Kraków słynie z dzieł sztuki. Czy można tu znaleźć eksponaty do powiększenia prywatnych kolekcji?

Źródło WhitePress

Niewiele jest w Polsce miast tak mocno związanych z dziełami sztuki jak Kraków. Chyba nigdzie nie ma tylu galerii, muzeów, marszandów, sprzedawców antyków.

Można dostać zawrotu głowy od podziwiania wspaniałych płócien eksponowanych u „Czartoryskich” oraz w Sukiennicach – czyli w najbardziej znanych galeriach obrazów, chroniących takie skarby jak: „powitanie i Pożegnanie” Artura Grottgera, „Trójkę” Józefa Chełmońskiego, „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego, „Hołd Pruski” Jana Matejki.

Tu bez trudu powiększysz swoją kolekcję

Nie wszyscy chcą jednak obcować z obrazami i antykami tylko w salach muzealnych, wielu z nas chciałoby cieszyć się nimi we własnym domu. Oczywiście, dzieła sztuki najwybitniejszych twórców z przeszłości są bardzo drogie i rzadkie na rynku, stać na nie tylko najbogatszych. Czy oznacza to, że marszandzi i handlarze sztuką nie mają oferty dla mniej zamożnych? Absolutnie nie.

Gdzie szukać dzieł sztuki na sprzedaż?

Mniej zamożni kolekcjonerzy obrazów i innych dzieł sztuki często omijają profesjonalne galerie sztuki (które oferują nie tylko towary, ale też ich wycenę), wybierając tak zwane pchle targi. Sądzą, że uda im się tam okazyjnie kupić coś wartościowego i najczęściej niestety popełniają błąd! Wśród rzeczy sprzedawanych „pod chmurką” czasami udaje się znaleźć prawdziwe perełki, jednakże większość oferowanego tam towaru – no cóż, daleko mu do wyjątkowości. By wśród tandety wypatrzyć coś ciekawego potrzeba dużo wiedzy, intuicji i szczęścia.

Czy galerie sztuki są godne zaufania?

Jeśli więc chcemy rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem obrazów i antyków musimy po pierwsze bardzo dużo się uczyć, a po drugie korzystać z wiedzy i doświadczenia wyspecjalizowanych pośredników. Ludzie zawodowo handlujący dziełami sztuki w galeriach obrazów potrafią wskazać cechy świadczące o klasie danego wyrobu, dzieła sztuki, antyku. Naprawdę warto im zaufać.

Sprawdź więcej na: https://koneser.krakow.pl

Kwestia ceny

Obrazy dawnych mistrzów i cenne wyroby artystyczne z ubiegłych wieków nie należą do tanich. Ale już szkice czy akwarele są w zasięgu możliwości finansowych niejednego miłośnika sztuki. Zapewniamy – odpowiednio oprawiona grafika lepiej ozdobi salon i nada mu szyku niż popularna fototapeta czy oleodruk. Inną ciekawą opcją bywa zakup dzieła początkującego malarza – po latach może się okazać, iż mamy w domu nie tylko prawdziwe dzieło sztuki, ale też rzecz o sporej wartości rynkowej.

Kraków, czyli miasto sztuki

Warto zatem odwiedzać galerie sztuki i sklepy z antykami, jeśli poszukujemy autentycznych dzieł sztuki, potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami. Być może nie będzie nas stać na rokokowe mahoniowe biurko, ale biedermeierowska toaletka znajdzie się już naszym zasięgu. Szkice, pastele czy akwarele spod ręki mistrza też raczej nie obciążą nadmiernie naszego domowego budżetu. Na poszukiwania takich cudów w galeriach warto wybrać Kraków, miasto szczycące się tradycjami artystycznymi i kolekcjonerskimi jak żadne inne w naszym kraju.

Artykuł partnerski.