Każdy wielbiciel whisky powinien chociaż raz wziąć udział w profesjonalnej degustacji tego trunku. To doświadczenie jest ciekawe zarówno dla osób zdobywających dopiero wiedzę na temat whisky, jak i tych, którzy znają go już o wiele lepiej. Istnieje możliwość zakupu vouchera na profesjonalny pokaz dla samego siebie lub bliskiej osoby.
Voucher na degustacje whisky
Na spotkaniu degustowane są różne rodzaje whisky, różnice polegają na mocy, czasie starzenia, krajem wytworzenia i innymi kryteriami. Prowadzący przekazują ponadto szereg ciekawych informacji, co sprawia, że degustacje whisky są o wiele ciekawszym wydarzeniem, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście degustacja jest sztuką mającą swoje zasady, do których trzeba się stosować. Tylko wówczas można z tego wynieść jak najwięcej dobrego. Punktem obowiązkowym degustacji jest również odpowiadanie na pytania zadawane przez uczestników. Odbywa się więc zaawansowana dyskusja przynosząca mnóstwo korzyści, taka forma eventu jest doceniana przez wszystkich obecnych. Warto poza tym wiedzieć, że techniki, które poznaje się podczas degustacji można później wykorzystywać w innych sytuacjach.
Przebieg degustacji whisky
Degustacje whisky dzielą się na 3 etapy: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W pierwszym następuje przekazanie wiedzy teoretycznej o historii powstania trunku, jego pochodzeniu i ogólnego zarysu przebiegu samej degustacji. Najczęściej ocenie poddaje się unikatowe gatunki whisky, które często są naprawdę trudno dostępne na rynku. Choćby z tego względu warto wziąć udział w takim evencie. Na etapie rozwinięcia dochodzi już do użycia zmysłu węchu, wzroku i smaku, w ten sposób ocenia się wstępnie aromat, konsystencję i smak. W kwestii zapachu to tak naprawdę subiektywne odczucie, ponieważ każdy wyczuwa inne aromaty w pierwszej kolejności, a pozostałe później. Zakończenie degustacji to czas na wnioski i wrażenia z przebiegu eventu, warto przez cały czas sporządzać notatki, aby móc do nich później wrócić i przypomnieć najważniejsze kwestie.
Zasady udanej degustacji whisky
Aromaty whisky przejmowane są z beczek, w których alkohol ten dojrzewa. Tak naprawdę nie ma sposobu, który byłby nieodpowiedni, ale są zasady, których powinno się zawsze przestrzegać. Zdarzają się błędy, których popełnienie skutkuje zakłamaniem odczuć, Jednym z przykładów jest mieszanie whisky z colą, albo podawanie trunku w szklankach o grubych ściankach i dnie. W tym drugim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się kieliszki w kształcie tulipana lub takie, jak do picia koniaku. Podczas wąchania natomiast konieczne jest wykonywanie tej czynności powoli, aby żaden aromat nie pozostał pominięty w czasie degustacji. Na początku zalecane są krótkie wdechy, a później dłuższe i głębsze. Odczucia smakowe są wiarygodne wtedy, gdy nabiera się niewielką ilość whisky do ust, a tę czynność należy powtórzyć kilka razy. Istnieje możliwość dodania w końcowym etapie trochę wody, zwłaszcza w przypadku, gdy ilość alkoholu jest większa. Powyższe rady warto wziąć sobie do serca i stosować je w trakcie degustacji whisky.