Recykling pojemników na lody: jak dbać o środowisko w branży lodziarskiej?

0
158

Troska o środowisko naturalne to obecnie jedna z najważniejszych kwestii zarówno dla producentów żywności, jak i konsumentów. Jak wygląda recykling plastikowych pojemników na lody? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału opakowaniowego, aby mieć pewność, że pojemnik będzie mógł zostać w łatwy sposób przetworzony? Podpowiadamy!

Jak zminimalizować wpływ plastikowych opakowań na środowisko? Wskazówki dla producentów lodów

Opakowanie

Korzystaj z opakowań powstających z materiałów nadających się do recyklingu.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w branży lodziarskiej jest tworzywo sztuczne. Plastik jest lekki, ale odporny na uszkodzenia. Dzięki temu doskonale chroni żywność przed zanieczyszczeniem. Świetnie sprawdza się do przechowywania produktów w ujemnych temperaturach. Nie każdy jednak równie dobrze nadaje się do recyklingu. Dlatego przed wyborem tworzywa warto sprawdzić, czy opakowanie będzie można ponownie wykorzystać. Do przetworzenia sprawdzi się przede wszystkim popularny w branży spożywczej polipropylen (PP), ale także politereftalan etylenu (PET) czy polietylen wysokiej gęstości (HDPE). Producent pojemników plastikowych na żywność powinien zadbać o prawidłowe oznakowanie swoich wyrobów.

Etykieta

Wybierz nowoczesny sposób etykietowania.

Etykieta jest nieodłączną częścią każdego opakowania produktu przeznaczonego do sprzedaży. Aby zminimalizować negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne, warto korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają recykling plastikowych pojemników. Mowa przede wszystkim o technologii IML (In-Mould Labelling). Etykieta jest spajana z wypraską już na etapie produkcji. Dzięki temu, że oba elementy powstają z tego samego tworzywa, mogą trafić do samego kosza na odpady. Producent pojemników plastikowych, któremu zależy na środowisku naturalnym, powinien zaoferować możliwość nowoczesnego sposobu etykietowania, który pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych.

Segregacja

Zadbaj o prawidłową segregację plastikowych opakowań.

Segregacja odpadów to pierwszy element recyklingu. Pojemniki na lody (np. https://stark.pl/pojemniki-na-lody/) wykonane z plastiku powinny trafić do kosza oznaczonego jako „Tworzywa sztuczne i metal”. Opakowanie przed wyrzuceniem należy opróżnić. Nie trzeba go jednak myć. Plastik przeznaczony do recyklingu jest oczyszczany w zakładzie specjalizującym się w przetwarzaniu odpadów.

Dzięki prawidłowej segregacji plastiku więcej odpadów dostaje „drugie życie”. Z surowców wtórnych powstają m.in. odzież i buty, zabawki, meble, akcesoria biurowe czy sprzęt turystyczny.

Upcykling

Stwórz coś nowego.

Plastikowych opakowań nie należy wykorzystywać do ponownego przechowywania artykułów spożywczych ze względu na ryzyko namnażania się potencjalnie szkodliwych dla zdrowia bakterii. Co więc można z nimi zrobić? Np. pudełko na zabawki, pojemnik na drobne narzędzia, organizer na akcesoria biurowe czy doniczkę balkonową. Taka forma przetwarzania odpadów nazywa się upcyklingiem.

Producenci żywności, a także plastikowych opakowań, podejmują coraz więcej działań ułatwiających recykling plastiku, co pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego.

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments