Pianka wygłuszająca – czym jest i dlaczego warto stosować ją w studio?

Pianka wygłuszająca - czym jest i dlaczego warto stosować ją w studio?

Jak uciążliwy może być hałas i jak ciężko z nim walczyć wiedzą osoby, które z racji zamieszkania lub miejsca pracy narażone są codziennie na hałas. Istnieją jednak sytuacje w których pomieszczenia powinny być izolowane od dźwięków zewnętrznych przy jednoczesnej poprawie akustyki w pomieszczeniu. Oczywiście istnieje mnóstwo sposobów na osiągnięcie tych celów realizowanych przez domorosłych fachowców montujących styropian lub wytłoczki z jajek. Efekt takiego postępowania jest jednak znikomy, a zastrzeżenia wzbudza estetyka oraz zagrożenie pożarem tak wygłuszonych pomieszczeń. Na rynku znajduje się wiele ofert materiałów, które umożliwiają realizację tych celów. Pianka wygłuszająca jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów wyciszających.

Zastosowanie pianki wygłuszającej

Pianka wygłuszająca ma bardzo szerokie zastosowanie. Do głównych z nich należy:

 • wyciszanie kabin dźwiękowych oraz komór np. silnikowych;
 • wyciszanie studia nagraniowego;
 • wygłuszanie sal konferencyjnych;
 • wyciszanie dyskotek, sal tanecznych sąsiadujących z mieszkaniami;
 • poprawa akustyki w pomieszczeniach.

Ponadto specjalistyczne  pianki wygłuszające posiadają dodatkowe zastosowanie, jak:

 • osłona przed temperaturą – dotyczy pianek o powierzchni pokrytej warstwą aluminium;
 • ochrona przeciwpożarowa – dotyczy pianek trudnopalnych;
 • pianki z efektami pamięci pozwalające na wygłuszenie elementów plastykowych w samochodzie.

Rodzaje stosowanych pianek wygłuszających

W zależności od materiału stanowiącego bazę do produkcji pianki oraz ich parametry możemy napotkać następujące pianki wygłuszające:

 • pianki poliuretanowe, z uwagi na swoje właściwości o niskiej grubości, do 10 mm;
 • pianki kauczukowe i gumowe pianki takie oferowane są w grubości od 6 mm do 13 mm w przypadkach pianek montowanych klejem oraz od 3 do 50 mm w przypadku pianek samoprzylepnych;
 • pianki akustyczne – najczęściej wykonywane z poliuretanu. Mogą przybierać dowolne rozmiary i kształt powierzchni np: piramidki, fale lub kliny. Mogą być o grubości do 40 mm;
 • maty piankowe mogą stanowić połączenie wszystkich przedstawionych powyżej rodzajów lecz z ograniczoną powierzchnią co ma niebagatelne znaczenie w montażu, zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Sposoby montażu pianek wygłuszających

Większość oferowanych pianek wygłuszających oferowana jest przez producentów wraz z dedykowanym do niej klejem. Na rynku istnieje także bogaty asortyment pianek samoprzylepnych pozwalających na ich szybki montaż, także w warunkach amatorskich. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiła się bogata oferta pianek natryskowych. W tym przypadku pianka wygłuszająca za pomocą specjalistycznego sprzętu jest bezpośrednio nanoszona na powierzchnię.

Pianka wygłuszająca przy relatywnie niskiej cenie przynosi oczekiwane efekty zarówno w zakresie wyciszenia pomieszczeń jak i w zakresie poprawy akustyki. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić studio nagraniowe lub filharmonię bez znanego nam widoku piramidek sterczących ze ścian. Nasz zachwyt wzbudza nie tylko cisza panująca we wnętrzu takiego obiektu, lecz także niesamowite odczucia akustyczne.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o