Okolice Krakowa – pomysły na jednodniową wycieczkę

wynajem busów kraków

Kraków to turystyczna stolica Polski. Drugie największe miasto w kraju przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zwłaszcza upodobali sobie krakowskie klimaty turyści z wysp brytyjskich, Włoch czy Francji. Nic dziwnego, ceny są atrakcyjne, miasto piękne, a atrakcji nie brakuje nawet, jeśli ktoś tu zostaje na dobrych parę tygodni. Warto także zdecydować się na wynajem busa i wyskoczyć w urokliwe teren dookoła Krakowa.

Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu to wizytówki miasta. Nie można również zapominać o dziesiątkach muzeów. Samo Muzeum Narodowe w Krakowie oprócz genialnego głównego gmachu ma swoje filie w całym mieście.

Nie możemy zapominać o bogactwach Kazimierza, który jest starą dzielnicą żydowską, która zachowała bardziej „odrapany” charakter. Jeszcze 30 lat nie było tak praktycznie żadnych lokali. Dzisiaj to miejsce tętni życiem i znajduje się tam paręset klubów, pubów, restauracji i innych miejsc rekreacji – coś pięknego! Ale co jeśli chcemy uciec od miejskiego zgiełku? Gdzie można udać się na wycieczkę? Pewnie od razu zadając takie pytanie, niektórzy wyobrażają sobie Zakopane, ewentualnie wizytę w Oświęcimiu. A przecież w niedalekiej okolicy Krakowa są przepiękne miejsca – akurat na jednodniową wycieczkę.

Ojcowski Park Narodowy i Zamek na Pieskowej Skale

Ojcowski Park Narodowy przyciąga pięknymi tworami krasowymi i naturą. Piękny skałki, doliny i piękne potoki są położone zaledwie 16 km od centrum Krakowa. Na terenie znajdują się liczne jaskinie krasowe i słynna Maczuga Herkulesa. Niedaleko można zwiedzić malowniczo położony Zamek na Pieskowej Skale, który znajduje się na szlaku Orlich Gniazd. Dolina Prądnika, Brama Krakowska zachwycają o każdej porze roku.

Dolina Będkowska

Dolina Będkowska to jedna z najbardziej malowniczych i najdłuższych dolinek podkrakowskich. Podobnie jak w Ojcowskim Parku Narodowym znajdziemy tam sporo jaskiń, źródeł i przepięknych odsłonięć skalnych. Polecam jednak odwiedzić dolinę poza sezonem, bo to jedyna dolinka podkrakowska z asfaltową drogą po środku. Trzeba jednak przyznać, że okoliczne szlaki turystyczne są bardzo atrakcyjne. Spokojnie można tam wykonać pętle 15 km spacerkiem i wrócić wynajmowanym busem do Krakowa.

Wynajem busa czy samochodu nie jest problemem. To stwarza świetne możliwości do zwiedzenia Małopolski. Atrakcyjną ofertę z najnowocześniejszą flotą przygotowała firma Laurico.pl.

Rezerwat Zimny Dół

To prawdopodobnie najładniejsze miejsce w okolicach Krakowa. Sam rezerwat jest bardzo mały – obejmuje fragment doliny Zimny Dół w okolicach miejscowości Czułów. Znajduje się tam m.in. dydaktyczna ścieżka, spowita przeróżnymi formacjami skalnymi obrośniętymi bluszczem. Jest bajecznie!

Park Leśny Witkowice

Na sam koniec atrakcja, która znajduje się zdecydowanie najbliżej Krakowa, bo jeszcze w jego granicach! Park Leśny Witkowice to kompleks leśny, który jest po prostu lasem, który idealnie sprawdzi się na rodzinny spacer, piknik czy inną aktywność pod chmurką. Atutem jest także tak, że park jest raczej nieuczęszczany i można na liczyć na ciszę i spokój.