Poznanie i opanowanie obsługi instrumentu muzycznego to długotrwały proces. W zależności od wybranego sprzętu, predyspozycji ucznia oraz szeregu innych czynników, stosuje się różne sposoby, które mają go przyspieszyć i zapewnić jak najlepsze efekty. Omawiamy, jakie są popularne metody nauczania gry na instrumentach!
Jakie są metody nauczania gry na instrumentach?
Współcześnie istnieje wiele tradycyjnych i oryginalnych metod nauczania gry na instrumentach. Szkoły muzyczne czy nauczyciele często stosują własne, autorskie sposoby i ćwiczenia, które mają dawać jak najlepsze rezultaty. W praktyce cały proces przebiega jednak dość podobnie: najpierw omawia się sprzęt (jego budowę itp.) oraz podstawy teoretyczne (związane np. z czytaniem nut), a następnie stopniowo ćwiczy się grę od wydobywania prostych dźwięków, przez łatwe melodie, aż po pełne utwory muzyczne.
Nauka gry na instrumencie może odbywać się w grupach albo indywidualnie. Lepsze efekty w teorii daje sytuacja, w której nauczyciel jest w pełni skupiony na jednym uczniu, ale w wielu przypadkach sam fakt obecności innych osób dodatkowo motywuje do pracy i ma pozytywny wpływ na osiąganie postępów – znaczenie mają m.in. miła atmosfera, liczne okazje do wymiany doświadczeń, poczucie przynależności do grupy, ale też rywalizacja czy chęć dbania o swój wizerunek (by dobrze wypaść przed innymi).
Jaka metoda nauczania gry na instrumencie jest najlepsza?
Tak naprawdę nie da się ocenić, jaka metoda nauczania gry na instrumencie jest najlepsza. Nie bez powodu istnieje tak wiele różnych podejść, szkół itp. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i predyspozycji ucznia, dlatego często trzeba po prostu znaleźć wariant, który najlepiej sprawdza się w danym przypadku.
Jak najbardziej da się jednak wskazać kilka czynników, które sprzyjają nauce gry na instrumencie. Przede wszystkim ważne są odpowiednia motywacja oraz dobry kontakt z nauczycielem. Niezwykle istotne jest też to, z jakim sprzętem ma się do czynienia. Uczeń powinien mieć kontakt z dobrym jakościowo, markowym, estetycznym instrumentem, dostosowanym do jego potrzeb (np. wieku, budowy ciała). Jeśli będzie w jakikolwiek sposób dla niego niewygodny albo z innych względów nie będzie spełniał jego oczekiwań (np. w kwestii brzmienia), skutecznie zniechęci do pracy.
Dlaczego warto wynajmować sprzęt w szkole muzycznej?
Wiele szkół muzycznych udostępnia uczniom sprzęt muzyczny na wyposażeniu. Jest to jednak mało opłacalne rozwiązanie, ponieważ takie instrumenty są intensywnie eksploatowane i trzeba je często naprawiać oraz wymieniać na nowe, co wiąże się z dużymi wydatkami. Wymóg korzystania z własnego sprzętu może jednak być barierą dla wielu adeptów – nie każdy chce czy może pozwolić sobie na zakup drogiego instrumentu, tym bardziej gdy się nie wie, czy będzie się dalej rozwijać nowe hobby.
Świetną opcją jest wynajem sprzętu muzycznego we współpracy z doświadczoną wypożyczalnią, taką jak np. VIBE (https://vibe.pl/). Uczniowie mogą w ramach niewysokiego abonamentu korzystać z wybranego instrumentu przez określony czas. Do tego zyskują opcję wykupienia produktu na własność, gdy wyjątkowo się spodoba i poczują się do niego przywiązani.
Artykuł sponsorowany / reklama