Jak wykorzystać oświetlenie sceniczne do stworzenia niezapomnianego show?

Jak wykorzystać oświetlenie sceniczne do stworzenia niezapomnianego show?

Najlepsze koncerty to te, w czasie których publiczność mogła usłyszeć najlepsze wykonania utworów – pełne energii i bezbłędne technicznie. Choć zawsze znajdą się osoby, które cenią sobie kameralne występy, zdecydowana większość fanów woli spektakularne show, w którym warstwa wizualna odgrywa tak samo ważną rolę, jak słuchowa. W czasie nowoczesnych widowisk tego typu zmysły odbiorców atakują dym, lasery, ale przede wszystkim oświetlenie sceniczne. Służy ono oczywiście głównie do wskazywania widzom, gdzie w danym czasie powinni patrzeć. Za pomocą świateł można jednak tworzyć interesujące wzory, które są przedstawieniem samym w sobie. Jak umiejętnie wykorzystać oświetlenie sceniczne, by uzyskać niesamowite efekty?

Nie bój się odważnych kolorów

Barwy wykorzystywane w trakcie koncertu powinny być dostosowane do atmosfery muzyki. Zespoły często w swoich riderach technicznych (czyli krótkim podsumowaniu oczekiwań wobec personelu zajmującego się sceną i nagłośnieniem) wskazują, jakich kolorów światła oczekują. Jeśli jednak nie masz konkretnych wytycznych, nie bój się kierować intuicją. W końcu co innego Ci zostało? Duża część oświetleniowców w takim wypadku wykazuje się dużą ostrożnością. Skutkiem tego jest czasem nie dostosowanie oświetlenia do intensywności występu. Każdy był chyba kiedyś na koncercie, w trakcie którego na energetyczny zespół rockowy padały blade, niemrawe światła. Jeśli posiadasz duży wybór filtrów, nie bój się zaproponować wykonawcom interesujących zestawów barw i dynamicznych zmian oświetlenia scenicznego!

W razie wątpliwości zapytaj muzyków

Wbrew temu, co przekazuje prasa i media innego typu, członkowie zespołów muzycznych nie gryzą i są w stanie nawiązać sensowną konwersację. Jeśli masz więc jakiekolwiek wątpliwości dotyczące oświetlenia scenicznego, warto zasięgnąć rady i spytać muzyków o ich oczekiwania. Oczywiście powinni oni wskazać je w riderze technicznym, ale nie wszyscy to robią. Szczególnie mniej doświadczone grupy nie chcą wskazywać na swoje potrzeby w tym zakresie – wydaje im się bowiem, że postawi ich to w złym – nomen omen – świetle. Czasem więc trzeba pociągnąć kogoś za język. Wszystko po to, by przybyła na koncert publiczność mogła cieszyć się ze spójnego widowiska.

Czym uzupełnić standardowe oświetlenie sceniczne?

W przypadku koncertów muzyki tanecznej często zwyczajne oświetlenie sceniczne nie wystarcza. Zastosowanie dodatkowych urządzeń nie jest oczywiście koniecznością, ale wpływa pozytywnie na odbiór muzyki i doznania odbiorców. Bardzo interesujące są zwłaszcza lasery. Mogą one tworzyć interesujące kształty na powierzchni dymu wypuszczanego z wytwornic. Warto wykorzystać potencjał urządzeń tego typu, ale trzeba pamiętać, że tworzony przez nie efekt nie pasuje do każdego rodzaju muzyki.

Oświetlenie sceniczne nie jest tak ważnym elementem muzycznego show, jak właściwe nagłośnienie. Wraz ze wzrostem znaczenia wizualnych aspektów widowisk, pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań technologicznych i specjalistów. Warto być na czasie!

Artykuł partnerski.