Polskie seriale za granicą – dlaczego serwisy VOD blokują dostęp?

Polskie seriale za granicą - dlaczego serwisy VOD blokują dostęp?
WordPress

Podczas wyjazdu za granicę naszego kraju lub mieszkając w innym państwie, bardzo często mamy ochotę obejrzeć swój ulubiony film lub serial. Obecnie wiele treści znajdziemy w serwisach VOD, które często za darmo lub za niewielką opłatę udostępniają nam wysokiej jakości treści w jakości HD, Full HD lub nawet 4K! Warto jednak pamiętać, że wiele tego typu portali zmuszonych jest z korzystania tak zwanych blokad regionalnych. Dlaczego?

Dlaczego serwisy VOD blokują dostęp z zagranicy?

Serwisy VOD stają się w ostatnim czasie coraz popularniejsze. To właśnie dzięki nim możemy oglądać najnowsze odcinki ulubionych seriali czy zapoznawać się z dziełami kinematografii, które niedawno przestały być wyświetlane w kinach. Wiele osób mieszkających na co dzień za granicą chce korzystać z serwisów VOD, pozwalających bardzo często również na oglądanie telewizji internetowej najpopularniejszych, rodzimych kanałów. Niestety możemy napotkać się na pewne problemy natury technicznej.

Serwisy VOD stosują tak zwane blokady regionalne, czyli ograniczenia dostępu do danych treści z konkretnego państwa. Na podstawie naszego numery IP, czyli tak zwanego “numeru rejestracyjnego” naszego komputera algorytmy sprawdzają, gdzie się w danym momencie znajdujemy i blokują dostęp do filmów, seriali czy kanałów telewizyjnych. Taki stan rzeczy wiąże się z różnymi umowami licencyjnymi, które portale podpisują z twórcami czy firmami posiadającymi prawa do danego tytułu. Takie sposoby są również stosowane w przypadku stacji telewizyjnych, nadawanych przez internet. Umowy pozwalające na nadawanie za granicą są o wiele bardziej kosztowne, dlatego serwisy VOD rzadko decydują się na ich podpisywanie.

Jak poradzić sobie z blokadą regionalną?

Serwis VOD określa naszą lokalizację na podstawie numeru IP. To właśnie on zdradza im nasze położenie. Są jednak sposoby, pozwalające na wirtualną zmianę numeru IP, nazywanego inaczej numerem rejestracyjnymi naszego komputera, tabletu czy smartfona. Najpopularniejszym, zapewniającym anonimowość w sieci jest korzystanie z serwerów VPN, czyli Wirtualnej Sieci Prywatnej.

Dedykowany klient łączy się z serwerem zlokalizowanym w Polsce, dzięki czemu host serwisu VOD myśli, że znajdujemy się w tym kraju. Takie rozwiązanie pozwala na ukrywanie realnego adresu IP naszego komputera, zabezpieczy przed atakami typu DDOS, zapewni anonimowość oraz nada wirtualny adres IP. W wielu przypadkach wyposażone są one również w pakiet narzędzi antywirusowych i zapór sieciowych, uniemożliwiających zainfekowanie naszego komputera przez trojany, keyloggery, robaki, ransomware, spyware, skrypty śledzące czy inne złośliwe programowanie, opracowane przez cyberprzestępców

Inne rozwiązanie to bramki proxy, które niestety są o wiele mniej skuteczne i nie zawsze zapewniają możliwość obejścia wszystkich blokad nakładanych przez serwisy VOD. Można za to często znaleźć je w formie darmowej, co w niektórych sytuacjach może okazać się wystarczającym rozwiązaniem.

Więcej: DobryVPN.pl

Artykuł partnerski