Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować

W Polsce stale notujemy rosnącą popularność audiobooków. Z roku na rok coraz więcej rodaków przekonuje się do książek w tej nowoczesnej formie. Trend ten zauważają wydawnictwa, które co roku oferują rosnące ilości nowych książek w formacie audio. W niniejszym artykule przedstawiamy subiektywny ranking audiobooków, które poruszają bardzo aktualną w dzisiejszych czasach tematykę zagrożenia epidemiologicznego.

Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować. 

Na pierwszym miejscu plasuje się audiobook o wymownej nazwie – Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować.

Po pierwsze trzeba mieć na uwadze, że jest to bardzo świeży audiobook – wydany 7 maja 2020. Audiobook jest przeczytany w bardzo przyjemny dla ucha sposób przez Tomasza Sobczaka. Opowiada o tym jak miasto, które na pozór wydaje się znane i przyjazne zmienia się w dżunglę, w której wszyscy walczą o przetrwanie. Mowa o sytuacji, w której, wydarzy się coś nieprzewidywalnego, coś czego nikt się nie spodziewa, coś co wpływa na życie całego społeczeństwa. Czy przykładem takiej sytuacji musi być tytułowa pandemia? Niekoniecznie. Może to być załamanie pogody, awaria zasilania, atak terrorystyczny lub kryzys gospodarczy. Żyjąc w codziennym pośpiechu często, nie zdajemy sobie sprawy na jak wiele zagrożeń jesteśmy narażeni. Pandemia wirusa COVID-19 uzmysławia społeczeństwu, że z zagrożeniem można sobie radzić. Kluczem jednak jest odpowiednie przygotowanie.

Autor, znany pod pseudonimem Kafir to oficer tajnych służb Wojska Polskiego. Były żołnierz, człowiek który nie raz musiał walczyć o przetrwanie opowiada jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej tak aby uniknąć paniki.

Wbrew pozorom do rozpętania sporej paniki o zasięgu ogólnokrajowym (lub międzynarodowym!) naprawdę niewiele potrzeba. Okazuje się, że wiele osób najzwyczajniej nie wie jak postępować gdy w gniazdku zabraknie prądu, Internet przestanie działać lub w lodówce zabraknie zapasu żywności. Zagadnienia tego typu lekko prześmiewczo nazywamy problemami mieszczucha. Jednak gdy nadejdzie czas kryzysu wiedza i umiejętność przetrwania w trudnych warunkach będą kluczowe. Zgodnie z tym tropem autor przedstawia nam niezbędnik, w którym znajdziemy wszystko, co warto wiedzieć gdy zbliża się katastrofa.

Pandemia

Na drugim miejscu, audiobook o jednoznacznym tytule – Pandemia. Jest to książka autorstwa A.G. Riddle (w formie audio czytana przez Mariusza Bonaszewskiego). Opisuje pasjonującą historię trzymającą w napięciu do samego końca. Rzecz dzieje się na północ od Alaski gdzie badacze odkrywają zatopioną łódź podwodną, na pokładzie której prowadzono tajne eksperymenty naukowe. Jak łatwo się domyślić, fakt ten później skutkuje potencjalnym zagrożeniem w postaci zarazy. Jednocześnie, niepokojące informacje dochodzą z Kenii, gdzie dwóch Amerykanów jest zarażonych tajemniczym wirusem przypominającym Ebole.. Wirus szybko rozprzestrzenia się po świecie, tymczasem główni bohaterowie Peyton i Desmon toczą prawdziwą walkę z czasem w której ceną jest zagłada ludzkości.

Koronawirus – jak przeżyć pandemię

Na trzecim miejscu plasuje się audiobook autorstwa Barbary Miektowskiej.

Książka ta jest opisywana jako pewne źródło informacji na temat panującej pandemii COVID-19. Jest to alternatywa dla tych, którzy spędzają długie godziny na przeglądaniu setek stron internetowych z niepewnymi wiadomościami. Niebezpieczny wirus z jakim przyszło się nam zmierzyć wymaga od społeczeństwa wyjątkowej odpowiedzialności i troski o zdrowie – swoje i najbliższych. Aby podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze potrzebujemy wyposażyć się w odpowiednią porcję rzetelnej wiedzy. W skrócie – potrzeba nam faktów, a nie mitów. Publikacja “Koronawirus – jak przeżyć pandemię” to gwarancja wysokiej jakości merytorycznej wiedzy. Potwierdzeniem tego jest fakt, że publikacja ta jest wspierana przez Główny Inspektorat Sanitarny. Publikacja jest rekomendowana przez autorytety polskiej wirusologii. Wśród nich między innymi profesor wirusolog Włodzimierz Gut oraz doktor nauk farmaceutycznych Leszek Borowski.

Dżuma

Na ostatnim miejscu klasyka gatunku – Dżuma. Książka autorstwa Alberta Camus’a to lektura szkolna, która na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. W formie audiobooka, z Dżumą możemy się zapoznać wsłuchując się w bezbłędny głos Marka Włodarczyka. Dla osób chcących poznać Dżumę na skróty, polecamy streszczenie w formie audiobooka, które jest dostępne na storytel.com.

Rzecz dzieje się w algierskim mieście – Oran, w którym dochodzi do wybuchu tragicznej w skutkach epidemii Dżumy. Autor w mistrzowski sposób przedstawia zmieniające się postawy społeczeństwa wobec panującej pandemii. Książka z pozoru opisuje sytuację w mieście, które walczy z śmiercionośnym zagrożeniem. Jednak równocześnie w bardzo zgrabny sposób przekazuje kilka uniwersalnych i ponadczasowych prawd o ludzkiej egzystencji.

Artykuł partnerski