Na co zwrócić uwagę, kupując akordeon?

WhitePress

Akordeon to prawdopodobnie najbardziej niedoceniany instrument. Ostatnio wraca jednak do łask. Coraz więcej osób rozpoczyna z nim swoją muzyczną przygodę. Jak wybierać akordeony? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Gdzie kupować akordeony?

Przede wszystkim warto podkreślić, że profesjonalne instrumenty kupimy tylko w specjalistycznych sklepach muzycznych. Nie warto zatem kusić się na oferty marketów i innych, zupełnie nietematycznych dyskontów. Odpowiedni sprzęt można nabyć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Dostępne są tam akordeony różnych marek, w tym najpopularniejsze – Weltmeister i Hohner. Zarówno w internecie, jak i stacjonarnie możemy nadto skorzystać z doradztwa w zakresie tego, jaki instrument będzie dla nas najlepszy. Pracownicy sklepu doradzą, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Kluczowy wzrost grającego

Warto jednak w szczególności wskazać taki czynnik, jak wzrost. Akordeony muszą zostać odpowiednio dopasowane do wzrostu. Wyższe osoby będą potrzebowały większego instrumentu, a niższe mniejszego. Dziecku nie kupimy zatem wielkiego akordeonu, którego nie jest w stanie nawet unieść. Nasza pociecha powinna dostać sprzęt, który pozwala jej na swobodny dostęp do klawiszy i nie ogranicza ruchów. Rozmiary akordeonów określa się liczbą basów. Najczęściej zatem wybierane są modele 60-basowe, 80-basowe, 96-basowe albo 120-basowe. W sklepach znajdziemy jednak zarówno jeszcze mniejsze, jak i jeszcze większe modele.

Dźwięk miły dla ucha

Warto również sprawdzić brzmienie instrumentu. Nie musimy wcale testować go na żywo. Ten czynnik określony jest bowiem liczbą chórów. Im więcej chórów, tym większe możliwości brzmieniowe instrumentu. Najczęściej wybierane są akordeony z dwoma, trzema albo pięcioma chórami. Profesjonaliści stawiają czasem na instrumenty sześciochórowe. Co przy tym istotne, im więcej chórów, tym instrument będzie cięższy. Dzieci i drobne osoby nie mogą zatem przesadzać z liczbą chórów, ponieważ mogą po prostu nie unieść sprzętu. Waga takiego, cięższego akordeonu może wahać się od 7 do 14 kilogramów.

Na początek coś prostego

Należy też dodać, że jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z akordeonem, nie warto inwestować w bardzo drogi i skomplikowany sprzęt. Na początek wystarczy coś lekkiego i prostego, aby stwierdzić jaki rozmiar i waga instrumentu najbardziej nam odpowiada. Być może w trakcie nauki wyrobimy sobie zdanie na temat tego, jakie czynniki powinien posiadać nasz idealny akordeon.

Artykuł partnerski.