Najlepsze anteny do naziemnej telewizji cyfrowej

Anteny DVB-T

Telewizja analogowa przeszła do historii, przez co stare telewizory przestały odbierać telewizję (no chyba, że ktoś bardzo szybko dokupił dekoder). Telewizja naziemna wyznacza nowy standard w historii nadawania sygnału telewizyjnego.

Kiedyś wystarczył kawałek druta, kabel i połączenia z telewizorem. Teraz sygnał jest przetwarzany za pomocą dekodera, dzięki któremu uzyskujemy przepiękną jakość obrazu i dźwięku. Kiedyś codziennością było śnieżenie i niewyraźny obraz. Teraz z pomocą telewizorów nowej generacji i telewizji DVB-T śmiało odbierzemy kanały w HD i wszystkie multipleksy. Umożliwi to odpowiednio wybrana antena, która jest kluczem do sukcesu. Zobaczcie nasze propozycji antenowe do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej.

Kryteria wyboru anteny do naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T)

Podstawową informacją na podstawie której dobieramy antenę to odległość miejsca odbioru sygnału od stacji nadawczej. Zazwyczaj do odległości 20 km działają anteny pokojowe, do 40-50 km anteny kompaktowe oraz pasywne (bez wzmacniacza). Kiedy nadajnik jest oddalony o ponad 50 km, to trzeba się już zdecydować na anteny aktywne ze wzmacniaczem. Zacznijmy od ostatniej kategorii.

Anteny aktywne ze wzmacniaczem

Zasięg anten kierunkowych i szerokopasmowych zależy od liczby elementów, konstrukcji oraz tego co mają w środku – może to być wzmacniacz lub symetryzator. Anteny ze wzmacniaczem wymagają podłączenia zasilacza antenowego i mają lepszy zasięg, anteny z symetryzatorem działają pasywnie, czyli działają bez zasilacza.

Antena szerokopasmowa

Anteny ASR to jedne z najlepszych produktów na rynku. Poleca się ją najczęściej, gdy dom klienta jest oddalony ponad 50 km od nadajnika telewizyjnego. Dobra antena odbiera pasmo UHF (multipleksy 1,2,3) oraz pasmo VHF w polaryzacji pionowej (multipleks 8 – sygnał jest nadawany albo poziomo albo pionowo w zależności od lokalizacji).

Antena Kierunkowa typu Yagi

Bardzo dobry produktem są anteny typu Yagi – produkowane w Polsce. Występują najczęściej już z zasilaczem i wzmacniaczem. Co najważniejsze, jej zasięg wynosi nawet do 100 km. Cechuje się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. 

Anteny pokojowe, zewnętrzne i kompaktowe

Anteny DVB-T nie zawsze muszą być dodatkowo zasilanymi i zaawansowanymi technologicznie urządzeniami – zwłaszcza w mieście, gdzie rzadko kiedy jesteśmy oddaleni od nadajnika więcej niż parę kilometrów. Dlatego też można wtedy zdecydować się na mniejsze, pasywne anteny pokojowe lub ich zewnętrzne odpowiedniki (odporne na warunki atmosferyczne). Świetnie sprawdzają się tu anteny panelowe, które mogą służyć jako odbiorniki zewnętrzne jak i zewnętrzne. Charakteryzują się małym rozmiarem i przyzwoitą stylistyką. Opcją budżetową, ale działającą będzie antena siatkowa starego typu, która w warunkach wielkomiejskich powinna dać sobie radę. Anteny kompaktowe to urządzenia najczęściej wybierane są do przyczep kempingowych, domków letniskowych lub do miejsc, gdzie ktoś nie chce montować dużych anten. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here