Manipulatory spawalnicze – czy warto zainwestować w specjalistyczny sprzęt?

0
40

Specjalistyczne prace spawalnicze wymagają użycia precyzyjnego sprzętu – dotyczy to w szczególności obróbki z udziałem wielkogabarytowych przedmiotów o skomplikowanej geometrii. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie czynności roboczych bez różnego rodzaju pozycjonerów, manipulatorów spawalniczych czy stołów obrotowych. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tym urządzeniom, przedstawiając zakres ich zastosowań oraz rolę, którą pełnią w zakładzie przemysłowym.

Manipulatory spawalnicze – czym są i gdzie znajdują zastosowania

Manipulatory to grupa urządzeń usprawniających pracę spawalnicze i ułatwiających wypozycjonowanie obrabianego przedmiotu. Te precyzyjne narzędzia umożliwiają manewrowanie elementem w różnych płaszczyznach oraz spajanie dwóch przedmiotów. Ich kluczową funkcją jest ustabilizowanie detalu w taki sposób, aby spawacz miał swobodny dostęp do poszczególnych obszarów.

Zastosowanie urządzeń nie tylko ułatwia wykonywanie czynności roboczych, ale także obniża koszty produkcji i pozwala uzyskać lepsze parametry techniczne produktu finalnego. Biorąc pod uwagę, że spawane przedmioty mają zróżnicowane wymiary i masę, oferta rynkowa obejmuje manipulatory spawalnicze o odmiennych zakresach zastosowań.

Rodzaje manipulatorów spawalniczych – krótki przegląd

W zależności od potrzeb i warunków pracy zakładu przemysłowego manipulatory spawalnicze dzielą się na: stoły obrotowe, obrotniki rolkowe, obrotnice kolumnowe oraz pozycjonery spawalnicze. Stół i pozycjoner spawalniczy mają podobny zakres zastosowań i mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pozycjonowania detali o masie od kilku kilogramów do nawet kilkudziesięciu ton. Co za tym idzie, sprawdzą się nie tylko w specjalistycznych zakładach spawalniczych, ale także przedsiębiorstwa, w których wykonuje się prace ślusarskie, monterskie czy malowanie proszkowe.

Dużym atutem pozycjonerów jest mobilność – operator może poruszać urządzeniem w lewo i prawo, a także pochylać obrabiany przedmiot, dzięki czemu realizacja prac spawalniczych jest jeszcze łatwiejsza.

Obrotnice i obrotniki w zakładach przemysłowych

Obrotnice kolumnowe, występujące w wariantach jedno- i dwukolumnowych, to specjalistyczne narzędzia służące do łączenia ze sobą dwóch walców, dlatego są szczególnie rekomendowane w przypadku spawania pojazdów szynowych, rur czy cystern. Obrotniki rolkowe, przeznaczone do bezpośredniego montażu do podłoża, są również wykorzystywane przy spawaniu rur, ale w odróżnieniu od obrotnic zapewniają jeszcze większą stabilność detalu i zminimalizowanie wstrząsów.

Czy opłaca się inwestować w manipulatory spawalnicze?

Pozycjonowanie i manewrowanie elementami przy użyciu manipulatorów spawalniczych to sposób na zwiększenie wygody i precyzji pracy spawacza. Dzięki wyposażeniu stanowiska spawalniczego w standardowe lub specjalne manipulatory można uzyskać jeszcze wyższą efektywność pracy oraz wygenerować oszczędności dzięki skróceniu czasu potrzebnego na obróbkę wielkogabarytowych elementów.

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments