Ulubione dziecięce książki i serie wydawnicze towarzyszą maluchom w poznawaniu świata, poszerzają horyzonty i budzą miłość do czytania na całe życie. To one podbijają serca kolejnych pokoleń; to do nich wracamy nawet jako dorośli, by poprawić sobie nastrój i przywołać pozytywne wspomnienia. Które książki dla dzieci cieszą się największą popularnością?
Pierwsze książki dla dzieci
Wiele dzieci w wieku 0-6 lat zaczyna czytelniczą przygodę z bohaterami dwóch najpopularniejszych na polskim rynku serii: “Kicia Kocia” Anity Głowińskiej i “Pucio” Marty Galewskiej-Kustry. Pięknie ilustrowane książeczki dla dzieci przybliżają maluchom wiele sytuacji z codziennego życia: prace domowe, sposoby spędzania wolnego czasu, zasady zachowania w podróży czy u lekarza. Historyjki poświęcone tematyce emocji wyjaśniają, skąd biorą się i czemu służą złość, strach i smutek, jak zjednać sobie przyjaciół i przygotować się na pojawienie młodszego rodzeństwa.
Obie serie zawierają także treści edukacyjne: Marta Galewska-Kustra jako dyplomowany logopeda zamieszcza w książeczkach o Puciu ćwiczenia wymowy głosek, sylab i wyrazów. “Akademia Kici Koci” to minicykl poświęcony nauce języka angielskiego.
Klasyka literatury dziecięcej
Choć w księgarniach wciąż pojawiają się nowe, wspaniałe książki dla dzieci: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062, mali czytelnicy nadal chętnie sięgają po klasyki literatury dziecięcej, które nie tracą na aktualności mimo upływu lat. Należą do nich niewątpliwie powieści Astrid Lindgren, w tym “Dzieci z Bullerbyn” – przygody szóstki urwisów bawią i wzruszają, a najmłodsi odbiorcy znajdują w nich cząstkę własnych przeżyć bez względu na czas i miejsce.
Nie inaczej jest w przypadku serii o przygodach Mikołajka i jego kolegów. Perypetie wykreowanych przez René Goscinny’ego bohaterów w przezabawny sposób portretują dziecięce szalone pomysły, szkolne i życiowe kłopoty, a także przywary i nawyki dorosłych, które – w pełni zrozumiane po latach – śmieszą nas także długo po osiągnięciu pełnoletności.
Powieści fantastyczne dla dzieci
Stałe miejsce w kanonie literatury dla dzieci ma również powieść “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Historia, którą J.R.R. Tolkien najpierw opowiadał na dobranoc swoim synom i córce, okazała się fundamentem twórczości najwybitniejszego twórcy fantasy i zapoczątkowała miłość do czytania u tysięcy ludzi na całym świecie. Przygody sympatycznego hobbita Bilbo Bagginsa, osadzone w autorskim uniwersum Śródziemia inspirowanym celtyckimi i skandynawskimi mitami, pochłaniają czytelnika bez reszty i pokazują, jak bogate treści można przekazać wyłącznie za pomocą słów.
Mówiąc o fantastyce dla dzieci nie sposób pominąć Harry’ego Pottera. J.K. Rowling zawładnęła dziecięcą wyobraźnią już ponad dwie dekady temu i nic nie wskazuje na to, by popularność czarodzieja-okularnika miała osłabnąć. Fascynujący świat magii osadzony w atmosferze zabytkowego Londynu udowadnia czytelnikom, że literacka wyobraźnia nie zna granic, a czytanie książek to iście magiczny sposób na podróżowanie w czasie i przestrzeni.