Reduktor ciśnienia powietrza – dlaczego jego stosowanie jest tak ważne?

0
249

W przemyśle niezależnie od branży bardzo często stosuje się medium jakim jest sprężone powietrze. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma jego jakość. Stąd też powinno się stosować reduktor ciśnienia powietrza. Czas na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać parametry, które mają znaczenie przy wyborze.

Reduktor ciśnienia powietrza – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że sprężone powietrze jest medium, które można uznać za w pełni bezpieczne, ale i efektywne. Urządzenia, które je wykorzystują mogą być stosowane nawet w trudnych czy niebezpiecznych warunkach. Warto tutaj wiedzieć, że sprężone powietrze wykorzystuje się choćby do zasilania urządzeń, do pracy silników, czy nawet w szeroko rozumianych instalacjach przemysłowych. Ale to nadal nie wszystko, gdyż wykorzystuje się je także w aparaturze medycznej i tutaj przykładem jest ta anestezjologiczna czy respiratory.

Biorąc pod uwagę fakt, że to medium wykorzystuje się nawet w medycynie niewątpliwie duże znaczenie ma jakość sprężonego powietrza. Do tego celu służy reduktor ciśnienia powietrza. Sprężone powietrze należy przefiltrować i usunąć z niego przede wszystkim cząstki stałe. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jaką dokładność mają filtry czyszczące. Na pewno dobrej jakości są te, które spełniają normy ISO, a dokładnie ISO 8573-1:2010. Takie filtry usuwają także wodę czy drobiny oleju. W przypadku standardowych prac wystarczy zapewnienie sprężonemu powietrzu piątej klasy.

Natomiast jeżeli zależy Wam na jeszcze lepsze filtracji, to wtedy lepiej gdy sięgniecie po wyższą filtrację, a więc zgodnie z normą ISO 8573-1:2010.

Reduktor ciśnienia powietrza – jak przebiega filtracja?

Na samym początku z powietrza usuwa się przede wszystkim cząstki stałe. W następnym etapie przygotowania sprężonego powietrza to medium będzie odolejane. Tutaj musicie pamiętać, że koncentracja oleju w mg/m3 musi być naprawdę niewielka. I również to określa norma ISO 8573-1. Jak można się domyślić najdokładniejsza filtracja jest wymagana w branżach związanych z żywnością czy w branży farmaceutycznej lub medycznej. W takim przypadku należy postawić na najdokładniejszą filtrację, która wynosi 0,01 mg/m3. Gdy z powietrza usunięty jest też olej, można przejść do następnego etapu i na tym etapie powietrze zostaje osuszone, a więc pozbawione cząsteczek wody.

Dlaczego tak ważny jest ten etap? Jak można się domyślić woda może powodować korodowanie, ale i awarię w układach pneumatycznych. Z tego też powodu wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 21%. Gdy to medium jest już przygotowane, następuje jeden z najważniejszych elementów zespołu przygotowania powietrza, a jest nim redukcja ciśnienia powietrza wykonywana przez reduktor ciśnienia powietrza. Warto wiedzieć, że regulator ciśnienia powietrza ma za zadanie utrzymać stałe ciśnienie w układzie pneumatycznym. Jest to jedna z najważniejszych ról, która odpowiada za efektywność pracy urządzenia. Pozostaje już tylko dostarczenie mgły olejowej do medium roboczego i sprężone powietrze jest już właściwie przygotowane.

Jaki reduktor ciśnienia powietrza wybrać?

Reduktor ciśnienia powietrza jest urządzeniem, które można określić mianem najważniejszego elementu systemu przygotowania sprężonego powietrza. Urządzenie ma za zadanie zredukować wyższe ciśnienie wejściowe do niższego poziomu. Warto tutaj wiedzieć, że zawór regulacji ciśnienia powietrza reguluje się samoczynnie, co wynika z zastosowania ciśnienia różnicowego. Trzeba też wiedzieć, że niezależnie na zmianę ciśnienia zachodzącego na wylocie ciśnienie wylotowe pozostaje zawsze stałe.

Zasadniczo reduktor powietrza nie ma skomplikowanej budowy i można go zintegrować z innymi elementami, które mogą zwiększyć jeszcze funkcjonalność, ale i poprawić bezpieczeństwo pracy. Reduktor ciśnienia występuje w wielu rodzajach, jednak zasada działania jest zawsze taka sama. Przy pomocy popychacza i sprężyny powietrze przesuwa grzybek zawsze w kierunku zależnym od zastanego ciśnienia. Wiele osób zastanawia się, jaki reduktor pneumatyczny wybrać. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na typ i wielkość przyłącza gwintowego.

Ważny jest także zakres ciśnienia roboczego oraz charakterystyka przepływu i regulacji. Dobrym wyborem jest reduktor sprężonego powietrza, który ma ciśnienie wyjściowe na poziomie 40 bar. Jeżeli chcecie zakupić reduktor ciśnienia sprężonego powietrza do pistoletu lakierniczego, wtedy warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w filtr.

Artykuł partnerski.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments