Rodzaje kas fiskalnych

Rodzaje kas fiskalnych

W wielu branżach przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania kas fiskalnych. Na przeciw tym wymaganiom wyszli producenci, którzy w swojej ofercie posiadają szeroki wybór różnych typów i modeli kas fiskalnych. Dlatego przed zakupem urządzenia, warto jest wiedzieć jakie są rodzaje kas i czym się od siebie różnią.

Podstawowe typy kas fiskalnych

Na przestrzeni kilku lat kasy fiskalne bardzo się zmieniły. Dziś to niezwykle nowoczesne urządzenia. Nie służą już jedynie do rejestracji transakcji, ale także m.in,. pomagają w prowadzeniu magazynu. Funkcji jakie posiadają kasy jest coraz więcej. Oczywiście nie wszyscy przedsiębiorcy potrzebują tak rozbudowanych urządzeń. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz prowadzonego biznesu. Wśród dostępnych na rynku kas, wyróżnić można dwa podstawowe typy. Mowa tu o kasach ERC oraz POS. Kasy te różnią się posiadanymi funkcjami oraz możliwościami. Różnią się także wielkością. Kasy ERC są prostsze o obsłudze. Więcej możliwości dają kasy typu POS. Za ich pomocą można sporządzać raporty finansowe lub sporządzić inwentaryzację. Nowoczesne kasy fiskalne można także zintegrować z komputerami, czytnikami czy terminalami.

Kasy fiskalne POS

Kasy typu POS to kasy komputerowe. Są to niezwykle nowoczesne urządzenia. Nie tylko pozwalają na rozliczenie transakcji, ale pomagają w niemal kompleksowym prowadzeniu placówki handlowej. Wszystko dzięki temu, iż kasy POS wyposażone są w nowoczesne technologie. Pozawalają one m.in. na magazynowanie produktów oraz ewidencjonowanie obrotów. Na rynku dostępne są różne kasy POS. Różnią się one możliwościami technologicznymi. Dostępne są kasy dość proste, wyposażone w komputer, monitor i drukarkę. Ale dostępne są także urządzenia dużo bardziej rozbudowane. Pozwalają one na podłączenie wielu innych urządzeń. Do najnowocześniejszych kas POS podłączyć można m.in. terminal płatniczy czy wagę elektroniczną. Co ważne, producenci kas POS oferują także zróżnicowane oprogramowanie. Dzięki temu, kasę można dużo bardziej dostosować do konkretnej branży.

Kasy ERC

Z kas typu ERC korzystają przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy. Są one bowiem mniej rozbudowane, a mniejsze placówki handlowo – usługowe nie potrzebują także bardzo rozbudowanych urządzeń. Urządzenia ERC nie sprawdzają się także w placówkach, w których dziennie dokonuje się kilkaset transakcji. Wszystko dlatego, iż posiadają one dość małą pamięć RAM, która szybko się zapełnia. Niestety kas fiskalnych ERC nie można także zintegrować z komputerem. Nie obsługa także płatności kartami bankowymi. Jest to zatem dobry wybór zwłaszcza dla małych sklepów.

 

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o