Nowoczesne tekstylia do salonu – zasłony, narzuty, poszewki

zasłony do salonu

Salon to miejsce, w którym naturalnie występuje sporo tkanin. Większość dużych pokoi zawiera w sobie m.in. narzuty, poszewki na poduszki, różnego typu pledy czy zasłony na oknach. Duża ilość tkanin różnego rodzaju daje spore możliwości. Tylko dzięki wymianie narzut czy zasłon można całkowicie odmienić charakter pomieszczenia i cieszyć się efektem odświeżenia pomieszczenia. Jeśli kusi nas perspektywa remontu czy przemeblowania, może najpierw warto zainwestować dużo mniejsze pieniądze w nowoczesne tkaniny. To właśnie one są niedocenianym elementem wystroju. Salon to przecież miejsce, gdzie powinniśmy czuć pełną swobodę. To miejsce relaksu- dlatego warto zadbać o jego wnętrze.

Narzuty i pledy

Zacznijmy najpierw od okrycia mebli wypoczynkowych. Kanapa czy sofa nie musi być wyposażona w narzutę, ale wiele osób decyduje się na to ze względu na łatwość usuwania zabrudzeń z niektórych tkanin. Kupując narzutę z mikrofibry, możemy być pewni, że ewentualne zabrudzenia zejdą w praniu. Co więcej, jeśli nie chcemy inwestować  w dość drogie narzuty, to warto przyjrzeć się ofertom pledów. Niektóre z nich kupimy w praktycznie dowolnym sklepie za jakieś 10 zł.  Są to koce poliestrowe, ale można zdecydować się na materiały naturalne.

Dobrym dodatkiem mogą także być wszelkie poszewki ozdobne na poduszki. W ten sposób bardzo łatwo odmienimy kanapę. Jeśli nasze meble występują w raczej stonowanych kolorach, to śmiało można kupić bardziej wyraziste dodatki – obrusy, serwetki czy nawet jakieś obrazy na ścianę. Grunt, żeby trzymać się jednej stylistyki.

Obrusy

Innym ciekawym dodatkiem mogą być wszelkie obrusy i innego typu serwetki materiałowe, które przyozdobią duży stół czy ławę przy sofie. Polecam wybierać materiał, który z łatwością wyprasujemy – bez potrzeby chodzenia do magla. Syntetyczne materiały sprawdzą się tutaj ze względu na łatwość usuwania zabrudzeń.

Zasłony czy firanki?

Klasyczne firanki z bogatymi zdobieniami nadal są obecne w wielu polskich domach i mieszkaniach. Wybór zasłon to dość poważne zadanie, choć uważam, że do nowoczesnych wnętrz niezbyt pasują firanki. To znaczy lekkie i zwiewne modele owszem, ale dobrze mieć zasłony, które ograniczą wpadające do środka światło (np. podczas rodzinnego seansu w salonie). Co więcej, możemy wybrać prosty model, który wcale nie będzie przyciągał kurzu i nie będzie wymagał prasowania. Gdy taką zasłonę należy wyprać, to wystarczy po prostu po wyciągnięciu z pralki wywiesić je na miejscu. Po paru godzinach powinny prezentować się wspaniale.

Dywany

Wszelkie ozdoby podłogowe sprawdzają się zwykle do kupna chodników lub dywanu. Nikt tutaj nie mówi o kobiercach. Posiadanie dywanu jest bardzo praktyczne – zwłaszcza w salonie. To idealne miejsce do oglądania telewizji przez dzieciaki czy innego typu zabawy. Polecam wybrać przede wszystkim estetyczny, prosty wzór, który przez długi czas zachowa świeży wygląd. Wadą dywanów jest na pewno to, że po jakimś czasie trzeba je wyprać za pomocą specjalnego odkurzacza myjącego. Jednak obecnie jest to ułatwione dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych, z których dużo łatwiej usuwa się zabrudzenia.