Obiektyw zmiennoogniskowy – czym kierować się przy zakupie?

NEW YORK - OCTOBER 26: People attending the PDN PhotoPlus Expo is the largest photography show in North America, was held at the Jacob K Javits Convention Center on October 26, 2012 in New York City

Szukasz uniwersalnego obiektywu, który pozwoli ci sfotografować zarówno architekturę, zrobić portret, jak i uchwycić ptaka w locie? Zdecyduj się na obiektyw zmiennoogniskowy. Dowiedz się jednak wcześniej, jakie parametry powinien posiadać tego typu obiektyw i czym kierować się przy jego zakupie.

Czym jest obiektyw zmiennoogniskowy?

Obiektyw zmiennoogniskowy to taki, który ze względu na płynną zmianę ogniskowych o różnych wartościach pozwala na zrobienie zdjęcia zarówno odległego budynku architektonicznego, jak również wykonanie przybliżonego zdjęcia owada. Ta płynność w zmianie ogniskowych możliwa jest dzięki zastosowaniu w nim soczewek o różnych wartościach, które przesuwają się wzdłuż osi optycznej obiektywu. Ze względu na swoją uniwersalność, obiektyw zmiennoogniskowy nadaje się do zrobienia praktycznie każdego zdjęcia. Można go śmiało zabrać ze sobą na wakacje, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na plaży, jak również wykonać nim profesjonalne zdjęcie reporterskie. Jego wadą, w porównaniu do obiektywu stałoogniskowego, jest to, że trudniej na nim uzyskać efekt rozmycia (bokeh).

Jakie cechy powinien posiadać dobry obiektyw zmiennoogniskowy?

Nie wystarczy kupić pierwszy lepszy obiektyw zmiennoogniskowy, aby robić profesjonalne zdjęcia. Konieczny jest do tego taki sprzęt, który zapewni Ci najwyższą rozdzielczość, wydobędzie kontrasty, czy zminimalizuje ryzyko wystąpienia refleksów, czy flar. Zobacz, jakie cechy powinien jeszcze posiadać obiektyw warty twojego kupna.
Redukcja drgań
Powiedzmy sobie szczerze: obiektyw zmiennoogniskowy nie jest lekki. Jeśli robisz nim zdjęcia przez cały dzień, ręka w końcu musi ci zadrżeć. Nie powinno się to jednak odbić na jakości zdjęcia. Dlatego tak ważne jest, aby obiektyw zmiennoogniskowy, po który sięgasz, miał (tak jak obiektywy do Nikona np. AF-S DX NIKKOR 18-300mm f/3.5-5.6G ED VR) system VR. Służy on do redukcji drgań, dzięki któremu zminimalizowane zostaje poruszenie aparatu. Dzięki niemu możesz śmiało filmować z ręki bez obawy o pogorszenie jakości filmu, jak również robić ostre zdjęcia nawet wówczas, gdy nie masz do tego zbyt dobrego światła. Obiektyw z taką funkcją pozwala na wykonywanie zdjęć w ruchu bez obawy o obniżenie jakości fotografii.

Cichy silnik falowy

Lubisz robić zdjęcia zwierzętom i ptakom? To pewnie wiesz, jak szybko potrafią się spłoszyć, słysząc najmniejszy szelest. Dlatego jeśli wybierasz się na fotograficzne łowy w przyrodę, koniecznie zaopatrz się w aparat z cichym silnikiem falowym. Dzięki wyjątkowo cichemu działaniu autofokusa nie będziesz musiał się obawiać, że upatrzony szczygieł lub sikorka znikną szybko słysząc dźwięk twojej lustrzanki.

Powłoka odpychająca brud i kurz

Czasem robisz genialne zdjęcie i nagle okazuje się, że cały efekt psuje zalegający na powłoce kurz albo kropelka tłuszczu. Nie trzeba się domyślać, jak bardzo wtedy możesz być zdenerwowany i jak bardzo taka mała rzecz może popsuć ci humor. Aby uniknąć takich sytuacji, wybierz obiektyw, który posiada powłokę fluorową. A to dlatego, że bardzo skutecznie odpycha ona od siebie brud, tłuszcz albo kropelki wody. Dzięki niej szybko i łatwo zetrzesz je z powłoki soczewki tuż przed przystąpieniem do zdjęć i żadna już niespodziewana skaza cię nie zaskoczy. Co istotne, powłoka fluorowa zapewnia nie tylko lepszą jakość zdjęcia ale również ma działanie przeciwodblaskowe. Ta ostatnia funkcja sprawdza się w przypadku chęci wykonania zdjęć kontrastowych. Ostatnią zaletą posiadania tego typu powłoki jest to, że jest ona bardziej odporna na ścieranie. Można więc dłużej ją wycierać, bez efektu jej niszczenia.

Powłoka likwidująca refleksy

Wpadające przez obiektyw światło bardzo często powoduje powstawanie niepożądanych refleksów na zdjęciu. Mogą one występować w formie promieni, kręgów lub innych kształtów, które psują całość fotografii. Również flara będąca efektem promieni słonecznych potrafi zepsuć najlepsze zdjęcie. Co więc zrobić, aby ich uniknąć, albo chociażby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia? Z pomocą przyjdzie powłoka nanokrystaliczna, która jest obecnie najbardziej nowatorskim rozwiązaniem na rynku. Składa się ona z nanocząsteczek, dzięki którym ograniczone zostaje powstawanie refleksów i flar. Jest ona o wiele bardziej skuteczna niż typowa powłoka przeciwodblaskowa, dlatego warto zainteresować się, czy w kupowanym przez nas obiektywie zmiennoogniskowym w ogóle występuje. Dzięki niej możemy też robić o wiele bardziej kontrastowe zdjęcia oraz filmy.

Odpowiednie soczewki

Jeśli chcesz zmniejszyć zjawisko aberracji chromatycznej i uzyskać na zdjęciu żywe kolory oraz idealny kontrast na całej powierzchni fotografii (aż do jej krawędzi), wówczas zdecyduj się na obiektyw, który posiada soczewki wykonane ze szkła ED (o bardzo niskiej dyspersji). Aberracja chromatyczna to tworzenie się wokół obiektów barwnej poświaty. Jest ona wadą wynikającą z niekorzystnego rozszczepienia światła nazywanego dyspersją. W wyniku tego zjawiska wokół obiektów mogą stworzyć się niebieskie lub zielone poświaty, które widoczne są na krawędziach. Choć aberracji chromatycznej nie da się całkowicie wyeliminować, to jednak zakup obiektywu z soczewkami ze szkła ED znacznie zminimalizuje ryzyko jej wystąpienia. Dzięki temu nie będzie trzeba korygować tego w programie graficznym typu Photoshop.

Innym rodzajem soczewek, które warto mieć w swoim obiektywie są te wykonane z fluorytu.  Fluoryt posiada również właściwość dyspersji, dzięki czemu likwiduje zjawisko widma wtórnego. Dzięki niemu możliwa jest też wysoka transmisja światła zarówno w podczerwieni, jak i w ultrafiolecie.

Obiektywy do Nikona – jakie wybrać i dlaczego?

Wybierając obiektyw zmiennoogniskowy warto postawić na sprawdzoną markę. A dobra marka to taka, której obiektywy posiadają wszystkie wyżej wymienione parametry i… jeszcze więcej. Niewątpliwą zaletą obiektywów do Nikona jest to, że mimo wielu ogniskowych są one dość lekkie. Jest to zasługa specjalnie skonstruowanych lekkich soczewek np. z fluorytu. Pozytywną stroną produktów tej marki jest również szeroki wybór obiektywów. Dzięki temu każdy pasjonat, czy profesjonalista, znajdzie tu coś dla siebie. Na przykład miłośnicy fotografowania architektury, czy krajobrazu, mogą wybrać specjalny obiektyw AF-S NIKKOR 16-80mm f/2.8E ED VR z 5-krotnym zoomem. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych, jak i dużemu otworowi względnemu (f/2.8-4) takim obiektywem można wykonać zarówno bardzo ostre i wyraźne zdjęcia odległych krajobrazów, jak i detali znajdujących się na odległym od nas budynku. Z kolei dla miłośników sportów niezwykle przydatny stanie się AF-S Nikkor 180-400 mm f/4E TC1.4 FL ED VR z serii obiektywów zmiennoogniskowych Nikon, który pozwala śledzić bardzo szybko poruszające się obiekty. Umożliwia to wykonanie szeregu dobrej jakości zdjęć ukazujących człowieka w dynamicznych pozach.

Najlepszą rekomendacją jednak dla obiektywów zmiennoogniskowych do Nikona jest to, że używają ich najbardziej znani fotografowie na świecie. A ich rekomendacje potwierdzają, że warto korzystać ze sprawdzonego sprzętu.

Artykuł partnerski