Jaką wentylację zastosować w nowym domu?

0
881
Wentylacja mechaniczna

System wentylacyjny to niezbędna część każdego gospodarstwa domowego. Jeśli chodzi o mieszkania, to nie stwarza to takiego problemu jak w przypadku domów wolnostojących (nie mamy specjalnie wyboru ani możliwości konfiguracji). W przypadku budowy nowego domu pojawia się więcej możliwości i przede wszystkim czeka nas poważna decyzja. Wentylacja dzieli się na trzy podstawowe rodzaje: wentylacja grawitacyjna (tradycyjna), wentylacja mechaniczna (może być także z odzyskiem ciepła) i systemy hybrydowe, które łączą w sobie elementy mechaniczne i grawitacyjne.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to powszechnie stosowany typ wentylacji na całym świecie (również w Polsce). Opiera się na zjawisku unoszenia się do góry ciepłego powietrza. W ten sposób kanałami wentylacyjnymi dom pozbywa się zużytego powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku budowy nowego domu taka wentylacja powoduje największe straty. W końcu powietrze może i jest zużyte, ale jest ogrzane. Świeże powietrze jest chłodne i na nowo trzeba je ogrzać. Co więcej, w miesiącach chłodnych wentylacja tradycyjna spisze się dobrze – z uwagi na dużą różnicę temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. W półroczu cieplejszym skuteczność spada – wtedy trzeba zwrócić się w kierunku wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna wykorzystuje elementy mechaniczne np. specjalne wiatraki, które tłoczą powietrze. Wirniki montuje po to, by nawiewać lub wywiewać. Oczywiście najlepszy będzie montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej. Współczesne systemy wentylacji mechanicznej są w pełni zmechanizowane i skomputeryzowane. Przy montażu programuje się komputer, który steruje wentylacją w zależności od zapotrzebowania.

Rekuperator i odzyskiwanie ciepła

Najbardziej zaawansowanym typem wentylacji są systemy z odzyskiem ciepła. Zasada działania odzysku ciepła za pomocą rekuperatora jest bardzo prosta. Na stronie wywiewnej, zanim powietrze zużyte opuści przewody wentylacyjne, montuje się specjalny wymiennik ciepła, który odbiera od ogrzanego powietrza energię cieplną. Trafia ona z powrotem do domu, dzięki czemu minimalizuje się straty ciepła. Co więcej, jeśli konstrukcja domu jest energooszczędna, czy nawet nasz dom jest pasywny, to może dojść do sytuacji, że nawet nie będzie potrzebne ogrzewanie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to spora szansa dla przyszłych pokoleń. Zwłaszcza że taki system można połączyć z bardzo skuteczną pompą ciepła. Wtedy w lecie pompa w połączeniu z auomatyczną wentylacją chłodzą cały dom. W zimie i chłodniejszych miesiącach efekt jest odwrotny.

Wentylacja mechaniczna nie pozostaje jednak bez wad. Rekuperator i inne części są kosztowne i trzeba przygotować się na spore wydatki. Warto jednak zauważyć, że jednocześnie na dłuższą metę mechaniczne systemy wentylacji pozwalają niesamowicie oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments