Łysienie androgenowe to bardzo powszechny problem i najczęstsza przyczyna wypadania włosów nawet u 80% mężczyzn i 40% kobiet. Co równie ważne, pierwsze oznaki, jakimi są stopniowo pogłębiające się zakola, mogą pojawić się nawet około 20. roku życia. Przerzedzone włosy i zakola mogą stanowić duży problem estetyczny, dlatego zdecydowana większość mężczyzn szuka skutecznych sposobów na ich pozbycie. Warto jednak pamiętać, że oprócz specjalistycznych kuracji w leczeniu łysienia androgenowego znaczącą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja włosów.
Skąd bierze się łysienie androgenowe?
Pomimo przeprowadzenia wielu badań oraz testów klinicznych, dokładne przyczyny warunkujące wystąpienie u danej jednostki łysienia androgenowego nie zostały do końca poznane. Przyjmuje się, że decydujący wpływ na jego obecność mają czynniki genetyczne. Oznacza to, że jeśli ktoś z członków Twojej rodziny zmagał się z tą chorobą, może ona dotyczyć również Ciebie.
Łysienie androgenowe związane jest z przemianą testosteronu w jego aktywną formę – dihydrotestosteron, w skrócie określaną jako DHT. Łysienie androgenowe może wystąpić u tych osób, które posiadają genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwość na ten hormon. DHT poprzez wpływ na receptory androgenowe mieszka włosowego sprawia, że stopniowo zaczyna on zanikać. Z tego względu wyrastające włosy stają się o wiele cieńsze i krótsze, aż w końcu wypadają całkowicie.
Łysienie androgenowe – leczenie
Jeśli zauważysz, że Twoje włosy stają się coraz rzadsze, a w okolicy czoła zaczynają formować się zakola, warto abyś udał się do specjalisty. Pamiętaj, że tylko odpowiednio wcześnie rozpoczęta kuracja przyniesie zadowalające efekty i zapobiegnie utracie włosów. Prawidłowa diagnoza opiera się przede wszystkim na przeprowadzonym wywiadzie, ocenie klinicznej, a czasami także trychoskopii. W niektórych przypadkach, w których nie da się jednoznacznie stwierdzić łysienia androgenowego, stosuje się biopsję i badanie histopatologiczne.
Łysienie androgenowe to choroba uwarunkowana genetycznie, więc jej całkowite leczenie nie jest możliwe. Jednakże dzięki odpowiedniej kuracji można zatrzymać wypadanie włosów i coraz większe zakola. Przy łysieniu androgenowym zwykle stosuje się terapię miejscową, którą w niektórych przypadkach można wspomagać leczeniem ogólnym (poprzez doustne przyjmowanie określonych leków). W leczeniu miejscowym bardzo dobrze sprawdzają się wcierki, np. zawierające w sobie Aminexil. To bezpieczna alternatywa dla minoksydylu. Aminexil wpływa przede wszystkim na metabolizm mieszków włosowych.
Łysienie androgenowe a pielęgnacja skóry głowy
W leczeniu łysienia androgenowego nie możemy zapominać o właściwej pielęgnacji, ponieważ ta również ma bardzo duży wpływ na to, jak będą prezentować się nasze włosy. Jeśli naszym problemem są zakola, do pielęgnacji oprócz preparatów leczniczych warto włączyć kosmetyki jak szampony i odżywki zapobiegające wypadaniu włosów. Dzięki temu włosy staną się nie tylko gęstsze i bardziej lśniące, ale przede wszystkim o wiele mocniejsze.
Artykuł partnerski
Grunt to opieka trychologa i odpowiedni dobor srodkow do pielegnacji
Mariusz, masz na mysli leki przpisane przez trychologa czy o co ci chodzi?
Ja mialem akurat po prostu polecone bo delps nie wymaga recepty, ale to jest typowy zestaw do pielegnacji na wypadanie wlosow i trycholog mi mowil ze to jest dobre i faktycznie mial racje
co to jest ten delps?
chyba chodzi o delpos, opis sie zgadza że jest na wypadanie włosów i ma dobre recenzje