Kraków to jeden z najważniejszych polskich ośrodków kultury, który słynie ze swoich długich tradycji literackich. To tu tworzyli tacy znani pisarze i poeci, jak m. in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz i Stanisław Wyspiański. W Krakowie swoją siedzibę ma także wiele prestiżowych wydawnictw, w tym m. in. Wydawnictwo Literackie, Znak i Wydawnictwo a5. Co roku to właśnie tu odbywają się znane festiwale literackie, które przyciągają do siebie liczne rzesze miłośników literatury nie tylko z Polski.
Kraków – miasto wielkich twórców literackich
Kraków większości turystom kojarzy się z historią, dziejami polskich królów i pięknymi zabytkami. Nie każdy wie natomiast, że na mapie Krakowa istnieje wiele miejsc bezpośrednio związanych z historią polskiej literatury oraz życiem i twórczością jej najznamienniejszych twórców. W krakowskim „Czasie” swoje słynne powieści w odcinkach drukował w XIX w. Henryk Sienkiewicz i to właśnie mieszkańcy stolicy dzisiejszej Małopolski mieli okazję zaczytywać się jako pierwsi w przygodach bohaterów „Ogniem i Mieczem”. Śladami Sienkiewicza poszedł także Władysław Reymont, który z kolei publikował napisane przez siebie nowele w krakowskiej „Myśli”.
Kraków nie bez powodu jest nazywany miastem Miłosza i Szymborskiej. Ci twórcy byli bowiem nie tylko mieszkańcami Krakowa, ale także stworzyli tu większość ze swoich najbardziej docenianych po dziś dzień dzieł. Oprócz Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, w Krakowie tworzyli także Stanisław Lem, Sławomir Mrożek oraz Tadeusz Kantor. Pamięć tych i wielu innych twórców miasto upamiętnia na Plantach, gdzie powstały zielone ławki oznaczone nazwiskami najbardziej znanych osobistości – dla nich Kraków był bowiem nie tylko „małą ojczyzną”, ale przede wszystkim ważnym i inspirującym miejscem na ziemi.
Krakowskie cykliczne wydarzenia literackie
Nic więc dziwnego, że Kraków jest domem dla wielu znanych w całej Polsce festiwali literackich. Wiele z nich nie jest spotkaniami jednorazowymi, lecz odbywa się cyklicznie, pozwalając kolejnym osobom, które fascynuje krakowska literatura, na zgłębienie jej tajników. Odbywa się tu m.in. Festiwal Miłosza, który jest odwiedzany przez światowej sławy pisarzy i poetów z całego globu.
Co roku, jesienią jest organizowany Festiwal Conrada – wydarzenie poświęcone twórczości Josepha Conrada, twórcy którego życie również było związane z Krakowem. Jego uczestnicy mogą wziąć udział w debatach, wykładach, wystawach, a także specjalnie na tę okazje przygotowanych wydarzeniach filmowych i teatralnych. Krakowska literatura jest bowiem nieodłącznie związana także z filmem i teatrem.
Również w okresie jesiennym w Krakowie odbywają się słynne Międzynarodowe Targi Książki. Jest to największe tego typu wydarzenie w naszym kraju, na które ściągają miłośnicy literatury z całej Europy. W tym roku wydarzenie to odbędzie się w dniach 26-29.10.2023 r. w krakowskim EXPO i będzie jego już 26. edycją. Jak co roku, pojawią się na nim setki książek, a ich uczestnicy będą mieli okazję nie tylko kupić najbardziej interesujące ich pozycje, ale także spotkać się osobiście z ich autorami oraz wziąć udział w wielu różnych wydarzeniach towarzyszących targom.