Rozwój dziecka – najlepsze publikacje dla rodziców

0
136

Jednym z głównych zadań rodziców jest wspieranie dzieci w ich rozwoju. Chcąc jak najlepiej radzić sobie w tej kwestii, warto pogłębiać wiedzę na temat potrzeb maluchów w różnym okresie życia. Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór poradników dotyczących wychowania zarówno dzieci pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Sporo publikacji oferuje zwłaszcza Wydawnictwo Harmonia, które specjalizuje się w lekturach edukacyjnych i terapeutycznych. Jakie pozycje zasługują na szczególną uwagę?

Trudności w nauce i pisaniu

Dysleksja i dysortografia to zaburzenia, z którymi zmagają się dzieci na całym świecie. Są one związane z mikrouszkodzeniami w ośrodkowym układzie nerwowym, do których doszło jeszcze w okresie życia płodowego. Jeśli chodzi o dysortografię, polega ona na niewłaściwym zapisywaniu wyrazów. Problem pojawia się już w pierwszych latach nauki i najczęściej przejawia się opuszczaniem liter lub sylab, myleniem sposobu zapisywania z wymową czy łącznym zapisywaniem rzeczowników i przyimków. Dysortografii często towarzyszy dysleksja. W tym przypadku trudności dotyczą zarówno czytania, jak i pisania. Zaburzenia pojawiają się u dzieci, u których inteligencja jest na poziomie przynajmniej przeciętnym, a metody nauki są zaliczane do standardowych. Problem dotyczy także maluchów, które wychowują się w sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych.

  • Dysleksja objawia się nieładnym charakterem pisma, myleniem liter i licznymi błędami w zeszytach. Co istotne, pomimo przykładania się do nauki pisania i prób poprawienia charakteru pisma, dziecko nie jest w stanie osiągnąć poprawy. Symptomami, na które warto zwrócić uwagę we wczesnym dzieciństwie, są trudności z budowaniem klocków, układaniem puzzli czy orientacją kierunkową.
  • Rodzice dzieci cierpiących na dysortografię lub dysleksję mają sporo możliwości jeśli chodzi o ćwiczenia w warunkach domowych. Sporo pomocy naukowych zapewnia Wydawnictwo Harmonia. W ofercie można znaleźć różnego rodzaju ćwiczenia przeznaczone do terapii, dzięki którym dzieci mogą doskonalić praktyczne umiejętności i ćwiczyć zasady pisowni, a przy tym skupić się na procesach analizy i syntezy wzrokowej. Doskonale sprawdzą się też zabawy ortograficzne, krzyżówki, rebusy i gry dydaktyczne. W przypadku dyslektyków ćwiczenia są ukierunkowane na usprawnianie analizatora wzrokowego, słuchowego, redukowanie problemu z orientacją przestrzenną i zaburzeniami lateralizacji, czytanie ze zrozumieniem, koordynację wzrokowo-ruchową, grafomotorykę i ćwiczenia ortograficzne.

Problemy z wyrażaniem uczuć i komunikacją interpersonalną

Zaburzenia mieszczące się w spektrum autyzmu są mocno zróżnicowane pod względem funkcjonowania intelektualnego, komunikacyjnego i społecznego. Z tego względu, bardzo ważne jest indywidualne podejście i stosowanie się do określonych zasad w kontekście pracy z maluchem. Wydawnictwo Harmonia również ma w swojej ofercie wiele różnych publikacji przeznaczonych dla rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Poszczególne pozycje dotyczą m.in. odczytywania emocji i ich rozumienia, a także sposobów nauki. Sporo z nich ma postać ćwiczeń, gier i zabaw, które mają na celu ułatwić rozwój, a jednocześnie zapewnić ciekawą rozrywkę. Inne książki to zbiór historyjek dotyczących sposobów zachowania się w określonych sytuacjach z życia codziennego. Tego typu lektury stanowią solidne wsparcie dla rodziców, którzy mogą nie tylko pomóc maluchowi w rozwoju umiejętności społecznych, ale jednocześnie samodzielnie edukować się w wielu aspektach.

Artykuł partnerski.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments