Numizmatyka – sposób na bezpieczne inwestowanie

WhitePress

Chcąc zabezpieczyć się przed konsekwencjami kryzysu gospodarczego, warto zastanowić się nad bezpiecznym zainwestowaniem swoich oszczędności. Jednym ze sposobów na ulokowanie pieniędzy jest numizmatyka. Co należy wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na taką inwestycję? O najważniejszych kwestiach piszemy w poniższym artykule!

Czym jest numizmatyka?

Numizmatyka to nie tylko sposób na inwestowanie. Dla wielu to hobby, które wymaga konkretnej wiedzy. Kolekcjonowanie monet rozwija się od czasów renesansu i z czasem zgromadziło wielu entuzjastów zbierania monet i banknotów. Obecnie to forma bezpiecznego inwestowania pieniędzy. Ulokowanie oszczędności w kruszcach – złocie i srebrze, jest jedną z tradycyjnych metod oszczędzania. Pomogą nam w tym portale takie jak https://numimarket.pl.

Sytuacja na giełdzie a numizmatyka

W sytuacji, gdy panuje bessa na giełdzie, czyli długotrwały okres spadkowy akcji, chcąc uchronić się przed skutkami kryzysu większość inwestorów postanawia sprzedać swoje akcje. Niestety, to tylko pogłębia kryzys giełdowy. Inwestujący na rynku kapitałowym mogą ponieść przez to naprawdę duże straty. Jeśli zależy nam na tym, by w sytuacjach podobnych do pandemii koronawirusa mieć gwarancję bezpieczeństwa oszczędności, numizmatyka okazuje się jedną z najlepszych opcji na inwestycję.

Inwestowanie w monety

Decydując się na inwestowanie w kruszce, warto rozważyć różne możliwe opcje. W numizmatyce rozróżniamy przede wszystkim:

  • monety kolekcjonerskie (srebrne i złote);
  • monety bulionowe.

Jednak to nie wszystkie możliwości. Możemy również ulokować swoje oszczędności w sztabkach srebra lub złota bądź kupując stare medale czy odznaczenia.

Monety bulionowe - kupuj online!
Monety bulionowe – kupuj online!

Monety bulionowe

Monety bulionowe, zwane też inwestycyjnymi czy lokacyjnymi, to takie monety, które wybija się specjalnie do zabezpieczenia pieniędzy lub do inwestycji. Ich cenę oblicza się na podstawie aktualnego kursu srebra lub złota. Wybija się na nich zawartość kruszcu (w uncjach) oraz próbę. Zdarza się, że z czasem monety bulionowe zyskują wartość numizmatyczną. Godnymi zainteresowania monetami bulionowymi są: Krugerrand z RPA, Amerykański Gold Eagle, Kanadyjski Liść Klonowy i Wiedeńscy Filharmonicy, a także polska moneta inwestycyjna Orzeł Bielik wybijany przez Mennicę Polską.

Monety kolekcjonerskie

Jeśli bezpieczne inwestowanie chcemy połączyć z kolekcjonerską pasją, możemy zdecydować się na zakup starych monet. Należy pamiętać o tym, że ich wartość numizmatyczna nie spada, dzięki czemu mamy gwarancję bezpieczeństwa. Aby uniknąć podejmowania niekorzystnych decyzji i zakupu monet w nieadekwatnej cenie, warto skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu numizmatyki lub samemu zgromadzić niezbędną wiedzę. Bez trudu znajdziemy do niej dostęp na forach internetowych oraz w książkach.

WhitePress

Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne?

Złoto to kruszec, którego wartość zawsze była wysoka. W kwietniu 2019 cena złota za uncję wynosiła 4826,40 złotych, a rok później, w kwietniu 2020, kurs złota wyniósł aż 7103,22 złotych za uncję – to aż 50% wzrostu ceny w przeciągu roku. Najlepszym sposobem na bezpieczne inwestowanie z pomocą złota i innych kruszców jest dywersyfikacja oszczędności, czyli wybór różnych jego form. Warto zatem zdecydować się zarówno na monety bulionowe, jak i kolekcjonerskie, a także tradycyjne sztabki, medale i odznaczenia.

Artykuł partnerski