczającego nowe umiejętności.
Studia podyplomowe online, czyli nauka z dowolnego miejsca
Wiele osób, które decydują się na dodatkowe kształcenie, musi łączyć naukę z pracą. Są także tacy, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, oddalonych od wielu uczelni i szkół. Niejednokrotnie problemem jest wykluczenie komunikacyjne ze względu na brak dostępnych środków transportu. Studia online stanowią rozwiązanie dla tych niedogodności. To specjalnie opracowane programy nauczania prowadzony systemem e-learningowym, czyli całkowicie online.
Studenci otrzymują dostęp do specjalnej platformy zawierającej materiały oraz harmonogram nauczania. Mogą go realizować w dowolnym miejscu i czasie, a potrzebny jest im jedynie komputer oraz połączenie internetowe. Taka forma zyskuje coraz większe zainteresowanie ze względu na wygodę oraz elastyczną formę kształcenia.
Jedną z uczelni prowadzącej studia online jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która oferuje najrozmaitsze kierunki kształcenia. Więcej na ich temat znajduje się tutaj: studia-online.pl.
Co dają studia podyplomowe online?
W odróżnieniu od studiów I i II stopnia, które skupiają się na wiedzy merytorycznej, studia podyplomowe nastawione są na przekazanie praktycznej wiedzy w danej dziedzinie. Stanowią rodzaj kontynuacji wcześniej rozpoczętej ścieżki edukacyjnej i przygotowują do pracy w danym zawodzie. Wiele kierunków, np. pedagogika, wymagają specjalnych uprawnień, które studia podyplomowe są w stanie zapewnić.
Jak dostać się na studia podyplomowe?
Studia podyplomowe online mają za zadanie pogłębić wiedzę i wyposażyć studentów w nowe kwalifikacje. Dlatego też warunkiem przyjęcia jest posiadanie wykształcenia licencjackiego, magisterskiego lub inżynierskiego związanego z danym kierunkiem, na jaki będziemy aplikować. W trakcie rekrutacji należy przedstawić dyplom. Wszystko można zrobić online. Na stronie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego znajduje się formularz, w którym można załączyć niezbędne dokumenty i wysłać zgłoszenie. Nie trzeba dojeżdżać do placówki!