Nowy film Martina Scorsese, czyli wszystko o „Milczeniu”!

O Martinie Scorsese można mówić godzinami i napisać niejedną książkę! To postać wyjątkowa, która ma na swym koncie wiele wiekopomnych dzieł. Ostatnim z nich jest „Milczenie” – film wyjątkowy. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego trzeba go obejrzeć? Postanowiliśmy to sprawdzić!

„Milczenie” – historyczny film Scorsese

Martin Scorsese już wielokrotnie udowodnił, że wszystko co robi charakteryzuje wielki rozmach i dopracowanie w każdym detalu. Tak samo jest w przypadku „Milczenia” – filmu opartego na powieści japońskiego pisarza Shūsaku Endō pt. Chinmoku. – To powieść z 1966 roku, która opiera się na faktach – losach jezuity wysłanego do Japonii w charakterze misjonarza, w XVII wieku. Sama powieść osiągnęła ogromny sukces i szybko okrzyknięto ją jedną z najlepszych powieści XX wieku. Nic dziwnego, że Scorsese – miłośnik naprawdę dobrych historii – postanowił przełożyć ją na język filmu. To w końcu historia prześladowania, walki o swoje przekonania i dzieje niezwykłych bohaterów. Dodam tylko, że w 1971 roku powstała japońska adaptacja w reżyserii Masahiro Shinody – mówi nasz rozmówca z serwisu dvdmax.pl, oferującego Milczenie na DVD.

O czym jest film „Milczenie”?

Mówi się o tym, że w „Milczeniu” Scorsese wzbił się na prawdziwe wyżyny i podjął realizacji tematu dosyć trudnego. – To dzieło jest kolejną próbą poszukiwania swego rodzaju sensu. Reżyser pyta o istotę religii. Pokazuje bohaterów w sytuacji, w której za wierność własnym przekonaniom można zapłacić życiem. W tym filmie nie zobaczymy banalnych rozwiązań, ale prawdziwą zawiłość sytuacji, w której znaleźli się główni bohaterowie. O jego wielkości świadczy również rozmach w realizacji, a także wielkie nazwiska – w roli zakonników poszukujących swojego mistrza (Liam Neeson) wystąpili genialni: Adam Driver oraz Andrew Garfield. Pierwszy znany z roli Kylo Rena w „Gwiezdnych Wojnach”, drugi zagrał m.in. główną rolę w „Przełęczy ocalonych” Mela Gibsona. W tym filmie zachwyca wszystko – postacie, fabuła, a także przyroda. To ona jawi się jako niemy świadek ludzkiego okrucieństwa. Przypominam, że rozmawiamy o dobie prześladowań za czasów siogunatu Tokugawów. Zobaczymy tutaj naprawdę piękne ujęcia natury, wielkie rozterki i sceny, które z pewnością pobudzą do refleksji. To Scorsese w najlepszym wydaniu. Zdjęcia powierza wielkiemu Rodrigo Prieto, a stworzenie muzyki Kim Allen Kluge oraz Kathryn Kluge. Dodam tylko, że za kostiumy w „Milczeniu” odpowiadał nagrodzony 3 oscarami (m.in. za „Aviatora”) Dante Ferretti – mówi nasz rozmówca dvdmax.pl.

„Milczenie” to film, który podejmuje trudny temat istoty religii i sensu męczeństwa. Reżyser jednak osadza ten głos w dyskusji w realiach XVII-wiecznej Japonii, w której miały miejsce akty przemocy wobec Kakure-kirishitan – działających w ukryciu chrześcijan. To ważny obraz, który z pewnością powinien obejrzeć każdy – szczególnie, że większość z nas bardzo mało wie o tamtym rejonie świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here